Universität Wien FIND

Due to the COVID-19 pandemic, changes to courses and exams may be necessary at short notice. Inform yourself about the current status on u:find and check your e-mails regularly.

Please read the information on https://studieren.univie.ac.at/en/info.

Bachelor Biology (630 [3] - Version 2015)

Curriculum und Informationen zum Studium Bachelor Biologie

Eine persönliche online-Anmeldung für die Teilnahme an den Lehrveranstaltungen der Studienprogrammleitung 30 ist erfordelich. Genauere Informationen finden Sie unter http://molekularebiologie.univie.ac.at/home/.

Zusätzlich zur online-Anmeldung ist die persönliche Anwesenheit in der Vorbesprechung bzw. ersten Einheit der Lehrveranstaltungen unbedingt erforderlich! Bei Verhinderung ist die Lehrveranstaltungsleitung rechtzeitig (d.h. vor dem Beginn der Lehrveranstaltung) zu informieren, andernfalls kann der Platz in der Lehrveranstaltung an andere Studierende vergeben werden.

Informationen betreffend die Anmeldung zu Lehrveranstaltungen anderer Studienprogrammleitungen (das sind jene, deren Nummer nicht mit 30 beginnt) finden sich im jeweiligen Kapitel bzw. bei der jeweiligen Lehrveranstaltung.

300001 VO 8 ECTS (STEOP) STEOP:B-BIO 1 Introductory Lecture in Biology I - Anthropology, ecology, botany and zoology
Krenn
300002 VO 8 ECTS (STEOP) STEOP: B-BIO 2 Introductory Lecture in Biology II - biochemistry, cellbiology, genetics and microbiology
Hamilton
Oberzaucher, Tu 16:45-18:15 (5×)
300385 VO 2 ECTS Woman in science - (Gender)
Kirchengast, Mo 09:15-10:45 (3×), Mo 11:00-12:30 (3×)
300133 VO 6 ECTS Evolution
Nagel, Tu 08:00-09:30 (11×), Tu 09:45-11:15 (11×)
Wanninger, Mo 09:45-11:15 (11×)
Weckwerth, Tu 15:00-16:30 (14×)
Wagner, Fr 11:30-13:00 (9×)
300239 VO 3 ECTS Fundamentals of ecology
Dullinger, We 11:30-13:00 (9×)
301092 VO 3 ECTS Genetics for Biologists
Loidl, Th 11:30-13:00 (8×), Fr 15:00-16:30 (6×)
301735 VO 3 ECTS [de en] Modelsystems of Molecular Biology
Jantsch-Plunger, Fr 15:00-16:30 (3×), Th 14.05. 11:30-13:00
Lichtenecker
301141 SE 1 ECTS Calculation in Chemistry - Accompanying Seminar for Basic Chemical Lab Course
Marker
300111 UE 5 ECTS Tutorial, Morphology of the human skeleton - (in Parallelen)
Gruber, Sa 09:00-16:00 (7×), Mo 06.07. 09:00-16:00, Tu 07.07. 09:00-16:00, We 08.07. 09:00-16:00, Th 09.07. 09:00-16:00, Fr 10.07. 09:00-16:00
300187 VO 3 ECTS Human Neuroanatomy
Gruber, Fr 10:00-12:45 (2×), Tu 10:00-13:00 (4×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 02.03. 13:15-14:00, Mo 23.03. 13:15-15:45, Tu 24.03. 13:15-15:45, We 25.03. 13:15-15:45, Th 26.03. 13:15-15:45, Fr 27.03. 13:15-15:45
330019 VO 4 ECTS Basics in Human Physiology - für das Lehramtstudium Haushaltsökonomie und Ernährung
Hoffmann, Mo 15:00-18:15 (3×), We 04.03. 15:00-18:15, Fr 15:00-18:15 (3×), We 13:15-16:30 (2×)
Schaschl, Mo 15:00-16:30 (10×)
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (7×), Mo 11.05. 11:30-13:05
van Meel, Mo 08:00-09:30 (9×)
Kirchengast, Tu 10:15-11:45 (14×)
Teschler-Nicola, Tu 10.03. 14:00-15:00, Mo 31.08. 09:00-16:00, Tu 01.09. 09:00-16:00, We 02.09. 09:00-16:00, Th 03.09. 09:00-16:00, Fr 04.09. 09:00-16:00
Windhager, Mo 16:30-19:00 (15×)
300377 SE 3 ECTS Presentation techniques
Oberzaucher, Tu 03.03. 14:00-14:30, Tu 13:00-16:00 (3×), We 13.05. 09:30-12:30, Mo 18.05. 11:30-15:45
