Block of Elective Modules Specialization (80 ECTS)
Altenburger
Pfeiffer
Altenburger
2 Ruhm, We 09:45-13:00 (2×), Th 09:45-13:00 (2×), Tu 09:45-13:00 (2×), Th 16.07. 09:45-11:15, We 22.07. 09:45-11:15
Pfeiffer, Mo 13:15-15:45 (4×), Fr 09:45-12:15 (3×), Mo 18.05. 09:45-11:45, Fr 29.05. 13:15-15:15
Eckart, Mo 16:45-18:15 (8×)
Pfeiffer
Sopp, Mo 09.03. 13:15-14:45, Tu 09:45-14:45 (3×), Mo 09:45-11:15 (2×), Mo 30.03. 11:30-14:45, Tu 02.06. 09:00-13:00
Pazouki, Sa 09:45-12:15 (2×), Mo 22.06. 09:00-13:00, Mo 22.06. 13:15-16:30, We 24.06. 09:00-14:45, Mo 29.06. 09:00-14:45, Mo 29.06. 15:00-16:30, Tu 30.06. 12:30-18:15
Sopp, Mo 09.03. 13:15-14:45, Tu 09:45-14:45 (3×), Mo 09:45-11:15 (2×), Mo 30.03. 11:30-14:45, Tu 02.06. 09:00-13:00
Grüner, Mo 15:00-18:15 (3×), Tu 16:45-18:15 (5×), Mo 16.03. 13:15-18:15, Mo 13:15-16:30 (2×), Mo 25.05. 16:45-18:15, Tu 15:00-18:15 (3×)
Kandler, We 09:45-13:00 (3×), We 09:45-14:45 (2×), We 08:00-09:30 (3×), We 09:45-11:15 (3×), We 22.04. 11:30-13:00, We 13:15-14:45 (2×), Mo 11.05. 13:15-16:30, We 20.05. 13:15-16:30, Mo 08.06. 13:15-16:25, We 24.06. 15:00-16:30
040051 KU 4 ECTS Financial Reporting according to Austrian and German Law (MA) - can be credited as Ausgewählte Teilgebiete des externen Rechnungswesens A, B or C
Altenburger, Th 11:30-13:00 (9×), Th 09:45-11:15 (6×), Tu 09:45-11:15 (2×), Tu 11:30-13:00 (2×), Tu 09:45-13:00 (3×), Th 15:00-16:30 (4×), Mo 08.06. 09:45-13:00
Kandler, Tu 03.03. 09:45-16:30, We 04.03. 09:45-14:45, Tu 17.03. 09:45-14:45, Tu 17.03. 15:00-18:15, Fr 27.03. 09:00-13:00, Fr 27.03. 13:15-14:45, Tu 21.04. 08:00-09:25, Tu 21.04. 09:45-11:15, Tu 21.04. 11:30-13:00, Tu 21.04. 13:15-14:45, Mo 27.04. 08:00-09:30, Mo 27.04. 09:45-11:15, Mo 27.04. 11:30-13:00, Mo 27.04. 13:10-14:45, Tu 12.05. 16:45-18:15
040203 KU 4 ECTS Financial Reporting and Taxation of Banks and Financial Institutions (MA) - can be credited as Ausgewählte Teilgebiete des externen Rechnungswesens A, B or C
Sopp, Fr 11:30-14:45 (12×)
040204 KU 4 ECTS Financial Reporting and Taxation of Real Estate Companies (MA) - can be credited as Ausgewählte Teilgebiete des externen Rechnungswesens A, B or C
Lang, Th 09:00-12:30 (3×), Tu 09:00-12:30 (3×), Th 24.09. 09:00-10:30
