2. Kernfachkombinationen
Pfeiffer
Sopp, Do 09:45-11:15 (6×), Do 15.03. 08:00-09:30, Mi 18.04. 09:45-11:15, Mi 18.04. 11:30-13:00, Mo 18.06. 08:00-18:15, Do 28.06. 09:00-13:00
Pfeiffer
Blaschke, Do 11:30-13:00 (14×)
Altenburger
Pfeiffer
Blaschke, Di 11:30-13:00 (13×)
Loranth, Do 15:00-18:15 (7×)
Eckart, Do 16:45-18:15 (8×)
Sima, Di 09:45-11:15 (8×)
Zhuk, Di 15:00-18:15 (11×)
Gehrig, Mi 11:30-13:00 (15×)
Zhuk, Mi 16:45-20:00 (6×), Mi 06.06. 18:30-21:30
Unger, Do 13:15-14:45 (3×), Mo 15:00-16:30 (2×), Di 11:30-13:00 (3×), Di 15:00-16:30 (3×), Mi 30.05. 09:45-11:15, Do 07.06. 13:15-17:00, Mo 11.06. 11:30-13:00
Van Boxtel, Do 11:30-13:00 (7×), Di 11:30-13:00 (6×), Do 03.05. 11:30-14:30, Mi 09.05. 09:45-13:00, Mo 14.05. 16:45-20:00
Schopper, Fr 04.05. 08:30-20:00, Sa 05.05. 08:30-20:00, Mo 07.05. 13:15-20:00
Diboky, Fr 16:45-20:00 (3×), Sa 09:45-13:00 (3×), Fr 16.03. 15:00-20:00, Do 17.05. 16:45-20:00, Do 24.05. 18:30-20:00
Wimmer, Mi 18:30-20:00 (14×), Mi 18.04. 20:15-21:30
Loranth, Fr 13:30-19:00 (2×), Do 28.06. 09:00-14:30, Fr 29.06. 12:30-19:00
Borrmann, Fr 08:00-09:30 (16×)
Kolm, Do 09:45-13:00 (8×)
Loranth, Mi 13:15-16:30 (6×), Mi 14:00-17:15 (2×), Mi 02.05. 15:00-16:30
Pfeiffer
Loranth, Do 15:00-18:15 (7×)
Redei
Zechner
Wimmer, Mi 16:45-18:15 (8×)
Röper, Mi 16:45-18:15 (7×), Mi 30.05. 18:30-20:00
Agneter, Do 19.04. 09:45-13:00, Do 19.04. 13:15-20:00, Fr 20.04. 09:45-16:30, Sa 21.04. 08:00-14:00, Do 14.06. 09:45-17:30
Novak, Di 09:45-11:15 (13×), Mi 15:00-16:30 (15×)
Wirl, Do 15:00-16:30 (14×)
Mirescu, Fr 13:15-14:45 (4×), Fr 15:00-16:30 (2×), Fr 16:45-18:15 (2×), Sa 11:30-13:00 (2×), Sa 13:15-14:45 (2×), Sa 15:00-16:30 (2×)
Margiol, Mi 09:45-13:00 (7×)
Guggenbichler, Di 15:00-16:30 (5×), Di 16:45-18:15 (8×), Di 20.03. 18:30-20:00
Mladenow, Do 18:30-20:00 (14×)
040190 KU 4 ECTS Advanced Topics in Business Informatics (MA) - Business Intelligence und Advanced Analytics
Ronaghi, Fr 18:30-20:00 (16×), Fr 09:45-18:15 (3×), Fr 27.04. 11:30-18:15
Bauer, Di 15:00-18:15 (7×)
Blocher, Fr 08:00-13:00 (4×), Fr 09:45-11:15 (3×)
Kandler, Do 01.03. 16:00-17:00, Di 15:00-17:30 (7×), Di 15.05. 16:45-18:15, Mi 23.05. 15:00-17:30, Di 26.06. 15:00-16:30, Mo 02.07. 17:00-18:00
Sopp, Do 09:45-11:15 (6×), Do 15.03. 08:00-09:30, Mi 18.04. 09:45-11:15, Mi 18.04. 11:30-13:00, Mo 18.06. 08:00-18:15, Do 28.06. 09:00-13:00