300497 UE 2 ECTS Scientific Writing - How to write a scientific text?
Peterson, Mo 14:00-15:30 (2×), Mo 13:30-15:30 (2×), Mo 13:00-15:30 (7×)
Fernandes, We 09:00-11:00 (15×)
Windhager, Tu 03.03. 17:30-20:00, Fr 15:30-18:00 (14×), Tu 17:00-20:00 (12×), Tu 18:15-20:00 (2×)
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Steiner, We 04.03. 13:15-15:15, We 04.03. 15:15-18:00, Fr 13:15-14:15 (10×), Fr 14:15-18:00 (14×), We 13:15-14:15 (10×), We 14:15-18:00 (15×), We 09:00-12:00 (5×), Fr 09:00-12:00 (3×), Sa 09:00-16:00 (5×), Fr 17.07. 11:00-13:00, Th 20.08. 11:00-13:00
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (11×)
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl, Mo 09.03. 12:00-14:00
Schönenberger, We 14:00-17:00 (3×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300220 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
Schneeweiss, Mo 02.03. 09:00-10:00
Fiedler, Mo 16:45-19:15 (6×), Tu 16:45-19:15 (6×)
Lang, Th 02.07. 09:00-14:00, Fr 03.07. 09:00-14:00, Tu 07.07. 09:00-14:00
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (9×)
300601 UE 5 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in two parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (11×), We 09:00-13:00 (11×)
Daims, We 09:45-11:15 (11×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, Mo 02.03. 18:00-18:30
300190 PP 10 ECTS Project Practice II: Human ecology and osteology - Parallel courses
Wilfing, Th 19.03. 14:00-15:00, Fr 10:30-12:00 (8×), Mo 09:00-18:00 (2×), Tu 09:00-18:00 (2×), We 22.04. 09:00-18:00, Th 23.04. 09:00-18:00, Fr 24.04. 09:00-10:30, Fr 24.04. 12:30-18:00
300208 UE 2 ECTS Ultrastructure of cells
Weber, Mo 02.03. 17:00-18:00
Lang, Th 02.07. 09:00-14:00, Fr 03.07. 09:00-14:00, Tu 07.07. 09:00-14:00
Yudushkin
Schneeweiss, Mo 02.03. 09:00-10:00
Ehrendorfer-Schratt, We 09:00-13:30 (4×)
Schönenberger, We 14:00-17:00 (3×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, Mo 02.03. 18:00-18:30
301704 VO 3 ECTS Molecular Biology of plants II - Molecular Physiology and Development Development
Bachmair
300012 UE 5 ECTS Eco-physiological - horticultural training course - applied ecology
Postl
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Steiner, We 04.03. 13:15-15:15, We 04.03. 15:15-18:00, Fr 13:15-14:15 (10×), Fr 14:15-18:00 (14×), We 13:15-14:15 (10×), We 14:15-18:00 (15×), We 09:00-12:00 (5×), Fr 09:00-12:00 (3×), Sa 09:00-16:00 (5×), Fr 17.07. 11:00-13:00, Th 20.08. 11:00-13:00
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (11×)
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl, Mo 09.03. 12:00-14:00
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn, Mo 09.03. 14:00-15:00
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300187 VO 3 ECTS Human Neuroanatomy
Gruber, Fr 10:00-12:45 (2×), Tu 10:00-13:00 (4×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 02.03. 13:15-14:00, Mo 23.03. 13:15-15:45, Tu 24.03. 13:15-15:45, We 25.03. 13:15-15:45, Th 26.03. 13:15-15:45, Fr 27.03. 13:15-15:45
300220 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
