Universität Wien FIND

Due to the COVID-19 pandemic, changes to courses and exams may be necessary at short notice. Inform yourself about the current status on u:find and check your e-mails regularly.

Please read the information on https://studieren.univie.ac.at/en/info.

III. ABCM Disciplines of Specialization

300111 UE 5 ECTS Tutorial, Morphology of the human skeleton - (in Parallelen)
Gruber, Sa 09:00-16:05 (11×), Sa 14.05. 09:00-16:00, Mo 09:00-15:00 (2×), Tu 09:00-15:00 (2×), We 09:00-15:00 (2×), Th 09:00-15:00 (2×), Fr 09:00-15:00 (2×)
Pomikal
Teschler-Nicola, Tu 08.03. 12:00-13:00
Kirchengast, Tu 08.03. 10:00-12:00
Wilfing
Schaschl, Tu 16:00-17:30 (14×)
300377 SE 3 ECTS Presentation techniques
Oberzaucher, Tu 15.03. 15:00-17:00, We 06.04. 15:00-20:00, Mo 11.04. 15:30-18:00, Mo 11.04. 18:15-19:30, Tu 12.04. 15:30-18:00, Tu 12.04. 18:15-19:30, We 13.04. 15:00-18:00, We 13.04. 18:15-19:30, Th 14.04. 13:15-18:15, Fr 15.04. 15:00-18:00, Fr 15.04. 18:15-19:30, Mo 18.04. 15:30-19:30, Tu 19.04. 15:30-19:30
300410 VO 3 ECTS General basics of medicine for biologists, Part 2 - The course reinforces knowledge of the skills gained by the course "General basics of medicine for biologists, Part 1". The current lecture will analyse in particular pharmacological aspects as well as disease patterns of the inner organs and musculoskeletal systems.
Pomikal
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
300690 VO 3 ECTS Introduction to the workingfield of Anthropologists - Application areas of behavior science in industrial flields
Atzwanger, Fr 04.03. 09:00-10:00
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
Fiedler
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
Wilfing, We 13:00-14:30 (15×)
1 [de en] Moll
2 [de en] Dammermann
3 [de en] Winter
4 [de en] Schlögelhofer
5 [de en] Kiss
300626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi, Mo 08:55-17:00 (2×), Tu 08:55-17:00 (2×), We 08:55-17:00 (2×), Th 08:55-17:00 (2×), Fr 08:55-17:00 (2×)
Klein
Horn, We 16:00-17:35 (8×)
Loidl
Schlögelhofer, Fr 10:00-12:00 (7×)
300135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Dechat
2 Dechat
3 Kraft
4 Bachmair
5 Hamilton
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
300662 SE 2 ECTS Seminar to Course III A
1 [de en] Witte
2 [de en] Meskiene
3 [de en] Sonnleitner, Mo 14.03. 13:00-14:00, Mo 11.04. 09:00-14:00, We 13.04. 13:00-17:00
4 [de en] Moll
1 [de en] Witte
2 [de en] Meskiene
3 [de en] Sonnleitner
4 [de en] Moll
Kontaxis
300326 UE 10 ECTS Molecular Biophysics - Practical Applications
Zagrovic
Krall
1 Krall
2 Krall
3 Weishäupl, Mo 09:45-11:15 (14×)
300037 VO 3 ECTS [en] Cellbiology
Martens
300707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 10:00-12:30 (14×)
1 Sedlyarov
2 Schleiffer
3 Kovarik
4 Ebner
5 Schüller
1 [de en] Tanzer
2 [de en] Lorenz
3 [de en] Lorenz
4 [de en] Lorenz
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
Pomikal
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300322 VO 2 ECTS Neurobiology
Berger
Fiedler
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
300407 VO 3 ECTS [en] Molekular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf
Wilfing
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
1 [de en] Moll
2 [de en] Dammermann
3 [de en] Winter
4 [de en] Schlögelhofer
5 [de en] Kiss
300626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi, Mo 08:55-17:00 (2×), Tu 08:55-17:00 (2×), We 08:55-17:00 (2×), Th 08:55-17:00 (2×), Fr 08:55-17:00 (2×)
Klein
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
300322 VO 2 ECTS Neurobiology
Berger
Schlögelhofer, Fr 10:00-12:00 (7×)
300407 VO 3 ECTS [en] Molekular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf
300618 VO+SE 3 ECTS [en] Structural Biology II
Djinovic-Carugo
300135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Dechat
2 Dechat
3 Kraft
4 Bachmair
5 Hamilton
300443 VO+SE 5 ECTS Cell biology
Wiche
Kontaxis
300615 UE 5 ECTS Laboratory Course in Organic Chemistry - for the specialization Molecular Biology
1 Krois
2 Krois
Krall
1 Krall
2 Krall
3 Weishäupl, Mo 09:45-11:15 (14×)
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 10:00-12:30 (14×)
1 Sedlyarov
2 Schleiffer
3 Kovarik
4 Ebner
5 Schüller
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
Pomikal
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
Fiedler
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
Wilfing
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
Schroeder
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300365 SE+UE 10 ECTS Course in functional ecology - Biodiversity and ecosystem functions at heavily and slightly impacted reaches of the Wien River
Waringer
300423 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - biodiversity and ecosystem fuctions
Richter
300424 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - Landscape functions and biodiversity in the bufferzone of National Park Neusiedler See - Seewinkel
Wrbka, We 02.03. 09:00-10:00
Fiedler
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
Pomikal
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
Wilfing
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
Wrbka, We 02.03. 16:15-17:00
300034 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
