Bachelor Teacher Training Programme: Biology and Environmental Studies (193 041, 198 402)
300001 VO 8 ECTS (OVSTEOP) StEOP: Introductory Lecture in Biology I - Anthropology, ecology, botany and zoology
Krenn
Möller, We 13:15-14:45 (9×)
300002 VO 8 ECTS (OVSTEOP) STEOP: Introductory Lecture in Biology II - biochemistry, cellbiology, genetics and microbiology
Hamilton, Th 13:15-14:45 (9×), Fr 13:15-14:45 (8×), Fr 16:45-18:15 (7×), Tu 16:45-18:15 (3×), Tu 13.11. 15:00-16:30, Th 06.12. 15:00-16:30, Fr 07.12. 15:00-16:30
Kotrschal
Reiter, We 16:00-18:00 (8×)
Nagel, Tu 08:00-09:30 (9×)
300145 VU 5 ECTS Practical training in determination of native animals - Biodiv. &Biology of Central European Animals - Parallel courses
Gereben-Krenn
Gereben-Krenn, We 08:00-10:00 (15×), Fr 10:00-12:00 (12×), Fr 13:00-15:00 (12×)
König
Engelmeier
Peduzzi, We 10:00-12:00 (10×)
Pauli
Steindl-Kuscher, Tu 08:00-09:00 (14×), Tu 10:00-12:00 (13×)
300037 PP 4 ECTS (PH-WIEN) Interdisciplinary Project teacher candidates: Inquiry Based Science Education in Theory and Practice
Bertsch
300052 PP 4 ECTS (PH-WIEN) Interdisciplinary Project for teacher candidates: Healthpromotion at school and in teaching - Gesundheitsförderung in Schule und Unterricht
Mitterbauer
Steindl-Kuscher
Engelmeier
Kiehn, Th 14:00-18:00 (14×)
Amon
300131 PP 4 ECTS (PH-NÖ) Interdisciplinary Project Practical for Teachers - green genetic engineering in food, technology and control
Inschlag
Wimmer, Th 11.10. 17:30-18:30, Fr 13:15-14:30 (2×), Fr 09.11. 13:00-14:45, Fr 30.11. 13:15-16:15, Fr 07.12. 13:15-16:30, Fr 13:15-16:45 (3×), Fr 25.01. 13:00-14:00
Pirker-Keller
Inschlag
Kiehn, Th 04.10. 11:00-12:00
Haumann
070292 VU 6 ECTS Lecture Series and Exercises - Reduction of excessive nationalism and prejudices in society - Interdisziplinäre Beiträge der Universität Wien
Rathkolb, Th 13:15-14:45 (14×)
Winkler, Tu 15:00-16:30 (4×), Fr 15:00-16:30 (3×)
Zuschin
Millesi, Th 12:15-13:45 (13×)
Technau, Fr 10:00-12:00 (11×)
Reiter, Mo 10:30-12:00 (7×), Mo 09:00-10:30 (6×)
Frigerio
Ladich, We 13:00-14:00 (13×)
Fiedler, Th 14:00-17:00 (13×)
Till, Mo 15:00-17:00 (4×)
Richter, We 11:15-13:00 (14×)
Rabitsch, We 17:00-19:00 (10×)
Tebbich, Fr 12:00-13:30 (11×)
Hülber, Mo 10:15-11:45 (11×), Tu 14:15-16:00 (11×)
Weber, Th 13:00-14:30 (6×)
Punz, Fr 13:00-15:00 (10×)
Gollmann, We 13:15-14:45 (14×)
Gunz, Tu 14:00-16:00 (14×)
Krenn, Tu 09:00-10:00 (14×), Fr 09:00-10:00 (11×)
Zuschin
Mitterbauer
Zetter
Degen
Grill, Tu 16:00-17:30 (15×)
Wallner, Th 09:00-10:00 (11×)
Kirchengast, Mo 11:00-12:30 (13×)
Weissenhofer, Tu 14:00-18:00 (15×)
Lichtscheidl-Schultz, Mo 12:15-14:00 (14×)
Zechmeister, Th 16:15-18:00 (13×)
Grassberger, Tu 30.10. 19:30-20:30
Nagel
Mitteröcker, We 11:00-12:30 (14×)
Bulgheresi, Th 10:15-12:00 (12×)
300311 VO 4 ECTS Bioinformatics for the analysis of microbial genomes, metagenomes and metatranscriptomes
Rattei, Tu 10:00-12:30 (13×)
Loy, We 09:15-11:00 (15×)
300318 SE 5 ECTS (PH-WIEN) The way we discover the world - Teaching models for fostering a theoretic scientific understanding of practices in natural science
Lauß
Grammer, Mo 19:00-20:30 (2×), Tu 19:00-20:30 (2×), We 19:00-20:30 (2×), Th 19:00-20:30 (2×), Fr 19:00-20:30 (2×)
Wrbka, Mo 09:00-10:30 (7×), Mo 10:30-12:00 (6×)
Schneeweiss, Th 11:00-13:00 (7×)
300345 UE 5 ECTS (PH-WIEN) Communication in biological systems - From the molecular level to complex organism
Mitterbauer
Waitzbauer
Waringer-Löschenkohl, Tu 05.02. 10:15-12:30, We 06.02. 10:15-12:30, Th 07.02. 09:30-12:00, Fr 08.02. 10:15-12:30, Mo 11.02. 10:15-12:30
Gereben-Krenn
Schamall, Tu 11:30-14:45 (5×)
Nagel
Kiehn, Mo 12:15-14:00 (7×)
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (10×)
Fieder, We 10.10. 12:30-13:00, We 12:30-13:30 (12×)
Alemu, Fr 08:00-10:00 (9×)
Waringer-Löschenkohl, We 11:15-13:00 (15×)
Hummel, We 10:00-12:00 (14×)
Nagel
Schamall, Tu 11:30-14:45 (6×)
Herndl, Mo 12:15-14:00 (14×)
Mayer, Th 09:00-11:00 (14×)
Fusani, Mo 09:00-11:00 (14×)
300669 VO 4 ECTS Management of endangered species - practical species protection in marine and terrestrial ecosystems
Stachowitsch, We 17:00-19:15 (13×), We 17:00-18:00 (2×)
Fiedler, We 17:00-20:00 (6×), Th 17:00-20:00 (5×)
Kirchengast, Th 11:00-12:00 (12×)
Lamboj
Belkhadir
Bachmair, Tu 09:00-11:00 (15×)
Benischek
Mayerhofer, Mo 13:15-16:30 (8×)
Hawlik
Poterpin
Möller
Lampert
Wenzl
Windhager, We 03.10. 15:30-16:30, Th 18.10. 17:00-20:00, Tu 23.10. 09:00-11:45
Wanninger
Last modified: Fr 11.01.2019 00:31