Fiedler, Mo 16:45-19:15 (6×), Tu 16:45-19:15 (6×)
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (7×), Mo 11.05. 11:30-13:05
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (9×)
van Meel, Mo 08:00-09:30 (9×)
Daims, We 09:45-11:15 (11×)
330019 VO 4 ECTS Basics in Human Physiology - für das Lehramtstudium Haushaltsökonomie und Ernährung
Hoffmann, Mo 15:00-18:15 (3×), We 04.03. 15:00-18:15, Fr 15:00-18:15 (3×), We 13:15-16:30 (2×)
300094 UE 10 ECTS [en] Proteomics in systembiology
Wienkoop
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss
Schneeweiss, Mo 02.03. 18:00-20:00, Fr 09:00-13:00 (4×), Fr 22.05. 09:00-11:00
300165 UE 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl, Sa 09:00-17:00 (2×), Su 26.07. 09:00-17:00, Mo 27.07. 09:00-17:00, Tu 28.07. 09:00-17:00, We 29.07. 09:00-17:00, Th 30.07. 09:00-17:00, Fr 31.07. 09:00-17:00, Mo 03.08. 09:00-18:00, Tu 04.08. 09:00-18:00
300176 UE 10 ECTS [de en] Diversity and functional attributes of biological communities - along enviromental gradients
Dullinger, Th 05.03. 13:00-14:00
Steiner
300284 UE 10 ECTS Applied Palynology
Weber, Mo 02.03. 17:00-18:00, We 24.06. 14:00-17:00
Paun, Fr 06.03. 10:00-10:30, Mo 21.09. 09:00-17:00, Tu 22.09. 09:00-17:00, We 23.09. 09:00-17:00, Th 24.09. 09:00-17:00, Fr 25.09. 09:00-17:00
Englisch, Mo 02.03. 08:30-11:00, Mo 29.06. 08:30-12:00, Mo 06.07. 08:30-15:00
300048 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz, We 30.09. 15:00-18:00
Kiehn, We 11.03. 10:00-11:00
1 [de en] Yudushkin
2 [de en] Bücker
3 [de en] Yudushkin
4 [de en] Dammermann
5 [de en] Schlögelhofer
6 [de en] Schweighofer
301626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi
Wöbken, We 15:00-16:30 (11×)
Loidl, We 13:00-14:30 (9×)
Schlögelhofer, Fr 10:00-12:00 (6×)
Klein, Fr 10:00-12:00 (8×)
270175 UE 5 ECTS Lab Course: Basic Techniques in Biochemistry - for Chemistry Students
1 Hamilton
2 Wurzinger
3 [en] Slade
4 Bachmair
301135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Teige
2 Teige
3 Hamilton
4 Haider
301123 VO 3 ECTS [en] Gene expression
Decker, Tu 09:30-11:30 (14×), Fr 13.03. 14:30-16:30
301172 SE 2 ECTS Seminar to Course III A
1 [de en] Witte, Mo 09.03. 10:00-11:00
2 [de en] Schweighofer
3 [de en] Sonnleitner
4 [en] Campbell
1 [de en] Witte, Mo 09.03. 10:00-11:00
2 [de en] Schweighofer
3 [de en] Sonnleitner
4 [en] Campbell
301288 UE 10 ECTS [de en] Molecular Biophysics - Practical Applications
Zagrovic, Fr 06.03. 13:00-14:00, We 09:00-17:00 (3×), Th 09:00-17:00 (3×), Fr 09:00-17:00 (3×), Mo 15.06. 09:00-17:00, Tu 09:00-17:00 (2×)
1 Krois
2 Foffani
3 Foffani
301080 VU 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 13:00-16:00 (12×)
Krall, Mo 08:00-09:30 (15×), Tu 13:15-14:45 (15×), Th 13:15-14:45 (12×)
1 Schülke, Mo 13:15-14:45 (15×)
2 Schülke, Mo 11:30-13:00 (15×)
3 Krall, Mo 10:00-11:15 (15×)
4 Lang, Mo 11:30-13:00 (15×)
301037 VO 3 ECTS [en] Cellbiology I
Dammermann, Tu 14:00-15:30 (9×), Fr 13:00-14:30 (8×)
301707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (11×)