Altenburger, Th 16:45-18:15 (4×), Th 15:00-16:30 (3×), Th 16:45-20:00 (5×), Tu 16:45-20:00 (3×)
1 Wagner, Tu 08:00-09:30 (15×), Mo 18.05. 16:45-21:30, We 20.05. 16:45-21:30, Mo 25.05. 15:00-16:30, Mo 25.05. 16:45-18:15, Tu 02.06. 15:00-20:00, Mo 08.06. 18:30-21:30, Mo 15.06. 16:45-20:00, Tu 22.09. 09:45-11:15
Mikunda, Fr 06.03. 13:15-14:45, Mo 04.05. 15:00-17:00, Fr 13:15-18:45 (2×), Sa 13:15-18:45 (2×), We 13.05. 16:45-20:45, Mo 25.05. 16:50-20:45, We 27.05. 15:00-17:00
Ebster, We 04.03. 13:15-14:45, Th 17:30-19:00 (10×), Th 25.06. 17:30-21:00
Sichtmann, Mo 08:00-09:30 (2×), Mo 14.09. 08:00-16:30, Tu 15.09. 08:00-16:30, We 16.09. 08:00-12:00
Micevski, We 11:30-13:00 (11×), Mo 16.03. 09:45-13:00, We 01.04. 13:15-14:45, We 22.04. 15:00-16:30, Tu 16.06. 11:30-18:15, We 17.06. 08:00-18:15, Tu 30.06. 15:00-16:30
Diamantopoulos, Mo 02.03. 13:15-14:45, We 03.06. 08:00-14:45, We 03.06. 15:00-18:15, Th 04.06. 08:00-13:00, Th 04.06. 13:15-18:15, Fr 05.06. 08:00-14:45, Tu 30.06. 13:15-14:45
Reisinger, Tu 13:15-14:45 (12×)
Szöcs, Th 09:45-11:15 (6×), Mo 16.03. 09:45-11:15, Th 02.04. 09:45-13:00, Th 23.04. 11:30-13:00, Th 04.06. 08:00-16:30, Fr 19.06. 09:45-11:15
Halkias, We 09:45-11:15 (12×), Mo 20.04. 16:45-18:15, Tu 26.05. 11:30-13:00
Diamantopoulos, Mo 09:45-11:15 (11×), Mo 11.05. 08:00-09:30, Mo 25.05. 08:00-11:15, Mo 25.05. 11:30-16:30
Reisinger, Fr 15:00-16:30 (7×)
Fabel, Th 16:45-18:15 (12×)
2 [en] Hopp, We 11:30-13:00 (2×), Tu 24.03. 11:30-13:00, We 24.06. 09:45-11:15, We 24.06. 15:00-16:30, We 24.06. 16:45-18:15, We 24.06. 18:30-20:00, Th 25.06. 09:45-11:15, Th 25.06. 11:30-13:00, Th 25.06. 15:00-16:30, Th 25.06. 16:45-18:15, Th 25.06. 18:30-20:00, Fr 26.06. 09:45-11:15, Fr 26.06. 11:30-13:05, Fr 26.06. 15:00-16:30, Fr 26.06. 16:45-18:15
Fabel, Th 18:30-20:00 (11×)
Domnanovich, Th 13:15-14:45 (12×)
Vetschera, Mo 09:45-11:15 (10×), Mo 16.03. 16:45-18:15, Fr 20.03. 16:45-18:15, We 06.05. 13:15-14:45, Th 09:45-11:15 (2×), Fr 08.05. 13:15-14:45
Dezsö, Tu 09:45-11:15 (14×)
Zhang, We 13:15-16:30 (4×), Mo 30.03. 09:45-13:00, Mo 30.03. 13:15-20:00
Ghafari, Tu 09:45-11:15 (2×), Tu 09:45-13:00 (6×)
Schiestl, Tu 09:45-11:15 (12×), Fr 19.06. 09:45-11:15, Fr 19.06. 11:30-13:00, Fr 19.06. 13:15-14:45
Dezsö, Tu 09:45-11:15 (14×)
