Universität Wien FIND

Due to the COVID-19 pandemic, changes to courses and exams may be necessary at short notice. Inform yourself about the current status on u:find and check your e-mails regularly.

Please read the information on https://studieren.univie.ac.at/en/info.

A. Bachelor's Degree Programme Biology

Änderung des Curriculums für das Bachelorstudium Biologie lt. Mitteilungsblatt, Ausgegeben am 27.06.2011, 24. Stück, Nr. 168

300001 VO 8 ECTS STEOP:B-BIO 1 Introductory Lecture in Biology I - Anthropology, ecology, palaeobiology, plant sciences and zoology
Krenn
300002 VO 8 ECTS STEOP: B-BIO 2 Introductory Lecture in Biology II - biochemistry, cellbiology, genetics and microbiology
Hamilton
Oberzaucher
300385 VO 2 ECTS Woman in science
Kirchengast
300133 VO 6 ECTS Evolution
Nagel, Tu 08:00-09:30 (15×), Tu 09:45-11:15 (15×)
Wanninger
Weckwerth, Tu 14:00-16:00 (14×)
Wagner, Fr 11:30-13:00 (15×)
300239 VO 3 ECTS Fundamentals of ecology
Battin, We 12:00-13:55 (13×)
300092 VO 3 ECTS Genetics for Biologists
Schüller, Th 11:30-13:00 (6×), Fr 15:00-16:30 (6×)
Jantsch-Plunger
300706 SE 1 ECTS Calculation in Chemistry - Accompanying Seminar for Basic Chemical Lab Course
Kandioller
300111 UE 5 ECTS Tutorial, Morphology of the human skeleton - (in Parallelen)
Gruber
Pomikal, Fr 10:00-11:30 (15×)
Kirchengast
Wilfing, Tu 10:00-12:00 (11×), Tu 18.03. 12:00-14:00, Tu 20.05. 10:30-12:30
Schaschl, Tu 16:00-17:30 (13×)
Zechmeister
300377 SE 3 ECTS Presentation techniques
Oberzaucher
van Meel, Tu 18:30-20:30 (7×)
300690 VO 3 ECTS Introduction to the workingfield of Anthropologists - Application areas of behavior science in industrial flields
Atzwanger
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
300021 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Battin, Tu 12:00-13:55 (14×)
Till, Th 09:00-13:00 (4×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 13:00-17:00 (14×), We 13:00-17:00 (14×), Th 13:00-17:00 (12×), Fr 13:00-17:00 (15×)
Kriwet
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (14×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300379 VO 4 ECTS Population and community ecology - Population Ecology
Fiedler
Lang
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, We 14:15-16:00 (14×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in drei parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (12×), We 09:00-13:00 (11×), We 14:00-18:00 (3×), Th 14:00-18:00 (2×)
Wagner, We 10:15-11:45 (12×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 05.03. 11:30-12:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
Wilfing
1 [de en] Schlögelhofer
2 [de en] Fuchs
3 [de en] Moll
4 [de en] Szabo
5 [de en] Janisiw
300626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi
Klein
Loidl
Jantsch
300135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Hartig
2 Dechat
3 Kowalski
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
300662 SE 2 ECTS Seminar to Course III A
1 [de en] Witte
2 [de en] Meskiene
3 [de en] Waldsich
4 [de en] Moll
1 [de en] Witte
2 [de en] Meskiene
3 [de en] Waldsich
4 [de en] Moll
Cichna-Markl
300326 UE 10 ECTS Spectroscopic methods in Biology - Practical Aplication
Koehler
Schmeiser
1 Weishäupl
2 Weishäupl
300037 VO 3 ECTS [de en] Cellbiology
Martens
300707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt
1 Kovarik
2 Schleiffer
3 Schüller
4 Sedlyarov
5 Ebner
1 [de en] Tanzer
2 [de en] Badelt
3 [de en] Tanzer
4 [de en] Badelt
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300021 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Battin, Tu 12:00-13:55 (14×)
Till, Th 09:00-13:00 (4×)
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 13:00-17:00 (14×), We 13:00-17:00 (14×), Th 13:00-17:00 (12×), Fr 13:00-17:00 (15×)
Kriwet
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (14×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
Pomikal, Fr 10:00-11:30 (15×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300379 VO 4 ECTS Population and community ecology - Population Ecology
Fiedler
Lang
300407 VO 3 ECTS [en] Molekular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf
Wilfing, Tu 10:00-12:00 (11×), Tu 18.03. 12:00-14:00, Tu 20.05. 10:30-12:30
300439 UE 3 ECTS [de en] Basics in molecular parasitology - Molecular Parasitology (DNA, genomes, PCR, sequencing, mol. phylogeny, designer drugs)
Walochnik
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, We 14:15-16:00 (14×)
van Meel, Tu 18:30-20:30 (7×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in drei parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (12×), We 09:00-13:00 (11×), We 14:00-18:00 (3×), Th 14:00-18:00 (2×)
