Block of Elective Modules: Genetics and Developmental Biology (30 ECTS)
Baltazar de Lima de Sousa, We 14:45-18:15 (4×)
Baltazar de Lima de Sousa, Fr 14.10. 10:00-12:00, Mo 16.01. 09:00-13:00, Th 19.01. 09:00-13:00
Schneeweiss, Fr 07.10. 10:00-11:00
Technau, We 09:45-11:15 (12×)
Djinovic-Carugo
Raible
Egger
Mikulits
Teßmar-Raible
Klein
Matos, We 18.01. 14:00-18:00, Th 19.01. 14:00-18:00, Fr 20.01. 14:00-18:00
301275 SE 2 ECTS [en] (ON-SITE) Journal Club I - Stem Cell Biology: Evolutionary, developmental and pathological dimensions
Raible
Jantsch-Plunger
Schöberl, Mo 10.10. 17:15-18:15
301656 UE 10 ECTS [en] (ON-SITE) Practical Course in Cyto- and Developmental Genetics - Eukaryotic Model Systems in Chromosome Biology
Klein
Weitzer, We 05.10. 16:15-17:15, We 16:00-18:00 (6×)
301907 VO 3 ECTS [en] (MIXED) Development of novel cancer immunotherapies - from target identification through target validation to clinical trials
Carotta, Mo 10:00-11:30 (7×)
300122 VO 3 ECTS [en] (ON-SITE) Biology and Evolution of Archaea - Archaea evolution, genetics, cell biology, ecology and biotechnology
Baltazar de Lima de Sousa, Fr 13:15-14:45 (13×)
Bright, Fr 09:45-11:15 (14×)
300130 VO 3 ECTS [en] (REMOTE) Environmental cell biology - Growth and reproduction of non-model cells
Bulgheresi, Fr 11:30-13:00 (13×)
Zimmer, Th 08:00-09:30 (10×)
Zimmer
300306 UE 5 ECTS [en] Hands-on Immunolabelling for Light and Electron Microscopy - techniques and preparations for biologists
Montanaro-Punzengruber, Fr 11.11. 13:15-14:45, Mo 09:45-14:45 (2×), Th 24.11. 09:45-13:00, Th 15.12. 18:30-21:30
300319 UE 5 ECTS [en] (MIXED) Plant Chromosome Structure and Evolution: theory and practice - Chromosome analysis in flowering plants
Schneeweiss, Tu 04.10. 11:00-12:00, Tu 11:00-13:00 (4×)
300353 UE 10 ECTS [en] (ON-SITE) Applied programming for Bioinformatics - Principles and techniques for simple programming to solve biological problems, using a common programming language. Practical experience with text processing and automation of external programms.
Goldenberg, We 11:30-13:00 (12×)
Ibl
Ibl, Th 12:00-14:00 (5×), Th 08:00-09:30 (7×)
Schneeweiss, Fr 07.10. 10:00-11:00
Mikulits
Teßmar-Raible
Carugo, Fr 07.10. 13:00-14:00, Mo 16.01. 10:00-17:00, Tu 17.01. 10:00-17:00, We 18.01. 10:00-17:00, Th 19.01. 10:00-17:00, Fr 20.01. 10:00-17:00
Klein
Matos, We 18.01. 14:00-18:00, Th 19.01. 14:00-18:00, Fr 20.01. 14:00-18:00
Besemer-Rosenwirth
Jantsch-Plunger
301364 VO 5 ECTS [en] (ON-SITE) Research topics in Molecular Microbiology, Microbial Ecology and Immunobiology
Moll, Mo 15:00-16:30 (2×), Tu 04.10. 16:45-18:15, We 05.10. 15:00-16:30, Th 06.10. 18:30-20:00, Fr 07.10. 11:30-13:00, We 12.10. 13:15-14:45, Th 13.10. 09:45-11:15, Fr 14.10. 11:30-14:45, Mo 17.10. 13:15-14:45, Tu 18.10. 15:00-16:30
Steinborn
Müllner
Schöberl, Mo 10.10. 17:15-18:15
301656 UE 10 ECTS [en] (ON-SITE) Practical Course in Cyto- and Developmental Genetics - Eukaryotic Model Systems in Chromosome Biology
Klein
Weitzer, We 05.10. 16:15-17:15, We 16:00-18:00 (6×)
Moll
Last modified: Fr 13.01.2023 01:01