Universität Wien FIND

Due to the COVID-19 pandemic, changes to courses and exams may be necessary at short notice. Inform yourself about the current status on u:find and check your e-mails regularly.

Please read the information on https://studieren.univie.ac.at/en/info.

III. ABCM Disciplines of Specialization

300111 UE 5 ECTS Tutorial, Morphology of the human skeleton - (in Parallelen)
Gruber, Sa 09:00-16:05 (11×), Sa 14.05. 09:00-16:00, Mo 09:00-15:00 (2×), Tu 09:00-15:00 (2×), We 09:00-15:00 (2×), Th 09:00-15:00 (2×), Fr 09:00-15:00 (2×)
Pomikal
Schaschl, Tu 16:00-17:30 (14×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
Kirchengast, Tu 08.03. 10:00-12:00
Teschler-Nicola, Tu 08.03. 12:00-13:00
300377 SE 3 ECTS Presentation techniques
Oberzaucher, Tu 15.03. 15:00-17:00, We 06.04. 15:00-20:00, Mo 11.04. 15:30-18:00, Mo 11.04. 18:15-19:30, Tu 12.04. 15:30-18:00, Tu 12.04. 18:15-19:30, We 13.04. 15:00-18:00, We 13.04. 18:15-19:30, Th 14.04. 13:15-18:15, Fr 15.04. 15:00-18:00, Fr 15.04. 18:15-19:30, Mo 18.04. 15:30-19:30, Tu 19.04. 15:30-19:30
300497 UE 3 ECTS UE Scientific Writing - An Introduction to writing techniques and reading techniques - and their application in different stages of a scientific writing process
Peterson
Klein
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300037 VO 3 ECTS [en] Cellbiology
Martens
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 10:00-12:30 (14×)
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
Loidl
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
300322 VO 2 ECTS Neurobiology
Berger
Krall
Fiedler
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
Kontaxis
300707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
300190 PP 10 ECTS Project Practice II: Human ecology and osteology - Parallel courses
Wilfing, We 09.03. 13:00-14:30
300208 UE 2 ECTS Ultrastructure of cells
Weber, We 02.03. 11:30-12:00, We 30.03. 09:00-18:00, Th 31.03. 09:00-18:00, Fr 01.04. 09:00-18:00
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
Ehrendorfer-Schratt, Tu 01.03. 17:00-19:00, We 09:00-13:00 (16×)
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
300157 UE 5 ECTS Eco-physiological - horticultural training course - applied ecology
Postl
Klein
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300037 VO 3 ECTS [en] Cellbiology
Martens
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 10:00-12:30 (14×)
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
Steiner
Loidl
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
Pomikal
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300322 VO 2 ECTS Neurobiology
Berger
Krall
Fiedler
Wilfing
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
Kontaxis
300707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
300034 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Greimler, Fr 04.03. 09:00-11:00, Fr 10.06. 14:00-18:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Greimler, Th 14:00-18:00 (14×)
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300284 PP 10 ECTS Applied Palynology
Weber, We 02.03. 12:30-13:00
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
Lexer, Th 03.03. 14:30-15:00, Mo 09:15-17:00 (2×), Tu 09:15-17:00 (2×), We 09:15-17:00 (2×), Th 28.04. 09:15-17:00, Fr 29.04. 09:15-17:00
300034 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Greimler, Fr 04.03. 09:00-11:00, Fr 10.06. 14:00-18:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Greimler, Th 14:00-18:00 (14×)
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300284 PP 10 ECTS Applied Palynology
Weber, We 02.03. 12:30-13:00
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
Lexer, Th 03.03. 14:30-15:00, Mo 09:15-17:00 (2×), Tu 09:15-17:00 (2×), We 09:15-17:00 (2×), Th 28.04. 09:15-17:00, Fr 29.04. 09:15-17:00
1 [de en] Moll
2 [de en] Dammermann
3 [de en] Winter
4 [de en] Schlögelhofer
5 [de en] Kiss
300626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi, Mo 08:55-17:00 (2×), Tu 08:55-17:00 (2×), We 08:55-17:00 (2×), Th 08:55-17:00 (2×), Fr 08:55-17:00 (2×)
Klein
Horn, We 16:00-17:35 (8×)
Loidl
Schlögelhofer, Fr 10:00-12:00 (7×)
300135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Dechat
2 Dechat
3 Kraft
4 Bachmair
5 Hamilton
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
300662 SE 2 ECTS Seminar to Course III A
