Universität Wien FIND

Due to the COVID-19 pandemic, changes to courses and exams may be necessary at short notice. Inform yourself about the current status on u:find and check your e-mails regularly.

Please read the information on https://studieren.univie.ac.at/en/info.

A. Bachelor's Degree Programme Biology

Änderung des Curriculums für das Bachelorstudium Biologie lt. Mitteilungsblatt, Ausgegeben am 27.06.2011, 24. Stück, Nr. 168

300001 VO 8 ECTS STEOP:B-BIO 1 Introductory Lecture in Biology I - Anthropology, ecology, palaeobiology, plant sciences and zoology
Krenn
300002 VO 8 ECTS STEOP: B-BIO 2 Introductory Lecture in Biology II - biochemistry, cellbiology, genetics and microbiology
Hamilton
Vaziri
Oberzaucher
300385 VO 2 ECTS Woman in science
Kirchengast
300133 VO 6 ECTS Evolution
Nagel, Tu 08:00-09:30 (14×), Tu 09:45-11:15 (14×)
Wanninger
Weckwerth, Tu 14:00-16:00 (15×)
Wagner, Fr 11:30-13:00 (14×)
300239 VO 3 ECTS Fundamentals of ecology
Dullinger
300092 VO 3 ECTS Genetics for Biologists
Schüller, Th 11:30-13:00 (6×), Fr 15:00-16:30 (6×)
Jantsch-Plunger
300706 SE 1 ECTS Calculation in Chemistry - Accompanying Seminar for Basic Chemical Lab Course
Malarek
300111 UE 5 ECTS Tutorial, Morphology of the human skeleton - (in Parallelen)
Reisinger
Pomikal
Kirchengast
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (12×)
Schaschl, Tu 16:15-17:30 (13×)
Zechmeister
300377 SE 3 ECTS Presentation techniques
Oberzaucher
van Meel, Th 18:30-20:30 (6×)
300690 VO 3 ECTS Introduction to the workingfield of Anthropologists - Application areas of behavior science in industrial flields
Atzwanger, Fr 20.03. 09:45-15:00, Th 09:45-17:00 (2×), Fr 08.05. 09:45-14:00
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Till, Th 10:30-12:30 (5×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:15-13:45 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Zuschin
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Kriwet
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (15×)
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Greimler, Tu 03.03. 09:00-13:00, We 04.03. 09:00-13:00
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
Schneeweiss, Mo 02.03. 11:00-11:55
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
Fiedler
Lang
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 11:15-13:00 (12×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (12×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 04.03. 10:00-10:30, Fr 08:00-13:00 (6×)
Schleper, Fr 10:00-11:00 (12×)
Wilfing
1 [de en] Schlögelhofer
2 [de en] Fuchs
3 [de en] Schöberl
4 [de en] Moll
5 [de en] Janisiw
300626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi
Horn, We 16:00-17:30 (9×)
Klein
Loidl
Jantsch
300135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Slade
2 Dechat
3 Hartig
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
300662 SE 2 ECTS Seminar to Course III A
1 [de en] Witte
2 [de en] Meskiene
3 [de en] Sonnleitner
4 [de en] Moll
1 [de en] Witte
2 [de en] Meskiene
3 [de en] Sonnleitner
4 [de en] Moll
Kontaxis
300326 UE 10 ECTS Molecular Biophysics - Practical Applications
Koehler
Rettelbach
1 Manhart
2 Manhart
300037 VO 3 ECTS [de en] Cellbiology
Martens
300707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt
1 Schleiffer
2 Sedlyarov
3 Ebner
4 Schüller
5 Kovarik
1 [de en] Tanzer
2 [de en] Tanzer
3 [de en] Gesell
4 [de en] Gesell
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
Till, Th 10:30-12:30 (5×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:15-13:45 (14×)
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Zuschin
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Kriwet
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (15×)
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Greimler, Tu 03.03. 09:00-13:00, We 04.03. 09:00-13:00
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
Schneeweiss, Mo 02.03. 11:00-11:55
Pomikal
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
Fiedler
Lang
300407 VO 3 ECTS [en] Molekular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (12×)
300439 UE 3 ECTS [de en] Basics in molecular parasitology - Molecular Parasitology (DNA, genomes, PCR, sequencing, mol. phylogeny, designer drugs)
Walochnik
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 11:15-13:00 (12×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (6×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (12×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 04.03. 10:00-10:30, Fr 08:00-13:00 (6×)
Schleper, Fr 10:00-11:00 (12×)
Letsch, Th 05.03. 16:00-17:00, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
1 [de en] Schlögelhofer
2 [de en] Fuchs
3 [de en] Schöberl
4 [de en] Moll
5 [de en] Janisiw
300626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
Klein
300322 VO 2 ECTS Neurobiology
Berger
Jantsch
300407 VO 3 ECTS [en] Molekular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf
Djinovic-Carugo
300135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Slade
2 Dechat
3 Hartig
300443 VO+SE 5 ECTS Cell biology
Wiche, Th 14:00-16:30 (12×)
Kontaxis
300615 UE 5 ECTS Laboratory Course in Organic Chemistry - for the specialization Molecular Biology