Engin, We 15:00-16:30 (15×)
Blaschke, Tu 11:30-13:00 (15×)
Schaffhauser-Linzatti
Rauner
Rauner
Schaffhauser-Linzatti, Tu 26.05. 11:30-13:00, Tu 26.05. 13:15-14:45, Mo 21.09. 14:00-18:15, Tu 22.09. 14:00-18:15, We 23.09. 14:00-18:15, Th 24.09. 14:00-18:15, Fr 25.09. 12:30-16:00, Fr 25.09. 16:00-17:00
Borrmann, Tu 09:45-13:00 (9×)
Rauner
Hartl, Tu 11:30-13:00 (14×), Tu 13:15-14:45 (3×)
Seidl, Tu 09:45-11:15 (15×)
Novak, Fr 09:45-13:00 (6×)
Braune, Mo 13:15-16:30 (15×)
Hartl, Tu 11:30-13:00 (14×), Tu 13:15-14:45 (3×)
Alarcon Ortega, We 11:30-13:00 (15×)
Dörner, Mo 09:45-13:00 (13×), We 11.03. 11:30-14:45, We 11:30-13:00 (2×), Mo 09:45-11:15 (2×), Fr 12.06. 09:45-13:00, Mo 29.06. 11:30-13:00
Seidl, Th 09:45-13:00 (6×), We 09:45-11:15 (2×), Th 30.04. 13:15-14:45, Sa 02.05. 09:40-13:00, We 06.05. 15:00-16:30
Kinast, Th 15:00-18:15 (6×)
Ehmke, Th 08:00-13:00 (4×), We 24.06. 08:00-13:00
Kinast, Th 15:00-18:15 (6×)
Czapla, Fr 06.03. 13:15-20:00, Fr 08:00-14:45 (2×), We 25.03. 08:00-14:45, Fr 27.03. 08:00-16:00
Braune, Fr 09:45-13:00 (7×)
Vigo, Mo 15:00-18:15 (2×), Mo 18:30-20:00 (2×), Tu 21.04. 13:15-14:45, Tu 21.04. 15:00-16:30, Tu 21.04. 16:45-18:15, Tu 18:30-20:00 (2×), We 22.04. 13:15-16:30, Mo 04.05. 13:15-14:45, Tu 05.05. 13:15-18:15, We 06.05. 13:15-14:45, We 06.05. 15:00-18:15, We 06.05. 18:30-19:50
Seidl, Th 09:45-13:00 (4×), We 10.06. 09:45-11:15, We 10.06. 11:30-13:00, Th 18.06. 09:45-11:15, Th 18.06. 11:30-13:00
1 [en] Reitzig, Tu 11:30-13:00 (4×), Tu 13:15-14:45 (4×), Tu 15:00-16:30 (2×), We 04.03. 09:45-11:15, We 11:30-13:00 (2×), We 13:15-14:45 (2×), We 11.03. 15:00-16:30
Richter, Mo 02.03. 09:45-13:00, Th 05.03. 09:45-13:00, Fr 06.03. 13:15-14:45, Fr 06.03. 15:00-16:30, Th 30.04. 10:45-11:15, Mo 09:45-11:15 (2×), Mo 18.05. 11:30-13:00, Tu 19.05. 15:00-16:30, Tu 19.05. 16:45-18:15, Fr 09:45-11:15 (2×), Mo 25.05. 11:30-14:45, Tu 30.06. 09:45-10:30
Lego, Mo 13:15-14:45 (5×), Mo 15:00-16:30 (2×), Mo 09.03. 08:00-11:15, Mo 11:30-13:00 (2×), Tu 16:45-20:00 (2×), Th 23.04. 16:45-20:00, We 13.05. 16:45-18:15, Mo 08.06. 09:45-11:15
Keck, We 22.04. 11:30-16:30, Fr 24.04. 13:15-18:15, Tu 13:15-16:30 (2×), Tu 16:45-18:15 (2×), We 06.05. 13:15-14:45, We 06.05. 15:00-18:15