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Steiner, We 04.03. 13:15-15:15, We 04.03. 15:15-18:00, Fr 13:15-14:15 (10×), Fr 14:15-18:00 (14×), We 13:15-14:15 (10×), We 14:15-18:00 (15×), We 09:00-12:00 (5×), Fr 09:00-12:00 (3×), Sa 09:00-16:00 (5×), Fr 17.07. 11:00-13:00, Th 20.08. 11:00-13:00
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (14×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 02.03. 13:15-14:00, Mo 23.03. 13:15-15:45, Tu 24.03. 13:15-15:45, We 25.03. 13:15-15:45, Th 26.03. 13:15-15:45, Fr 27.03. 13:15-15:45
Daims, We 09:45-11:15 (11×)
301407 VO 3 ECTS Molecular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf, Tu 14:00-15:30 (9×), Th 14:00-15:30 (7×)
Resch
Bläsi
1 [de en] Yudushkin
2 [de en] Bücker
3 [de en] Yudushkin
4 [de en] Dammermann
5 [de en] Schlögelhofer
6 [de en] Schweighofer
301626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi
301123 VO 3 ECTS [en] Gene expression
Decker, Tu 09:30-11:30 (14×), Fr 13.03. 14:30-16:30
Schlögelhofer, Fr 10:00-12:00 (6×)
Klein, Fr 10:00-12:00 (8×)
301322 VO 1 ECTS Neurobiology
Berger, Th 18:30-20:00 (7×)
270175 UE 5 ECTS Lab Course: Basic Techniques in Biochemistry - for Chemistry Students
1 Hamilton
2 Wurzinger
3 [en] Slade
4 Bachmair
301135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Teige
2 Teige
3 Hamilton
4 Haider
301037 VO 3 ECTS [en] Cellbiology I
Dammermann, Tu 14:00-15:30 (9×), Fr 13:00-14:30 (8×)
301038 VO 2 ECTS [en] Cell Biology II
Fuchs, Tu 14:00-15:30 (6×), Fr 12:30-14:00 (6×)
1 Propst, We 04.03. 12:00-13:00
2 Fuchs, We 04.03. 12:00-13:00
Kontaxis, Th 09:00-10:00 (12×)
301615 UE 5 ECTS Laboratory Course in Organic Chemistry - for the specialization Molecular Biology
1 Krois
2 Krois
3 Krois
301080 VU 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 13:00-16:00 (12×)
Krall, Mo 08:00-09:30 (15×), Tu 13:15-14:45 (15×), Th 13:15-14:45 (12×)
1 Schülke, Mo 13:15-14:45 (15×)
2 Schülke, Mo 11:30-13:00 (15×)
3 Krall, Mo 10:00-11:15 (15×)
4 Lang, Mo 11:30-13:00 (15×)
301256 SE 4 ECTS [en] Seminar for Structural Biology
Konrat
301618 VO+SE 3 ECTS [en] Structural Biology II
Djinovic-Carugo, Th 10:00-12:00 (12×)
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Steiner, We 04.03. 13:15-15:15, We 04.03. 15:15-18:00, Fr 13:15-14:15 (10×), Fr 14:15-18:00 (14×), We 13:15-14:15 (10×), We 14:15-18:00 (15×), We 09:00-12:00 (5×), Fr 09:00-12:00 (3×), Sa 09:00-16:00 (5×), Fr 17.07. 11:00-13:00, Th 20.08. 11:00-13:00
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (11×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 02.03. 13:15-14:00, Mo 23.03. 13:15-15:45, Tu 24.03. 13:15-15:45, We 25.03. 13:15-15:45, Th 26.03. 13:15-15:45, Fr 27.03. 13:15-15:45
Daims, We 09:45-11:15 (11×)
Loidl, We 13:00-14:30 (9×)
301407 VO 3 ECTS Molecular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf, Tu 14:00-15:30 (9×), Th 14:00-15:30 (7×)
301554 PP 10 ECTS [de en] Advanced course in Molecular Biology
Bachmair
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (9×)
300601 UE 5 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in two parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (11×), We 09:00-13:00 (11×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