1 [de en] Witte
2 [de en] Meskiene
3 [de en] Sonnleitner, Mo 14.03. 13:00-14:00, Mo 11.04. 09:00-14:00, We 13.04. 13:00-17:00
4 [de en] Moll
1 [de en] Witte
2 [de en] Meskiene
3 [de en] Sonnleitner
4 [de en] Moll
300326 UE 10 ECTS Molecular Biophysics - Practical Applications
Zagrovic
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 10:00-12:30 (14×)
Krall
1 Krall
2 Krall
3 Weishäupl, Mo 09:45-11:15 (14×)
300037 VO 3 ECTS [en] Cellbiology
Martens
300707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Steiner
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
Pomikal
300322 VO 2 ECTS Neurobiology
Berger
300407 VO 3 ECTS [en] Molekular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf
Kontaxis
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
1 [de en] Moll
2 [de en] Dammermann
3 [de en] Winter
4 [de en] Schlögelhofer
5 [de en] Kiss
300626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi, Mo 08:55-17:00 (2×), Tu 08:55-17:00 (2×), We 08:55-17:00 (2×), Th 08:55-17:00 (2×), Fr 08:55-17:00 (2×)
Klein
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
300322 VO 2 ECTS Neurobiology
Berger
Schlögelhofer, Fr 10:00-12:00 (7×)
300618 VO+SE 3 ECTS [en] Structural Biology II
Djinovic-Carugo
300135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Dechat
2 Dechat
3 Kraft
4 Bachmair
5 Hamilton
300443 VO+SE 5 ECTS Cell biology
Wiche
Kontaxis
300615 UE 5 ECTS Laboratory Course in Organic Chemistry - for the specialization Molecular Biology
1 Krois
2 Krois
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 10:00-12:30 (14×)
Krall
1 Krall
2 Krall
3 Weishäupl, Mo 09:45-11:15 (14×)
300618 VO+SE 3 ECTS [en] Structural Biology II
Djinovic-Carugo
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Steiner
Loidl
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
Pomikal
300707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
Schroeder
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300365 SE+UE 10 ECTS Course in functional ecology - Biodiversity and ecosystem functions at heavily and slightly impacted reaches of the Wien River
Waringer
300423 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - biodiversity and ecosystem fuctions
Richter
300424 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - Landscape functions and biodiversity in the bufferzone of National Park Neusiedler See - Seewinkel
Wrbka, We 02.03. 09:00-10:00
Fiedler
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
Klein
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300037 VO 3 ECTS [en] Cellbiology
Martens
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 10:00-12:30 (14×)
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
Loidl
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
Pomikal
300322 VO 2 ECTS Neurobiology
Berger
Krall
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
Wilfing
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
Kontaxis
300707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
Wrbka, We 02.03. 16:15-17:00
300034 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
300083 PP 10 ECTS Marine Biology - Introduction into the main research directions of the Dept. Marine Biology
Bright
Greimler, Fr 04.03. 09:00-11:00, Fr 10.06. 14:00-18:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Habitat use of riverine fish - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Fiedler, Mo 07.03. 09:00-11:00, Fr 22.04. 14:00-17:00
Greimler, Th 14:00-18:00 (14×)
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
Lexer, Th 03.03. 14:30-15:00, Mo 09:15-17:00 (2×), Tu 09:15-17:00 (2×), We 09:15-17:00 (2×), Th 28.04. 09:15-17:00, Fr 29.04. 09:15-17:00
Wrbka, We 02.03. 16:15-17:00
300034 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
300083 PP 10 ECTS Marine Biology - Introduction into the main research directions of the Dept. Marine Biology
Bright
Greimler, Fr 04.03. 09:00-11:00, Fr 10.06. 14:00-18:00
300094 PP 10 ECTS Proteomics in systembiology
Wienkoop
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Habitat use of riverine fish - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
300165 PP 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
Richter
Fiedler, Mo 07.03. 09:00-11:00, Fr 22.04. 14:00-17:00
Greimler, Th 14:00-18:00 (14×)
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
