Compulsory Modules (100 ECTS)
Dakova, Mo 11:30-13:00 (15×), Tu 11:30-13:00 (14×), We 16:45-18:15 (12×)
Chojnowski, Mo 11:30-13:00 (15×), Th 09:45-11:15 (13×), Fr 09:45-11:15 (14×)
Wambach, Mo 09:45-11:15 (15×), Tu 09:45-11:15 (14×), We 09:45-11:15 (12×)
1 [de ru] Goros, Mo 08:00-09:30 (15×), We 08:00-09:30 (12×), Fr 08:00-09:30 (13×), We 23.11. 18:30-20:00
Kljucevsek, We 18:30-20:00 (11×), Th 13:15-14:45 (13×), Fr 08:00-09:30 (14×)
Salmhoferová, Mo 13:15-14:45 (15×), Tu 15:00-16:30 (14×), Fr 09:45-11:15 (14×)
Olentchouk, Mo 09:45-11:15 (15×), Tu 09:45-11:15 (14×), Th 09:45-11:15 (13×)
Sitzmann, Tu 16:45-18:15 (14×), Th 16:45-18:15 (13×)
Chojnowski, Mo 09:45-11:15 (15×), Tu 13:15-14:45 (14×)
Wambach, Tu 11:30-13:00 (13×), We 13:15-14:45 (12×)
Newerkla, Tu 08:00-09:30 (14×)
Bounatirou, Fr 13:15-14:45 (14×)
Kelih, Mo 13:15-14:45 (13×)
Moser, Mo 11:30-13:00 (15×)
Newerkla, Mo 08:00-09:30 (15×)
Kelih, Mo 11:30-13:00 (13×)
Ackermann, Mo 11:30-13:00 (15×)
Fuchsbauer, Fr 13:15-14:45 (2×), Fr 15:00-16:30 (4×), Fr 16:45-18:15 (4×), Fr 18:30-20:00 (4×)
Bounatirou, Th 11:30-13:00 (12×)
Tyran, Th 13:15-14:45 (11×)
Newerkla, Mo 09:45-11:15 (14×)
Tyran, Th 16:45-18:15 (12×)
Blaszczyk, We 16:45-18:15 (12×)
Sitzmann, Th 15:00-16:30 (13×)
Mikula, We 08:00-09:30 (10×), Th 12.01. 16:45-18:15, Th 12.01. 18:30-20:00, Mo 23.01. 15:00-16:30
Vollmaier Lubej, Tu 16:45-18:15 (14×)
Jandl-Konrad, We 13:15-14:45 (12×)
Dakova, Th 09:45-11:15 (13×)
Doschek, Th 15:00-16:30 (12×)
Zand, Th 15:00-16:30 (14×)
Hultsch, We 16:45-18:15 (10×)
480013 KO 4 ECTS (ON-SITE) Colloquium on Regional and Cultural Studies: Slovenia - Slovenia's forgotten heroines
Jenko, We 08:00-09:30 (12×)
480036 KO 4 ECTS (ON-SITE) Colloquium on Regional and Cultural Studies: Bosnian/Croatian/Serbian - Poetesses - Young Poetry from Bosnia, Croatia and Serbia
Ristanovic, We 18:30-20:00 (12×)
Jakiša, Th 13:15-14:45 (11×), Th 27.10. 15:00-16:30
480103 KO 4 ECTS (ON-SITE) Colloquium on Regional and Cultural Studies - Poland and Ukraine. Literary and cultural-historical narratives about a European neighbourhood
Chojnowski, Tu 15:00-16:30 (14×)
480105 KO 4 ECTS (ON-SITE) Colloquium on Regional and Cultural Studies: Slowak - National Minorities in Slovakia
Omar Hargašová, Th 09:45-11:15 (13×)
480106 KO 4 ECTS (ON-SITE) Colloquium on Regional and Cultural Studies: Bulgarian - The Bulgarians and die Others (A Chronology of Identity and Alterity)
Dakova, Th 11:30-13:00 (13×)
Hultsch, Tu 13:15-14:45 (12×)
480122 KO 4 ECTS (ON-SITE) Colloquium on Regional and Cultural Studies - A brief history of Czech music from the 11th to the 21st century