Krois
Rettelbach
1 Manhart
2 Manhart
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt
1 Schleiffer
2 Sedlyarov
3 Ebner
4 Schüller
5 Kovarik
Till, Th 10:30-12:30 (5×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:15-13:45 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Zuschin
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Kriwet
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (15×)
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Greimler, Tu 03.03. 09:00-13:00, We 04.03. 09:00-13:00
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
Schneeweiss, Mo 02.03. 11:00-11:55
Pomikal
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
Fiedler
Lang
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (12×)
300439 UE 3 ECTS [de en] Basics in molecular parasitology - Molecular Parasitology (DNA, genomes, PCR, sequencing, mol. phylogeny, designer drugs)
Walochnik
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 11:15-13:00 (12×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (6×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (12×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 04.03. 10:00-10:30, Fr 08:00-13:00 (6×)
Schleper, Fr 10:00-11:00 (12×)
Letsch, Th 05.03. 16:00-17:00, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
Schroeder
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 11:15-13:00 (12×)
Schleper, Fr 10:00-11:00 (12×)
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Greimler, Tu 03.03. 09:00-13:00, We 04.03. 09:00-13:00
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Daims, We 10:15-12:00 (12×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300365 SE+UE 10 ECTS Course in functional ecology - Biodiversity and ecosystem functions at heavily and slightly impacted reaches of the Wien River
Waringer
300423 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - biodiversity and ecosystem fuctions
Richter
300424 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - Landscape functions and biodiversity in the bufferzone of National Park Neusiedler See - Seewinkel
Wrbka, Tu 03.03. 09:15-10:00, Th 30.04. 09:00-13:00
Fiedler
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:15-13:45 (14×)
Till, Th 10:30-12:30 (5×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Zuschin
Kriwet
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (15×)
Schneeweiss, Mo 02.03. 11:00-11:55
Pomikal
Lang
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (12×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (6×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 04.03. 10:00-10:30, Fr 08:00-13:00 (6×)
Reiter, Mo 21.09. 14:00-18:00, Fr 25.09. 11:00-13:00
Letsch, Th 05.03. 16:00-17:00, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
300083 PP 10 ECTS Marine Biology - Introduction into the main research directions of the Dept. Marine Biology
Bright
Greimler, Fr 09:00-11:00 (14×), Th 24.09. 10:00-13:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
Egelhofer
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Fish Ecology - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Greimler, Th 14:00-18:00 (12×)
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
Schagerl
Schulze, Th 05.03. 18:00-20:00, Mo 22.06. 18:00-20:00
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
300473 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Samuel, Fr 06.03. 16:00-17:00, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 23.03. 09:00-17:00, Tu 24.03. 09:00-17:00, Sa 28.03. 09:00-17:00
Reiter, Mo 21.09. 14:00-18:00, Fr 25.09. 11:00-13:00
Letsch, Th 05.03. 16:00-17:00, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
300083 PP 10 ECTS Marine Biology - Introduction into the main research directions of the Dept. Marine Biology
Bright
Greimler, Fr 09:00-11:00 (14×), Th 24.09. 10:00-13:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
Egelhofer
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Fish Ecology - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Greimler, Th 14:00-18:00 (12×)
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
Schagerl
Schulze, Th 05.03. 18:00-20:00, Mo 22.06. 18:00-20:00
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
300473 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Samuel, Fr 06.03. 16:00-17:00, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 23.03. 09:00-17:00, Tu 24.03. 09:00-17:00, Sa 28.03. 09:00-17:00
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Zetter
Pervesler
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Greimler, Tu 03.03. 09:00-13:00, We 04.03. 09:00-13:00
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Till, Th 10:30-12:30 (5×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:15-13:45 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (15×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
Schneeweiss, Mo 02.03. 11:00-11:55
Pomikal
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
Fiedler
Lang
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (12×)
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 11:15-13:00 (12×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (6×)