300269 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Horn
300277 PP 10 ECTS Functional Cytology and Anatomy of Plants - Structure and function of glands of carnivorous plants
Koller-Peroutka
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
Lexer, Th 03.03. 14:30-15:00, Mo 09:15-17:00 (2×), Tu 09:15-17:00 (2×), We 09:15-17:00 (2×), Th 28.04. 09:15-17:00, Fr 29.04. 09:15-17:00
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Zetter
Zuschin
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
300207 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
Klein
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300037 VO 3 ECTS [en] Cellbiology
Martens
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 10:00-12:30 (14×)
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
Steiner
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
Loidl
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
Pomikal
300322 VO 2 ECTS Neurobiology
Berger
Krall
Fiedler
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
Wilfing
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
Kontaxis
300707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
300211 PP 5 ECTS Palaeobotany Project - Sampling, treatment and presentation
Zetter
Nagel
Steiner
300275 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 1 - Reproduction, Metabolism and Immunology
Millesi
300214 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 2 (10 parallel courses) - Nerve, Muscle, Senses
Schmid
Müller, We 08:30-10:00 (11×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn
Tebbich, Tu 09:00-10:30 (14×)
Klein
Till, Th 10:00-12:30 (4×)
300025 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Keckeis, Tu 12:00-14:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Technau
300037 VO 3 ECTS [en] Cellbiology
Martens
300055 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300080 VO 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 10:00-12:30 (14×)
300123 VO 3 ECTS Gene expression
Decker
Schönenberger, We 13:30-17:00 (16×)
Loidl
300164 UE 2 ECTS Diversity and systematics of plants for ecologists, part 2 - Exercise in two parallel courses
Schneeweiss, Tu 09:00-13:00 (7×), We 09:00-13:00 (7×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-15:00 (13×)
Schneeweiss, Tu 01.03. 13:00-14:00
Pomikal
300322 VO 2 ECTS Neurobiology
Berger
Krall
Fiedler
Lang, Tu 09:00-12:00 (6×), Th 09:05-12:00 (6×)
Wilfing
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
van Meel, Th 18:30-20:30 (8×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists, part 1 - Exercise in three parallel courses
Greilhuber
Daims, We 10:15-12:00 (14×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber
Kontaxis
300707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
Schleper, Fr 09:00-10:00 (9×)
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
Steiner
300088 PP 10 ECTS Practical Course: Vertebrates - Comparative Morphology of Vertebrates
Schwaha
Hummel
300116 PP 10 ECTS Practical course in Behavioural Biology, Gruenau - (social mechanisms) at the Konrad Lorenz Forschungsstelle in Gruenau
Kotrschal
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Habitat use of riverine fish - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
Fiedler, Mo 07.03. 09:00-11:00, Fr 22.04. 14:00-17:00
Gereben-Krenn
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
Genikhovich
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Metscher
Letsch, Th 03.03. 13:00-14:00, Mo 09.05. 09:00-14:00, Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 13.05. 09:00-16:00, Mo 23.05. 09:00-16:00
Steiner
300088 PP 10 ECTS Practical Course: Vertebrates - Comparative Morphology of Vertebrates
Schwaha
Hummel
300116 PP 10 ECTS Practical course in Behavioural Biology, Gruenau - (social mechanisms) at the Konrad Lorenz Forschungsstelle in Gruenau
Kotrschal
Gollmann
300148 PP 10 ECTS [de en] Habitat use of riverine fish - Drift and habitat selection of riverine fish
Keckeis
Fiedler, Mo 07.03. 09:00-11:00, Fr 22.04. 14:00-17:00
Gereben-Krenn
Dullinger, Th 03.03. 16:00-17:00, Tu 28.06. 13:00-19:00, Mo 17.10. 18:00-20:00
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
Genikhovich
300307 PP 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Metscher

Last modified: We 13.06.2018 00:40