Daims, We 09:45-11:15 (11×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300365 SE+UE 10 ECTS Course in functional ecology - Biodiversity and ecosystem functions at heavily and slightly impacted reaches of the Wien River
Waringer
300423 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - biodiversity and ecosystem fuctions
Richter, We 04.03. 10:00-11:00
300424 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - Biodiversity & Landuse in grassland ecosystems
Wrbka, We 04.03. 10:00-11:00, Th 02.04. 10:00-13:00
Fiedler, Mo 16:45-19:15 (6×), Tu 16:45-19:15 (6×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (14×)
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Steiner, We 04.03. 13:15-15:15, We 04.03. 15:15-18:00, Fr 13:15-14:15 (10×), Fr 14:15-18:00 (14×), We 13:15-14:15 (10×), We 14:15-18:00 (15×), We 09:00-12:00 (5×), Fr 09:00-12:00 (3×), Sa 09:00-16:00 (5×), Fr 17.07. 11:00-13:00, Th 20.08. 11:00-13:00
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (11×)
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl, Mo 09.03. 12:00-14:00
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn, Mo 09.03. 14:00-15:00
Schönenberger, We 14:00-17:00 (3×)
300187 VO 3 ECTS Human Neuroanatomy
Gruber, Fr 10:00-12:45 (2×), Tu 10:00-13:00 (4×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 02.03. 13:15-14:00, Mo 23.03. 13:15-15:45, Tu 24.03. 13:15-15:45, We 25.03. 13:15-15:45, Th 26.03. 13:15-15:45, Fr 27.03. 13:15-15:45
300220 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
Schneeweiss, Mo 02.03. 09:00-10:00
Lang, Th 02.07. 09:00-14:00, Fr 03.07. 09:00-14:00, Tu 07.07. 09:00-14:00
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (7×), Mo 11.05. 11:30-13:05
van Meel, Mo 08:00-09:30 (9×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, Mo 02.03. 18:00-18:30
330019 VO 4 ECTS Basics in Human Physiology - für das Lehramtstudium Haushaltsökonomie und Ernährung
Hoffmann, Mo 15:00-18:15 (3×), We 04.03. 15:00-18:15, Fr 15:00-18:15 (3×), We 13:15-16:30 (2×)
300094 UE 10 ECTS [en] Proteomics in systembiology
Wienkoop
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss
Schneeweiss, Mo 02.03. 18:00-20:00, Fr 09:00-13:00 (4×), Fr 22.05. 09:00-11:00
300165 UE 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl, Sa 09:00-17:00 (2×), Su 26.07. 09:00-17:00, Mo 27.07. 09:00-17:00, Tu 28.07. 09:00-17:00, We 29.07. 09:00-17:00, Th 30.07. 09:00-17:00, Fr 31.07. 09:00-17:00, Mo 03.08. 09:00-18:00, Tu 04.08. 09:00-18:00
Zuschin
300176 UE 10 ECTS [de en] Diversity and functional attributes of biological communities - along enviromental gradients
Dullinger, Th 05.03. 13:00-14:00
Steiner
300284 UE 10 ECTS Applied Palynology
Weber, Mo 02.03. 17:00-18:00, We 24.06. 14:00-17:00
300307 UE 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Paun, Fr 06.03. 10:00-10:30, Mo 21.09. 09:00-17:00, Tu 22.09. 09:00-17:00, We 23.09. 09:00-17:00, Th 24.09. 09:00-17:00, Fr 25.09. 09:00-17:00
Wrbka, We 04.03. 11:00-12:00, Th 08.10. 09:00-16:00