Daims, We 10:15-12:00 (12×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 04.03. 10:00-10:30, Fr 08:00-13:00 (6×)
Schleper, Fr 10:00-11:00 (12×)
Kriwet
Zuschin
Nagel
300211 PP 5 ECTS Palaeobotany Project - Sampling, treatment and presentation
Zetter
300208 UE 2 ECTS Ultrastructure of cells
Weber, We 04.03. 12:00-12:30, We 08.04. 09:00-11:00
Lang
1 [de en] Schlögelhofer
2 [de en] Fuchs
3 [de en] Schöberl
4 [de en] Moll
5 [de en] Janisiw
Till, Th 10:30-12:30 (5×)
Schneeweiss, Mo 02.03. 11:00-11:55
Ehrendorfer-Schratt, Mo 02.03. 17:00-19:00, We 09:00-13:00 (15×)
Schönenberger, We 13:30-17:00 (15×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 04.03. 10:00-10:30, Fr 08:00-13:00 (6×)
300157 UE 5 ECTS Eco-physiological - horticultural training course - applied ecology
Postl
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:15-13:45 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Zuschin
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Kriwet
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Steiner
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Greimler, Tu 03.03. 09:00-13:00, We 04.03. 09:00-13:00
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
Pomikal
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
Fiedler
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (12×)
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 11:15-13:00 (12×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (6×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (12×)
Schleper, Fr 10:00-11:00 (12×)
Greimler, Fr 09:00-11:00 (14×), Th 24.09. 10:00-13:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Greimler, Th 14:00-18:00 (12×)
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
300473 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Samuel, Fr 06.03. 16:00-17:00, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 23.03. 09:00-17:00, Tu 24.03. 09:00-17:00, Sa 28.03. 09:00-17:00
Greimler, Fr 09:00-11:00 (14×), Th 24.09. 10:00-13:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Greimler, Th 14:00-18:00 (12×)
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
300473 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Samuel, Fr 06.03. 16:00-17:00, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 23.03. 09:00-17:00, Tu 24.03. 09:00-17:00, Sa 28.03. 09:00-17:00
Steiner
300275 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 1 - Reproduction, Metabolism and Immunology
Millesi
300214 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 2 (10 parallel courses) - Nerve, Muscle, Sense
Schmid
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
1 Hödl
2 Ehrendorfer-Schratt
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Tebbich, Tu 09:00-10:30 (15×)
Till, Th 10:30-12:30 (5×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:15-13:45 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Zuschin
Kriwet
300122 VO 2 ECTS [en] Introductory Morphometrics
Bookstein
Schönenberger, We 13:30-17:00 (15×)
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Greimler, Tu 03.03. 09:00-13:00, We 04.03. 09:00-13:00
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Daims, Mo 13:00-15:00 (14×)
Schneeweiss, Mo 02.03. 11:00-11:55
Pomikal
Fiedler
Lang
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (12×)
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 11:15-13:00 (12×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (6×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (12×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, We 04.03. 10:00-10:30, Fr 08:00-13:00 (6×)
Schleper, Fr 10:00-11:00 (12×)
Technau
Letsch, Th 05.03. 16:00-17:00, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
300088 PP 10 ECTS Practical Course: Vertebrates - Comparative Morphology of Vertebrates
Schwaha
Hummel
300116 PP 10 ECTS Practical course in Behavioural Biology, Gruenau - (social mechanisms) at the Konrad Lorenz Forschungsstelle in Gruenau
Kotrschal
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Fish Ecology - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
Gereben-Krenn
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
Genikhovich
Schulze, Th 05.03. 18:00-20:00, Mo 22.06. 18:00-20:00
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Metscher
300561 PP 10 ECTS [en] Methods in molecular phylogenetics - DNA extraction to phylogenetic analyses
Steiner
Technau
Letsch, Th 05.03. 16:00-17:00, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
300088 PP 10 ECTS Practical Course: Vertebrates - Comparative Morphology of Vertebrates
Schwaha
Hummel
300116 PP 10 ECTS Practical course in Behavioural Biology, Gruenau - (social mechanisms) at the Konrad Lorenz Forschungsstelle in Gruenau
Kotrschal
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Fish Ecology - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
Gereben-Krenn
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
Genikhovich
Schulze, Th 05.03. 18:00-20:00, Mo 22.06. 18:00-20:00
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Metscher
300561 PP 10 ECTS [en] Methods in molecular phylogenetics - DNA extraction to phylogenetic analyses
Steiner

Last modified: We 13.06.2018 00:39