Wagner, We 10:15-11:45 (12×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 05.03. 11:30-12:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
Letsch, Th 06.03. 15:00-16:00, Mo 09:00-16:00 (2×), Tu 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 09:00-16:00 (2×), We 19.03. 09:00-16:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
1 [de en] Schlögelhofer
2 [de en] Fuchs
3 [de en] Moll
4 [de en] Szabo
5 [de en] Janisiw
300626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
Klein
300322 VO 2 ECTS Neurobiology
Berger
Jantsch
300407 VO 3 ECTS [en] Molekular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf
Djinovic-Carugo
300135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Hartig
2 Dechat
3 Kowalski
300443 VO+SE 5 ECTS Cell biology
Wiche, Th 14:00-16:30 (12×)
Cichna-Markl
300615 UE 5 ECTS Laboratory Course in Organic Chemistry - for the specialization Molecular Biology
Krois
Schmeiser
1 Weishäupl
2 Weishäupl
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt
1 Kovarik
2 Schleiffer
3 Schüller
4 Sedlyarov
5 Ebner
300021 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Battin, Tu 12:00-13:55 (14×)
Till, Th 09:00-13:00 (4×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
Greimler, Fr 07.03. 09:00-12:00, Fr 12:00-17:00 (3×), Fr 06.06. 09:00-16:00, Fr 13.06. 09:00-15:00, Fr 27.06. 12:00-18:00
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 13:00-17:00 (14×), We 13:00-17:00 (14×), Th 13:00-17:00 (12×), Fr 13:00-17:00 (15×)
Kriwet
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (14×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
Pomikal, Fr 10:00-11:30 (15×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300379 VO 4 ECTS Population and community ecology - Population Ecology
Fiedler
Lang
Wilfing, Tu 10:00-12:00 (11×), Tu 18.03. 12:00-14:00, Tu 20.05. 10:30-12:30
300439 UE 3 ECTS [de en] Basics in molecular parasitology - Molecular Parasitology (DNA, genomes, PCR, sequencing, mol. phylogeny, designer drugs)
Walochnik
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, We 14:15-16:00 (14×)
van Meel, Tu 18:30-20:30 (7×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in drei parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (12×), We 09:00-13:00 (11×), We 14:00-18:00 (3×), Th 14:00-18:00 (2×)
Wagner, We 10:15-11:45 (12×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 05.03. 11:30-12:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
Letsch, Th 06.03. 15:00-16:00, Mo 09:00-16:00 (2×), Tu 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 09:00-16:00 (2×), We 19.03. 09:00-16:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
Schroeder
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, We 14:15-16:00 (14×)
Schleper, Fr 10:15-11:00 (14×), Fr 21.03. 09:30-10:15
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in drei parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (12×), We 09:00-13:00 (11×), We 14:00-18:00 (3×), Th 14:00-18:00 (2×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 13:00-17:00 (14×), We 13:00-17:00 (14×), Th 13:00-17:00 (12×), Fr 13:00-17:00 (15×)
Wagner, We 10:15-11:45 (12×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300365 SE+UE 10 ECTS Course in functional ecology - Biodiversity and ecosystem functions at heavily and slightly impacted reaches of the Wien River
Waringer
300423 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - biodiversity and ecosystem fuctions
Richter
300424 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - Landscape functions and biodiversity in the bufferzone of National Park Neusiedler See - Seewinkel
Wrbka, Tu 04.03. 10:00-11:00, We 07.05. 14:00-17:00
300379 VO 4 ECTS Population and community ecology - Population Ecology
Fiedler
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
300021 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Battin, Tu 12:00-13:55 (14×)
Till, Th 09:00-13:00 (4×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
Greimler, Fr 07.03. 09:00-12:00, Fr 12:00-17:00 (3×), Fr 06.06. 09:00-16:00, Fr 13.06. 09:00-15:00, Fr 27.06. 12:00-18:00
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Kriwet
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (14×)
Pomikal, Fr 10:00-11:30 (15×)
Lang
Wilfing, Tu 10:00-12:00 (11×), Tu 18.03. 12:00-14:00, Tu 20.05. 10:30-12:30
van Meel, Tu 18:30-20:30 (7×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 05.03. 11:30-12:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
Reiter, Th 06.03. 12:00-13:00
Letsch, Th 06.03. 15:00-16:00, Mo 09:00-16:00 (2×), Tu 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 09:00-16:00 (2×), We 19.03. 09:00-16:00
Greimler, Fr 07.03. 09:00-12:00, Fr 12:00-17:00 (3×), Fr 06.06. 09:00-16:00, Fr 13.06. 09:00-15:00, Fr 27.06. 12:00-18:00