Grüner, Mo 05.03. 16:45-18:15, Mi 15:00-18:15 (7×)
Altenburger, Di 16:45-18:15 (13×)
Berger
Konezny
Klausner, Fr 09:45-13:00 (7×)
Kuntner, Mo 15:00-19:00 (2×), Fr 25.05. 13:00-17:00, Sa 26.05. 08:00-13:00, Fr 08.06. 13:15-14:45, Mi 13.06. 15:00-19:00, Di 19.06. 15:00-19:00, Fr 29.06. 11:30-13:00, Fr 29.06. 15:00-16:30
Sopp, Fr 02.03. 09:45-11:15, Mo 09:45-11:15 (5×), Mo 11:30-13:00 (4×), Mo 08:00-09:30 (3×), Di 17.04. 13:15-14:45
Weilinger, Di 11:30-13:00 (6×), Di 13:15-14:45 (4×), Do 08:00-09:30 (5×), Do 12.04. 09:45-11:15
3 Neubauer, Mo 16:45-20:30 (2×), Di 18.09. 16:45-20:30, Mi 19.09. 16:45-20:30, Do 27.09. 16:45-20:30, Mo 01.10. 16:45-20:00
Urbanek, Mo 18:30-20:00 (8×)
Zhuk, Di 15:00-18:15 (11×)
Gehrig, Mi 11:30-13:00 (15×)
Zhuk, Mi 16:45-20:00 (6×), Mi 06.06. 18:30-21:30
Unger, Do 13:15-14:45 (3×), Mo 15:00-16:30 (2×), Di 11:30-13:00 (3×), Di 15:00-16:30 (3×), Mi 30.05. 09:45-11:15, Do 07.06. 13:15-17:00, Mo 11.06. 11:30-13:00
Van Boxtel, Do 11:30-13:00 (7×), Di 11:30-13:00 (6×), Do 03.05. 11:30-14:30, Mi 09.05. 09:45-13:00, Mo 14.05. 16:45-20:00
Schopper, Fr 04.05. 08:30-20:00, Sa 05.05. 08:30-20:00, Mo 07.05. 13:15-20:00
Diboky, Fr 16:45-20:00 (3×), Sa 09:45-13:00 (3×), Fr 16.03. 15:00-20:00, Do 17.05. 16:45-20:00, Do 24.05. 18:30-20:00
Wimmer, Mi 18:30-20:00 (14×), Mi 18.04. 20:15-21:30
Loranth, Fr 13:30-19:00 (2×), Do 28.06. 09:00-14:30, Fr 29.06. 12:30-19:00
Borrmann, Fr 08:00-09:30 (16×)
Loranth, Mi 13:15-16:30 (6×), Mi 14:00-17:15 (2×), Mi 02.05. 15:00-16:30
Pfeiffer
Loranth, Do 15:00-18:15 (7×)
Zechner
Urbanek, Mo 18:30-20:00 (8×)
Agneter, Do 19.04. 09:45-13:00, Do 19.04. 13:15-20:00, Fr 20.04. 09:45-16:30, Sa 21.04. 08:00-14:00, Do 14.06. 09:45-17:30
Schaffhauser-Linzatti, Mo 16:45-20:00 (8×), Di 05.06. 16:45-20:00
Borrmann, Di 08:00-11:15 (8×)
Rauner
Rauner
Baierl
Kalleitner, Di 09:45-11:15 (10×), Fr 29.06. 09:00-14:45
Blaschke, Do 11:30-13:00 (14×)
Blaschke, Di 11:30-13:00 (13×)
Wirl, Fr 08:00-09:30 (16×)
Wirl, Do 13:15-14:45 (14×), Mi 21.03. 13:15-14:45, Di 26.06. 13:15-14:45, Di 26.06. 15:00-16:30
Novak, Di 09:45-11:15 (13×), Mi 15:00-16:30 (15×)
Utz, Do 08:00-11:15 (12×), Mi 08:00-11:15 (15×), Mo 08:00-11:15 (3×), Do 08:00-09:30 (2×), Do 09:45-11:15 (2×), Do 24.05. 11:30-14:45, Do 28.06. 11:30-13:00