Janjic, Fr 20.03. 11:30-14:45, Mo 09:45-13:00 (3×), Mo 30.03. 11:30-14:45, Fr 03.04. 08:00-11:30, Mo 20.04. 15:00-18:15, We 29.04. 11:30-14:45, Fr 26.06. 09:45-13:00
Dezsö, Tu 09:45-11:15 (14×)
Richter, Mo 02.03. 14:15-16:30, We 04.03. 11:30-13:45, Mo 09.03. 10:00-12:00, Mo 20.04. 11:30-16:30, We 20.05. 11:30-13:00, Tu 26.05. 13:15-14:45, Th 28.05. 09:45-11:15, Mo 15.06. 09:45-11:15, Th 18.06. 11:30-14:45, Tu 30.06. 11:30-14:45
Lego, We 15:00-18:15 (2×), We 22.04. 11:30-14:45, Fr 24.04. 15:00-18:15, Mo 27.04. 11:30-14:45, Th 30.04. 16:50-20:00, We 06.05. 16:45-18:15, We 20.05. 13:15-14:45, We 20.05. 15:00-16:30, Mo 25.05. 09:45-13:00, We 27.05. 09:45-13:00, Th 04.06. 16:45-18:15, Th 04.06. 18:30-20:00, Tu 30.06. 09:45-11:15
Keck, Th 11:30-16:30 (2×), We 29.04. 09:45-14:45, Fr 08.05. 13:10-18:10, We 13.05. 11:30-14:50, We 13.05. 15:00-16:30
Reitzig, Mo 16.03. 09:45-11:15, Mo 04.05. 09:45-16:30, Tu 05.05. 09:45-11:15, Tu 05.05. 11:30-13:00, Tu 05.05. 13:15-16:30, We 06.05. 09:45-16:30
Koschat
Miernicki, Tu 16:45-18:15 (7×), Tu 16.06. 15:00-16:30
Welser, Tu 18:30-20:00 (8×)
Thanner, Tu 08:00-09:30 (5×), Mo 13:15-14:45 (3×), We 13:15-14:45 (3×), Th 19.03. 08:00-09:30, Mo 08:00-09:30 (2×)
Temmel, We 18:30-20:00 (15×)
Grundei, We 15:00-16:30 (8×)
Miernicki, Tu 15:00-16:30 (8×)
Knauder, Mo 09.03. 16:45-20:00, Mo 16.03. 16:45-18:15, Th 18:30-20:00 (2×), Th 26.03. 16:45-20:00, Th 23.04. 16:45-18:15
Guggenbichler, Tu 15:00-16:30 (6×), Tu 16:30-16:45 (6×), Tu 16:45-18:15 (8×)
Wimmer, Tu 08:00-09:30 (8×)
Rathmayer, Th 11:30-13:00 (12×)
Fuhrmann, We 11:30-13:00 (15×)
2 [en] Janik, Mo 09:45-13:00 (2×), Tu 09:45-13:00 (2×), We 09.09. 09:45-13:00, Th 10.09. 09:45-13:00, We 09:45-11:15 (2×)
Blocher, Fr 08:00-13:00 (4×), Fr 08.05. 09:45-11:15, Fr 15.05. 08:00-09:30, Fr 19.06. 16:00-17:00
Grundei, We 15:00-16:30 (6×), We 16:45-18:15 (2×)
2 Ruhm, We 09:45-13:00 (2×), Th 09:45-13:00 (2×), Tu 09:45-13:00 (2×), Th 16.07. 09:45-11:15, We 22.07. 09:45-11:15
Hohenwarter-Mayr, Fr 04.09. 09:00-14:00, We 09:00-13:00 (2×), Fr 11.09. 09:00-13:00, Mo 14.09. 09:00-13:00, We 23.09. 09:00-10:00
Franke, Mo 16:45-20:00 (7×), Mo 29.06. 16:45-18:00
Mazal, Fr 13.03. 08:00-13:00, We 16:45-18:15 (8×)