300083 PP 10 ECTS Marine Biology - Introduction into the main research directions of the Dept. Marine Biology
Bright
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
Egelhofer
Gollmann
300142 PP 10 ECTS Field course in recent and fossil coral reefs - Multidisziplinäres paläontologisch/zoologisches Praktikum mit Fokus auf Freiland-methoden und Biodiversität (Fische, Korallen,Mollusken) von Korallenriffen; Erstellung eines Minipapers
Herler
300148 PP 10 ECTS [de en] Fish Ecology - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Greimler, Th 14:00-18:00 (12×)
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
Schagerl
Fiedler, Tu 04.03. 09:00-10:00, Tu 20.05. 14:00-18:00
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
300473 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Samuel, Th 06.03. 16:00-17:00, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 08.05. 09:00-17:00, Fr 09.05. 09:00-17:00
Reiter, Th 06.03. 12:00-13:00
Letsch, Th 06.03. 15:00-16:00, Mo 09:00-16:00 (2×), Tu 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 09:00-16:00 (2×), We 19.03. 09:00-16:00
Greimler, Fr 07.03. 09:00-12:00, Fr 12:00-17:00 (3×), Fr 06.06. 09:00-16:00, Fr 13.06. 09:00-15:00, Fr 27.06. 12:00-18:00
300083 PP 10 ECTS Marine Biology - Introduction into the main research directions of the Dept. Marine Biology
Bright
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
Egelhofer
Gollmann
300142 PP 10 ECTS Field course in recent and fossil coral reefs - Multidisziplinäres paläontologisch/zoologisches Praktikum mit Fokus auf Freiland-methoden und Biodiversität (Fische, Korallen,Mollusken) von Korallenriffen; Erstellung eines Minipapers
Herler
300148 PP 10 ECTS [de en] Fish Ecology - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Greimler, Th 14:00-18:00 (12×)
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
Schagerl
Fiedler, Tu 04.03. 09:00-10:00, Tu 20.05. 14:00-18:00
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
300473 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Samuel, Th 06.03. 16:00-17:00, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 08.05. 09:00-17:00, Fr 09.05. 09:00-17:00
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Zetter
Pervesler
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 13:00-17:00 (14×), We 13:00-17:00 (14×), Th 13:00-17:00 (12×), Fr 13:00-17:00 (15×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in drei parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (12×), We 09:00-13:00 (11×), We 14:00-18:00 (3×), Th 14:00-18:00 (2×)
Wagreich, Fr 15:00-16:30 (6×)
280043 VO 3 ECTS PM Regional Geology (NPI)
Kloetzli, Th 09:00-10:45 (12×)
300021 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Battin, Tu 12:00-13:55 (14×)
Till, Th 09:00-13:00 (4×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Kriwet
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (14×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
Pomikal, Fr 10:00-11:30 (15×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300379 VO 4 ECTS Population and community ecology - Population Ecology
Fiedler
Lang
Wilfing, Tu 10:00-12:00 (11×), Tu 18.03. 12:00-14:00, Tu 20.05. 10:30-12:30
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, We 14:15-16:00 (14×)
van Meel, Tu 18:30-20:30 (7×)
Wagner, We 10:15-11:45 (12×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 05.03. 11:30-12:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
Kriwet
300212 PP 5 ECTS Palaeontological field school - Lavantal
Nagel
300211 PP 5 ECTS Palaeobotany Project - Sampling, treatment and presentation
Zetter
300208 UE 2 ECTS Ultrastructure of cells
Weber, We 05.03. 12:00-12:30, We 23.04. 09:00-11:00
Lang
1 [de en] Schlögelhofer
2 [de en] Fuchs
3 [de en] Moll
4 [de en] Szabo
5 [de en] Janisiw
Till, Th 09:00-13:00 (4×)
Schneeweiss, Mo 03.03. 15:00-16:00
Ehrendorfer-Schratt, Mo 03.03. 18:00-19:30, We 09:00-13:00 (14×)
Schönenberger, We 13:30-17:00 (14×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 05.03. 11:30-12:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
300157 UE 5 ECTS Eco-physiological - horticultural training course - applied ecology
Postl
300021 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Battin, Tu 12:00-13:55 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
Greimler, Fr 07.03. 09:00-12:00, Fr 12:00-17:00 (3×), Fr 06.06. 09:00-16:00, Fr 13.06. 09:00-15:00, Fr 27.06. 12:00-18:00
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 13:00-17:00 (14×), We 13:00-17:00 (14×), Th 13:00-17:00 (12×), Fr 13:00-17:00 (15×)
Kriwet
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Steiner
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