Tölgyesi, We 13:15-14:45 (12×)
480123 KO 4 ECTS (ON-SITE) Colloquium on Regional and Cultural Studies: Russian - Mentality of Ukrainians, Russians and Belarusians in the mirror of their languages and culture
Zinkevich, Tu 18:30-20:00 (14×)
Simonek, Tu 11:30-13:00 (12×)
480125 KO 4 ECTS (ON-SITE) Colloquium on Regional and Cultural Studies - Polish and Ukrainian literary testimonies of the Soviet GULAG
Kisielowa, Mo 15:00-16:30 (15×)
Chojnowski, Mo 16:45-18:15 (15×)
Omar Hargašová, Th 11:30-13:00 (13×)
Kljucevsek, Th 15:00-16:30 (13×)
Villnow Komarkova, Mo 16:45-18:15 (15×)
Olentchouk, Mo 13:15-14:45 (15×)
Sitzmann, We 15:00-16:30 (12×)
Ilic Markovic, Tu 16:45-18:15 (14×)
Dakova, Mo 11:30-13:00 (15×), Tu 11:30-13:00 (14×), We 16:45-18:15 (12×)
Newerkla, Tu 08:00-09:30 (14×)
Wambach, Mo 09:45-11:15 (15×), Tu 09:45-11:15 (14×), We 09:45-11:15 (12×)
Kljucevsek, We 18:30-20:00 (11×), Th 13:15-14:45 (13×), Fr 08:00-09:30 (14×)
Olentchouk, Mo 09:45-11:15 (15×), Tu 09:45-11:15 (14×), Th 09:45-11:15 (13×)
Moser, Mo 11:30-13:00 (15×)
Newerkla, Mo 08:00-09:30 (15×)
Kelih, Mo 11:30-13:00 (13×)
Fuchsbauer, Fr 13:15-14:45 (2×), Fr 15:00-16:30 (4×), Fr 16:45-18:15 (4×), Fr 18:30-20:00 (4×)
Bounatirou, Th 11:30-13:00 (12×)
Tyran, Th 13:15-14:45 (11×)
Chojnowski, Mo 15:00-16:30 (15×), Tu 15:00-16:30 (13×), We 15:00-16:30 (12×), Sa 14.01. 09:00-10:30
Schürz Pochylová, Mo 15:00-16:30 (15×), Tu 15:00-16:30 (14×), Th 15:00-16:30 (13×)
Cavic-Podgornik, Tu 09:45-11:15 (14×), Th 09:45-11:15 (13×), Fr 13:15-14:45 (14×)
Akrap, Mo 08:00-09:30 (15×), Th 11:30-13:00 (13×), Fr 08:00-09:30 (14×)
Bonch-Osmolovskaia, Th 15:00-16:30 (12×)
Cavic-Podgornik, We 16:45-18:15 (12×)
Sippl, Tu 18:30-20:00 (7×)
Kinda-Berlakovich, Tu 08:00-09:30 (14×)
Chojnowski, Mo 16:45-18:15 (15×)
Omar Hargašová, Th 11:30-13:00 (13×)
Kljucevsek, Th 15:00-16:30 (13×)
Villnow Komarkova, Mo 16:45-18:15 (15×)
Olentchouk, Mo 13:15-14:45 (15×)
Olentchouk, Fr 09:45-11:15 (14×)
Korina, Th 16:45-18:15 (12×), Th 27.10. 18:30-20:00
Doschek, Th 13:15-14:45 (12×)
Olentchouk, Fr 11:30-13:00 (14×)
Sitzmann, We 15:00-16:30 (12×)
Ilic Markovic, Tu 16:45-18:15 (14×)
Vollmaier Lubej, Tu 18:30-20:00 (13×)
Kelih
480111 KO 3 ECTS (ON-SITE) Russian, Ukrainian and Belarusian languages interacting in the 20th and 21st centuries
Zinkevich, We 13:15-14:45 (12×)
Bobkova, We 15:00-16:30 (3×), We 16:45-18:15 (3×), We 18:30-20:00 (3×)
Jakiša, Tu 11:30-13:00 (12×)
Zand, Tu 11:30-13:00 (14×)
Dakova, Fr 11:30-13:00 (13×)
Hultsch, Mo 09:45-11:15 (12×)
Last modified: Mo 06.02.2023 13:09