Berger, Mo 16:45-20:00 (3×), Fr 11:30-14:45 (3×), Sa 14.03. 09:45-13:00
Konezny, Th 16:45-18:15 (12×)
Urbanek, Mo 18:30-20:00 (6×), Mo 27.04. 18:30-21:30
Wimmer, We 08:00-09:30 (8×)
Röper, Fr 16:45-18:15 (8×)
Eckart, Mo 16:45-18:15 (8×)
Knauder, Th 18:30-20:00 (4×), Th 16:45-18:15 (2×), Mo 18:30-20:00 (2×)
Miernicki, Tu 16:45-18:15 (7×), Tu 16.06. 15:00-16:30
Welser, Tu 18:30-20:00 (8×)
Thanner, Tu 08:00-09:30 (5×), Mo 13:15-14:45 (3×), We 13:15-14:45 (3×), Th 19.03. 08:00-09:30, Mo 08:00-09:30 (2×)
Temmel, We 18:30-20:00 (15×)
Grundei, We 15:00-16:30 (8×)
Miernicki, Tu 15:00-16:30 (8×)
Knauder, Mo 09.03. 16:45-20:00, Mo 16.03. 16:45-18:15, Th 18:30-20:00 (2×), Th 26.03. 16:45-20:00, Th 23.04. 16:45-18:15
Guggenbichler, Tu 15:00-16:30 (6×), Tu 16:30-16:45 (6×), Tu 16:45-18:15 (8×)
Wimmer, Tu 08:00-09:30 (8×)
Rathmayer, Th 11:30-13:00 (12×)
Fuhrmann, We 11:30-13:00 (15×)
2 [en] Janik, Mo 09:45-13:00 (2×), Tu 09:45-13:00 (2×), We 09.09. 09:45-13:00, Th 10.09. 09:45-13:00, We 09:45-11:15 (2×)
Blocher, Fr 08:00-13:00 (4×), Fr 08.05. 09:45-11:15, Fr 15.05. 08:00-09:30, Fr 19.06. 16:00-17:00
Grundei, We 15:00-16:30 (6×), We 16:45-18:15 (2×)
2 Ruhm, We 09:45-13:00 (2×), Th 09:45-13:00 (2×), Tu 09:45-13:00 (2×), Th 16.07. 09:45-11:15, We 22.07. 09:45-11:15
Hohenwarter-Mayr, Fr 04.09. 09:00-14:00, We 09:00-13:00 (2×), Fr 11.09. 09:00-13:00, Mo 14.09. 09:00-13:00, We 23.09. 09:00-10:00
Franke, Mo 16:45-20:00 (7×), Mo 29.06. 16:45-18:00
Mazal, Fr 13.03. 08:00-13:00, We 16:45-18:15 (8×)
Berger, Mo 16:45-20:00 (3×), Fr 11:30-14:45 (3×), Sa 14.03. 09:45-13:00
Konezny, Th 16:45-18:15 (12×)
Urbanek, Mo 18:30-20:00 (6×), Mo 27.04. 18:30-21:30
Wimmer, We 08:00-09:30 (8×)
Röper, Fr 16:45-18:15 (8×)
Eckart, Mo 16:45-18:15 (8×)
Knauder, Th 18:30-20:00 (4×), Th 16:45-18:15 (2×), Mo 18:30-20:00 (2×)
Weilinger
Weilinger
Loranth, Th 15:00-18:15 (7×), Mo 15:00-16:30 (2×)
Loranth, Tu 15:00-18:15 (7×), Tu 12.05. 16:45-18:15
Gehrig, Mo 15:00-16:30 (15×)
Westheide, Tu 13:15-16:30 (7×)
Van Boxtel, Tu 11:30-13:00 (6×), Th 11:30-13:00 (5×), We 09:45-11:15 (3×), Tu 30.06. 11:30-14:45
Schopper, Fr 06.03. 08:00-20:00, Sa 07.03. 08:00-20:00, Mo 09.03. 11:30-14:45
Diboky, Mo 16:45-18:15 (5×), Th 16:45-18:15 (7×), Tu 16:45-18:15 (3×)
Loranth, Th 14:00-19:00 (4×)