Pomikal, Fr 10:00-11:30 (15×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300379 VO 4 ECTS Population and community ecology - Population Ecology
Fiedler
Wilfing, Tu 10:00-12:00 (11×), Tu 18.03. 12:00-14:00, Tu 20.05. 10:30-12:30
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, We 14:15-16:00 (14×)
van Meel, Tu 18:30-20:30 (7×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in drei parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (12×), We 09:00-13:00 (11×), We 14:00-18:00 (3×), Th 14:00-18:00 (2×)
Wagner, We 10:15-11:45 (12×)
Greimler, Fr 07.03. 09:00-12:00, Fr 12:00-17:00 (3×), Fr 06.06. 09:00-16:00, Fr 13.06. 09:00-15:00, Fr 27.06. 12:00-18:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Greimler, Th 14:00-18:00 (12×)
300284 PP 10 ECTS Applied Palynology
Weber, We 05.03. 13:00-13:30
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
300473 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Samuel, Th 06.03. 16:00-17:00, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 08.05. 09:00-17:00, Fr 09.05. 09:00-17:00
Greimler, Fr 07.03. 09:00-12:00, Fr 12:00-17:00 (3×), Fr 06.06. 09:00-16:00, Fr 13.06. 09:00-15:00, Fr 27.06. 12:00-18:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Greimler, Th 14:00-18:00 (12×)
300284 PP 10 ECTS Applied Palynology
Weber, We 05.03. 13:00-13:30
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
300473 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Samuel, Th 06.03. 16:00-17:00, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 08.05. 09:00-17:00, Fr 09.05. 09:00-17:00
Steiner
300275 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 1 - Reproduction, Metabolism and Immunology
Millesi
300214 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 2 (10 parallel courses) - Nerve, Muscle, Sense
Schmid
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 13:00-17:00 (14×), We 13:00-17:00 (14×), Th 13:00-17:00 (12×), Fr 13:00-17:00 (15×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Tebbich, Tu 09:00-10:30 (14×)
300021 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Battin, Tu 12:00-13:55 (14×)
Till, Th 09:00-13:00 (4×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
Greimler, Fr 07.03. 09:00-12:00, Fr 12:00-17:00 (3×), Fr 06.06. 09:00-16:00, Fr 13.06. 09:00-15:00, Fr 27.06. 12:00-18:00
Kriwet
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Schönenberger, We 13:30-17:00 (14×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
Pomikal, Fr 10:00-11:30 (15×)
300379 VO 4 ECTS Population and community ecology - Population Ecology
Fiedler
Lang
Wilfing, Tu 10:00-12:00 (11×), Tu 18.03. 12:00-14:00, Tu 20.05. 10:30-12:30
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, We 14:15-16:00 (14×)
van Meel, Tu 18:30-20:30 (7×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in drei parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (12×), We 09:00-13:00 (11×), We 14:00-18:00 (3×), Th 14:00-18:00 (2×)
Wagner, We 10:15-11:45 (12×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 05.03. 11:30-12:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
Letsch, Th 06.03. 15:00-16:00, Mo 09:00-16:00 (2×), Tu 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 09:00-16:00 (2×), We 19.03. 09:00-16:00
Walzl
300116 PP 10 ECTS Practical course in Behavioural Biology, Gruenau - (social mechanisms) at the Konrad Lorenz Forschungsstelle in Gruenau
Kotrschal
Gollmann
300142 PP 10 ECTS Field course in recent and fossil coral reefs - Multidisziplinäres paläontologisch/zoologisches Praktikum mit Fokus auf Freiland-methoden und Biodiversität (Fische, Korallen,Mollusken) von Korallenriffen; Erstellung eines Minipapers
Herler
Steiner
Gereben-Krenn
Hummel
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
Fiedler, Tu 04.03. 09:00-10:00, Tu 20.05. 14:00-18:00
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Metscher
Letsch, Th 06.03. 15:00-16:00, Mo 09:00-16:00 (2×), Tu 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 09:00-16:00 (2×), We 19.03. 09:00-16:00
Walzl
300116 PP 10 ECTS Practical course in Behavioural Biology, Gruenau - (social mechanisms) at the Konrad Lorenz Forschungsstelle in Gruenau
Kotrschal
Gollmann
300142 PP 10 ECTS Field course in recent and fossil coral reefs - Multidisziplinäres paläontologisch/zoologisches Praktikum mit Fokus auf Freiland-methoden und Biodiversität (Fische, Korallen,Mollusken) von Korallenriffen; Erstellung eines Minipapers
Herler
Steiner
Gereben-Krenn
Hummel
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
Fiedler, Tu 04.03. 09:00-10:00, Tu 20.05. 14:00-18:00
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Metscher

Last modified: We 13.06.2018 00:38