Thanner, Mo 15:00-16:30 (3×), Di 08:00-09:30 (6×), Do 15:00-16:30 (3×), Mo 08:00-09:30 (2×)
Guggenbichler, Di 15:00-16:30 (5×), Di 16:45-18:15 (8×), Di 20.03. 18:30-20:00
Rauner
Micevski, Di 11:30-13:00 (8×), Fr 23.03. 09:45-11:15, Do 24.05. 08:00-16:30, Fr 25.05. 08:00-16:30, Do 21.06. 13:15-14:45
Blaschke, Do 11:30-13:00 (14×)
Kolbl, Do 09:45-11:15 (10×), Do 07.06. 08:05-16:30
Halkias, Di 09:45-11:30 (9×), Mo 23.04. 15:00-16:30, Mi 11:30-13:00 (2×), Di 08.05. 09:30-11:15, Mo 18.06. 11:30-13:00
Blaschke, Di 11:30-13:00 (13×)
Diamantopoulos, Mo 09:45-11:15 (9×), Mo 04.06. 08:00-16:30
Mikunda, Fr 09.03. 09:45-11:15, Fr 11:30-16:30 (3×), Sa 09:45-14:45 (2×)
Ebster, Di 15:00-16:30 (6×), Di 16:45-18:15 (2×), Di 15:00-18:15 (3×)
Wagner, Mo 09:45-11:15 (13×)
Wagner, Mi 09:45-11:15 (14×)
Reisinger, Mi 15:00-16:30 (11×)
Leitner, Mo 13:15-14:45 (13×), Mi 09:45-11:15 (4×)
Vogl, Mo 09:45-13:00 (13×), Mi 21.03. 16:45-20:00, Do 26.04. 09:45-11:15
1 [en] Seidl, Do 09:45-13:00 (6×), Do 13:15-14:45 (2×), Do 22.03. 15:00-16:30, Mi 11.04. 15:00-16:30, Do 26.04. 11:30-13:00
2 [en] Seidl, Fr 02.03. 09:45-12:55, Fr 09:45-13:00 (4×), Do 13:15-14:45 (2×), Do 22.03. 15:00-16:30
Seidl, Do 09:45-13:00 (6×), Do 28.06. 09:45-11:15
Uchida, Di 13:15-14:45 (13×)
Gabriel, Do 18:30-20:00 (2×), Do 16:45-20:00 (5×)
Rathmayer, Mo 13:15-14:45 (13×), Mo 28.05. 11:30-13:00, Mo 11.06. 15:00-16:30
Fabel, Fr 15:00-16:30 (15×)
Kalleitner, Di 09:45-11:15 (10×), Fr 29.06. 09:00-14:45
Pfeiffer
Fabel, Do 18:30-20:00 (13×), Fr 22.06. 16:45-18:15, Sa 23.06. 11:30-13:00
Blaschke, Do 11:30-13:00 (14×)
Blaschke, Di 11:30-13:00 (13×)
Mazal, Mi 14.03. 15:00-16:30, Fr 16.03. 11:30-14:45, Do 22.03. 11:30-14:45, Do 22.03. 15:00-16:30, Fr 11:30-13:00 (8×), Fr 08.06. 09:45-11:15
Vetschera, Do 09:45-11:15 (13×)
Griessmair, Mi 02.05. 13:15-14:45, Mo 28.05. 11:30-18:15, Di 29.05. 11:30-18:15, Mi 30.05. 11:30-18:15
Dörner, Di 09:45-11:15 (13×), Fr 09.03. 15:00-16:30, Di 08.05. 11:30-13:00, Di 15.05. 08:00-09:30, Mi 20.06. 09:45-11:15, Fr 22.06. 09:45-11:15, Mo 02.07. 18:30-19:30
Dörner, Di 16:45-18:15 (9×), Mo 04.06. 16:45-18:15, Mo 04.06. 18:30-20:00, Di 18:30-20:00 (3×), Di 19.06. 15:00-16:30
Utz, Do 08:00-11:15 (12×), Mi 08:00-11:15 (15×), Mo 08:00-11:15 (3×), Do 08:00-09:30 (2×), Do 09:45-11:15 (2×), Do 24.05. 11:30-14:45, Do 28.06. 11:30-13:00