Kolm, Th 09:45-13:00 (9×)
Pothier, Mo 16:45-18:15 (8×), We 16:45-18:15 (8×)
Gehrig, Mo 11:30-13:00 (14×)
Westheide, Tu 13:15-16:30 (8×)
Zechner
Sorger, Fr 13:15-14:45 (14×)
Sorger, Th 09:45-11:15 (10×)
Kunst, Th 11:30-13:00 (12×), Fr 09:45-11:15 (14×)
Müller, We 16:45-20:00 (6×), We 17.06. 16:45-18:15, We 17.06. 18:30-20:00
1 [de en] Strauß, Th 05.03. 11:30-13:00, Mo 23.03. 16:45-18:15, Mo 04.05. 11:30-14:45, Mo 04.05. 15:00-16:30, Mo 04.05. 16:45-20:00, Th 18.06. 11:30-16:30
2 [de en] Ebster, We 04.03. 15:00-16:30, Mo 23.03. 16:45-18:15, Tu 05.05. 12:00-21:30, Mo 22.06. 13:15-18:15
3 Wagner, Tu 03.03. 11:30-13:00, Mo 23.03. 16:45-18:15, We 06.05. 10:00-20:00, Tu 23.06. 15:00-19:00
1 Mladenow, Th 19.03. 13:15-14:45, Th 28.05. 15:00-16:30, Th 04.06. 08:00-16:30, We 10.06. 08:00-09:30, We 10.06. 09:45-11:15, We 10.06. 11:30-13:00, We 10.06. 13:15-14:45, We 10.06. 15:00-16:30, We 10.06. 16:45-21:30, Th 02.07. 09:45-11:15
2 Strauß, Th 19.03. 11:30-13:00, Th 28.05. 16:45-18:15, Fr 05.06. 08:00-16:30, Tu 09.06. 08:00-09:30, Tu 09.06. 09:45-14:45, Tu 09.06. 15:00-16:30, Tu 09.06. 16:45-18:15, Tu 09.06. 18:30-21:30, Th 02.07. 09:45-11:15
Kryvinska, Fr 18:30-20:00 (13×)
Pöcze, We 14:00-18:00 (2×), Th 02.07. 14:00-18:00, Fr 03.07. 14:00-18:00, Mo 06.07. 14:00-18:00, Tu 07.07. 14:00-18:00, Fr 24.07. 09:45-13:00
Mladenow, Th 18:30-20:00 (10×), Th 18.06. 18:30-21:30, Th 25.06. 20:15-22:00, Fr 31.07. 13:15-14:45
Kovacevic, Mo 08:00-09:30 (14×)
Uchida, Tu 09:45-11:15 (15×)
Ruthmair, Tu 13:15-14:45 (13×), Mo 16.03. 13:15-14:45, Th 19.03. 09:45-11:15, Th 19.03. 15:00-16:30, Tu 23.06. 16:45-18:15
Utz, We 08:00-09:30 (2×), We 09:45-11:15 (2×), We 08:00-11:15 (13×), Th 08:00-11:15 (9×), Th 08:00-09:30 (2×), Th 09:45-11:15 (2×)
040190 KU 4 ECTS Advanced Topics in Business Informatics (MA) - Business Intelligence und Advanced Analytics
Ronaghi, Fr 18:30-20:00 (10×), Fr 09:45-18:15 (3×), We 16:45-18:15 (2×), Th 07.05. 15:00-16:30, Fr 15.05. 16:45-18:15
Kittel, Mo 13:15-14:45 (15×)
Blaschke, Th 11:30-13:00 (12×)
Schiestl, Tu 09:45-11:15 (12×), Fr 19.06. 09:45-11:15, Fr 19.06. 11:30-13:00, Fr 19.06. 13:15-14:45
Blaschke, Tu 11:30-13:00 (15×)
Domnanovich, Th 13:15-14:45 (12×)
Last modified: Fr 26.06.2020 00:48