300083 PP 10 ECTS Marine Biology - Introduction into the main research directions of the Dept. Marine Biology
Bright
Greimler, Fr 04.03. 09:00-11:00, Fr 10.06. 14:00-18:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Habitat use of riverine fish - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Fiedler, Mo 07.03. 09:00-11:00, Fr 22.04. 14:00-17:00
Greimler, Th 14:00-18:00 (14×)
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
Lexer, Th 03.03. 14:30-15:00, Mo 09:15-17:00 (2×), Tu 09:15-17:00 (2×), We 09:15-17:00 (2×), Th 28.04. 09:15-17:00, Fr 29.04. 09:15-17:00
Wrbka, We 02.03. 16:15-17:00
300034 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
300083 PP 10 ECTS Marine Biology - Introduction into the main research directions of the Dept. Marine Biology
Bright
Greimler, Fr 04.03. 09:00-11:00, Fr 10.06. 14:00-18:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Habitat use of riverine fish - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Fiedler, Mo 07.03. 09:00-11:00, Fr 22.04. 14:00-17:00
Greimler, Th 14:00-18:00 (14×)
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
Lexer, Th 03.03. 14:30-15:00, Mo 09:15-17:00 (2×), Tu 09:15-17:00 (2×), We 09:15-17:00 (2×), Th 28.04. 09:15-17:00, Fr 29.04. 09:15-17:00
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Zetter
Zuschin
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
300207 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
Pomikal
Fiedler
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
Wilfing
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
Nagel
300211 PP 5 ECTS Palaeobotany Project - Sampling, treatment and presentation
Zetter
300208 UE 2 ECTS Ultrastructure of cells
Weber, We 02.03. 11:30-12:00, We 30.03. 09:00-18:00, Th 31.03. 09:00-18:00, Fr 01.04. 09:00-18:00
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
1 [de en] Moll
2 [de en] Dammermann
3 [de en] Winter
4 [de en] Schlögelhofer
5 [de en] Kiss
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
Ehrendorfer-Schratt, Tu 01.03. 17:00-19:00, We 09:00-13:00 (16×)
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
300157 UE 5 ECTS Eco-physiological - horticultural training course - applied ecology
Postl
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Steiner
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
Pomikal
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
Fiedler
Wilfing
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
300034 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Greimler, Fr 04.03. 09:00-11:00, Fr 10.06. 14:00-18:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Greimler, Th 14:00-18:00 (14×)
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300284 PP 10 ECTS Applied Palynology
Weber, We 02.03. 12:30-13:00
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
Lexer, Th 03.03. 14:30-15:00, Mo 09:15-17:00 (2×), Tu 09:15-17:00 (2×), We 09:15-17:00 (2×), Th 28.04. 09:15-17:00, Fr 29.04. 09:15-17:00
300034 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Greimler, Fr 04.03. 09:00-11:00, Fr 10.06. 14:00-18:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Greimler, Th 14:00-18:00 (14×)
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300284 PP 10 ECTS Applied Palynology
Weber, We 02.03. 12:30-13:00
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
Lexer, Th 03.03. 14:30-15:00, Mo 09:15-17:00 (2×), Tu 09:15-17:00 (2×), We 09:15-17:00 (2×), Th 28.04. 09:15-17:00, Fr 29.04. 09:15-17:00
Steiner
300275 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 1 - Reproduction, Metabolism and Immunology
Millesi
300214 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 2 (10 parallel courses) - Nerve, Muscle, Senses
Schmid
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Tebbich, Tu 09:00-10:30 (14×)
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
Pomikal
Fiedler
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
Wilfing
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
Steiner
300088 PP 10 ECTS Practical Course: Vertebrates - Comparative Morphology of Vertebrates
Schwaha
Hummel
300116 PP 10 ECTS Practical course in Behavioural Biology, Gruenau - (social mechanisms) at the Konrad Lorenz Forschungsstelle in Gruenau
Kotrschal
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Habitat use of riverine fish - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
Fiedler, Mo 07.03. 09:00-11:00, Fr 22.04. 14:00-17:00
Gereben-Krenn
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
Genikhovich
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Metscher
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
Steiner
300088 PP 10 ECTS Practical Course: Vertebrates - Comparative Morphology of Vertebrates
Schwaha
Hummel
300116 PP 10 ECTS Practical course in Behavioural Biology, Gruenau - (social mechanisms) at the Konrad Lorenz Forschungsstelle in Gruenau
Kotrschal
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Habitat use of riverine fish - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
Fiedler, Mo 07.03. 09:00-11:00, Fr 22.04. 14:00-17:00
Gereben-Krenn
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
Genikhovich
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Metscher

Last modified: We 13.06.2018 00:40