Gansterer, Di 15:00-16:30 (12×)
Schilde, Di 13:15-14:45 (13×), Mo 16:45-18:15 (5×), Mo 14.05. 16:45-18:10, Mo 11.06. 16:45-18:45
de Macedo Florio, Mi 11:30-13:00 (13×), Mo 28.05. 15:00-16:30, Fr 22.06. 13:15-14:45
2 Mladenow, Di 16:45-18:15 (2×), Do 07.06. 08:00-16:30, Fr 08.06. 08:00-13:00, Fr 08.06. 13:15-14:45, Fr 08.06. 16:45-18:15
Kiefer, Do 15:00-18:15 (14×), Mo 18.06. 16:45-18:15
Czapla, Fr 13.04. 08:05-13:00, Fr 08:00-14:45 (2×), Fr 27.04. 08:00-09:45, Fr 27.04. 09:45-14:45, Fr 04.05. 07:55-14:45
Vogl, Mo 09:45-13:00 (13×), Mi 21.03. 16:45-20:00, Do 26.04. 09:45-11:15
1 [en] Seidl, Do 09:45-13:00 (6×), Do 13:15-14:45 (2×), Do 22.03. 15:00-16:30, Mi 11.04. 15:00-16:30, Do 26.04. 11:30-13:00
2 [en] Seidl, Fr 02.03. 09:45-12:55, Fr 09:45-13:00 (4×), Do 13:15-14:45 (2×), Do 22.03. 15:00-16:30
Seidl, Do 09:45-13:00 (6×), Do 28.06. 09:45-11:15
Braune, Mo 13:15-16:30 (13×)
Leitner, Mo 15:00-16:30 (13×), Mi 11:30-13:00 (4×)
Borrmann, Di 08:00-11:15 (8×)
Rauner
Kandler, Do 01.03. 15:00-16:00, Di 09:45-14:45 (2×), Mi 11:30-14:45 (2×), Mi 14.03. 09:45-11:15, Mi 14.03. 11:30-13:00, Di 10.04. 13:15-14:45, Fr 13.04. 09:00-10:00
Miernicki, Mi 15:00-16:30 (7×), Mi 23.05. 16:45-18:15
Berger
Konezny
Dörner, Di 09:45-11:15 (13×), Fr 09.03. 15:00-16:30, Di 08.05. 11:30-13:00, Di 15.05. 08:00-09:30, Mi 20.06. 09:45-11:15, Fr 22.06. 09:45-11:15, Mo 02.07. 18:30-19:30
Dörner, Di 16:45-18:15 (9×), Mo 04.06. 16:45-18:15, Mo 04.06. 18:30-20:00, Di 18:30-20:00 (3×), Di 19.06. 15:00-16:30
Utz, Do 08:00-11:15 (12×), Mi 08:00-11:15 (15×), Mo 08:00-11:15 (3×), Do 08:00-09:30 (2×), Do 09:45-11:15 (2×), Do 24.05. 11:30-14:45, Do 28.06. 11:30-13:00
Gansterer, Di 15:00-16:30 (12×)
Schilde, Di 13:15-14:45 (13×), Mo 16:45-18:15 (5×), Mo 14.05. 16:45-18:10, Mo 11.06. 16:45-18:45
de Macedo Florio, Mi 11:30-13:00 (13×), Mo 28.05. 15:00-16:30, Fr 22.06. 13:15-14:45
2 Mladenow, Di 16:45-18:15 (2×), Do 07.06. 08:00-16:30, Fr 08.06. 08:00-13:00, Fr 08.06. 13:15-14:45, Fr 08.06. 16:45-18:15
Kiefer, Do 15:00-18:15 (14×), Mo 18.06. 16:45-18:15
Czapla, Fr 13.04. 08:05-13:00, Fr 08:00-14:45 (2×), Fr 27.04. 08:00-09:45, Fr 27.04. 09:45-14:45, Fr 04.05. 07:55-14:45
Vogl, Mo 09:45-13:00 (13×), Mi 21.03. 16:45-20:00, Do 26.04. 09:45-11:15
1 [en] Seidl, Do 09:45-13:00 (6×), Do 13:15-14:45 (2×), Do 22.03. 15:00-16:30, Mi 11.04. 15:00-16:30, Do 26.04. 11:30-13:00
2 [en] Seidl, Fr 02.03. 09:45-12:55, Fr 09:45-13:00 (4×), Do 13:15-14:45 (2×), Do 22.03. 15:00-16:30
Seidl, Do 09:45-13:00 (6×), Do 28.06. 09:45-11:15
Braune, Mo 13:15-16:30 (13×)
Leitner, Mo 15:00-16:30 (13×), Mi 11:30-13:00 (4×)
Dörner, Di 09:45-11:15 (13×), Fr 09.03. 15:00-16:30, Di 08.05. 11:30-13:00, Di 15.05. 08:00-09:30, Mi 20.06. 09:45-11:15, Fr 22.06. 09:45-11:15, Mo 02.07. 18:30-19:30
Dörner, Di 16:45-18:15 (9×), Mo 04.06. 16:45-18:15, Mo 04.06. 18:30-20:00, Di 18:30-20:00 (3×), Di 19.06. 15:00-16:30
Utz, Do 08:00-11:15 (12×), Mi 08:00-11:15 (15×), Mo 08:00-11:15 (3×), Do 08:00-09:30 (2×), Do 09:45-11:15 (2×), Do 24.05. 11:30-14:45, Do 28.06. 11:30-13:00
Gansterer, Di 15:00-16:30 (12×)
Schilde, Di 13:15-14:45 (13×), Mo 16:45-18:15 (5×), Mo 14.05. 16:45-18:10, Mo 11.06. 16:45-18:45
de Macedo Florio, Mi 11:30-13:00 (13×), Mo 28.05. 15:00-16:30, Fr 22.06. 13:15-14:45
2 Mladenow, Di 16:45-18:15 (2×), Do 07.06. 08:00-16:30, Fr 08.06. 08:00-13:00, Fr 08.06. 13:15-14:45, Fr 08.06. 16:45-18:15
Kiefer, Do 15:00-18:15 (14×), Mo 18.06. 16:45-18:15
Czapla, Fr 13.04. 08:05-13:00, Fr 08:00-14:45 (2×), Fr 27.04. 08:00-09:45, Fr 27.04. 09:45-14:45, Fr 04.05. 07:55-14:45
Vogl, Mo 09:45-13:00 (13×), Mi 21.03. 16:45-20:00, Do 26.04. 09:45-11:15
1 [en] Seidl, Do 09:45-13:00 (6×), Do 13:15-14:45 (2×), Do 22.03. 15:00-16:30, Mi 11.04. 15:00-16:30, Do 26.04. 11:30-13:00
2 [en] Seidl, Fr 02.03. 09:45-12:55, Fr 09:45-13:00 (4×), Do 13:15-14:45 (2×), Do 22.03. 15:00-16:30
Seidl, Do 09:45-13:00 (6×), Do 28.06. 09:45-11:15
Braune, Mo 13:15-16:30 (13×)
Leitner, Mo 15:00-16:30 (13×), Mi 11:30-13:00 (4×)
Sopp, Do 09:45-11:15 (6×), Do 15.03. 08:00-09:30, Mi 18.04. 09:45-11:15, Mi 18.04. 11:30-13:00, Mo 18.06. 08:00-18:15, Do 28.06. 09:00-13:00
Utz, Do 08:00-11:15 (12×), Mi 08:00-11:15 (15×), Mo 08:00-11:15 (3×), Do 08:00-09:30 (2×), Do 09:45-11:15 (2×), Do 24.05. 11:30-14:45, Do 28.06. 11:30-13:00
Guggenbichler, Di 15:00-16:30 (5×), Di 16:45-18:15 (8×), Di 20.03. 18:30-20:00
040190 KU 4 ECTS Advanced Topics in Business Informatics (MA) - Business Intelligence und Advanced Analytics
Ronaghi, Fr 18:30-20:00 (16×), Fr 09:45-18:15 (3×), Fr 27.04. 11:30-18:15
Blocher, Fr 08:00-13:00 (4×), Fr 09:45-11:15 (3×)
Fabel, Do 18:30-20:00 (13×), Fr 22.06. 16:45-18:15, Sa 23.06. 11:30-13:00
Braune, Mo 13:15-16:30 (13×)
Zhuk, Di 15:00-18:15 (11×)
Gehrig, Mi 11:30-13:00 (15×)
Zhuk, Mi 16:45-20:00 (6×), Mi 06.06. 18:30-21:30
Unger, Do 13:15-14:45 (3×), Mo 15:00-16:30 (2×), Di 11:30-13:00 (3×), Di 15:00-16:30 (3×), Mi 30.05. 09:45-11:15, Do 07.06. 13:15-17:00, Mo 11.06. 11:30-13:00
Van Boxtel, Do 11:30-13:00 (7×), Di 11:30-13:00 (6×), Do 03.05. 11:30-14:30, Mi 09.05. 09:45-13:00, Mo 14.05. 16:45-20:00
Schopper, Fr 04.05. 08:30-20:00, Sa 05.05. 08:30-20:00, Mo 07.05. 13:15-20:00
Diboky, Fr 16:45-20:00 (3×), Sa 09:45-13:00 (3×), Fr 16.03. 15:00-20:00, Do 17.05. 16:45-20:00, Do 24.05. 18:30-20:00
Loranth, Fr 13:30-19:00 (2×), Do 28.06. 09:00-14:30, Fr 29.06. 12:30-19:00
Borrmann, Fr 08:00-09:30 (16×)
Loranth, Mi 13:15-16:30 (6×), Mi 14:00-17:15 (2×), Mi 02.05. 15:00-16:30
Pfeiffer
Loranth, Do 15:00-18:15 (7×)
Zechner
Agneter, Do 19.04. 09:45-13:00, Do 19.04. 13:15-20:00, Fr 20.04. 09:45-16:30, Sa 21.04. 08:00-14:00, Do 14.06. 09:45-17:30
1 [en] Keck, Mi 09:45-14:45 (2×), Fr 01.06. 11:30-16:30, Do 07.06. 09:45-14:45, Fr 15.06. 13:15-18:15
2 [en] Reitzig, Mi 13:15-18:15 (2×), Do 08.03. 13:15-18:15, Do 15.03. 09:45-14:45, Do 22.03. 11:30-13:00, Do 22.03. 13:15-16:30
Podczeck, Mi 15:00-16:30 (15×)
Smirnova, Do 01.03. 09:45-11:15, Mi 07.03. 09:45-13:00, Fr 09.03. 11:30-14:45, Do 19.04. 13:15-16:30, Mo 23.04. 11:30-13:00, Do 26.04. 11:30-13:00, Do 26.04. 13:15-14:45, Mo 07.05. 09:45-11:15, Mo 11.06. 13:15-18:15, Mi 20.06. 13:15-14:45
Smirnova, Fr 02.03. 11:30-13:00, Mo 11:30-13:00 (2×), Mi 14.03. 11:30-13:00, Mi 11.04. 15:00-16:30, Mi 11:30-14:45 (2×), Do 24.05. 11:30-13:00, Mo 28.05. 11:30-14:50, Fr 15.06. 09:45-13:00
Lechner, Di 24.04. 15:00-18:15, Fr 13:15-16:30 (6×)
Lechner, Fr 02.03. 11:30-14:45, Fr 09.03. 15:00-17:15, Fr 16:45-20:00 (2×), Mi 21.03. 09:45-13:00, Di 10.04. 15:00-18:15, Sa 28.04. 09:45-14:45
Thanner, Mo 15:00-16:30 (3×), Di 08:00-09:30 (6×), Do 15:00-16:30 (3×), Mo 08:00-09:30 (2×)
Keck, Di 09:45-14:45 (2×), Fr 13:15-18:15 (2×), Mo 28.05. 13:15-18:15
Keck, Mo 19.03. 13:15-18:15, Di 09:45-14:45 (2×), Do 09:45-14:45 (2×)
Reitzig, Di 10.04. 09:45-11:15, Mo 18.06. 09:45-18:15, Di 19.06. 09:45-13:00, Do 21.06. 09:45-18:15
Koschat, Fr 09:30-11:30 (2×), Fr 09:45-13:00 (8×)
Kasper, Do 16:45-18:15 (10×)
Letzte Änderung: Di 12.06.2018 13:34