Englisch, Mo 02.03. 08:30-11:00, Mo 29.06. 08:30-12:00, Mo 06.07. 08:30-15:00
300043 PP 10 ECTS [en] Script Programming in genome analysis - common script languages for the analysis of sequence data
Goldenberg, Tu 10:00-13:00 (15×)
300048 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz, We 30.09. 15:00-18:00
Schulze, Mo 02.03. 15:00-17:00, Tu 29.09. 10:00-13:00
300122 PP 10 ECTS [en] Practical course: Current topics in Bio-Oceanography: Role of Plastics in the Ocean - a two weeks course at a marine station in the Mediterranean Sea
Herndl
Gollmann, Tu 03.03. 14:00-15:00
Keckeis
Steiner, We 02.09. 09:00-17:00, Th 03.09. 09:00-17:00, Fr 04.09. 09:00-17:00, Sa 05.09. 09:00-17:00, Su 06.09. 09:00-17:00
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
Zetter
Zuschin
Kirchengast, Th 09:45-11:15 (8×)
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
300601 UE 5 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in two parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (11×), We 09:00-13:00 (11×)
Draganits, Tu 15:45-18:00 (15×), We 15:45-18:00 (15×)
300220 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
Steiner, We 04.03. 13:15-15:15, We 04.03. 15:15-18:00, Fr 13:15-14:15 (10×), Fr 14:15-18:00 (14×), We 13:15-14:15 (10×), We 14:15-18:00 (15×), We 09:00-12:00 (5×), Fr 09:00-12:00 (3×), Sa 09:00-16:00 (5×), Fr 17.07. 11:00-13:00, Th 20.08. 11:00-13:00
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (11×)
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl, Mo 09.03. 12:00-14:00
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn, Mo 09.03. 14:00-15:00
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss
Schönenberger, We 14:00-17:00 (3×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300187 VO 3 ECTS Human Neuroanatomy
Gruber, Fr 10:00-12:45 (2×), Tu 10:00-13:00 (4×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 02.03. 13:15-14:00, Mo 23.03. 13:15-15:45, Tu 24.03. 13:15-15:45, We 25.03. 13:15-15:45, Th 26.03. 13:15-15:45, Fr 27.03. 13:15-15:45
Schneeweiss, Mo 02.03. 09:00-10:00
Fiedler, Mo 16:45-19:15 (6×), Tu 16:45-19:15 (6×)
Lang, Th 02.07. 09:00-14:00, Fr 03.07. 09:00-14:00, Tu 07.07. 09:00-14:00
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (7×), Mo 11.05. 11:30-13:05
van Meel, Mo 08:00-09:30 (9×)
Daims, We 09:45-11:15 (11×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, Mo 02.03. 18:00-18:30
330019 VO 4 ECTS Basics in Human Physiology - für das Lehramtstudium Haushaltsökonomie und Ernährung
Hoffmann, Mo 15:00-18:15 (3×), We 04.03. 15:00-18:15, Fr 15:00-18:15 (3×), We 13:15-16:30 (2×)
Zuschin
300211 UE 5 ECTS Palaeobotanical field methods - Sampling, treatment and presentation
Zetter
Nagel
Steiner, We 04.03. 13:15-15:15, We 04.03. 15:15-18:00, Fr 13:15-14:15 (10×), Fr 14:15-18:00 (14×), We 13:15-14:15 (10×), We 14:15-18:00 (15×), We 09:00-12:00 (5×), Fr 09:00-12:00 (3×), Sa 09:00-16:00 (5×), Fr 17.07. 11:00-13:00, Th 20.08. 11:00-13:00
300275 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 1 - Reproduction, Metabolism and Immunology
Millesi, Mo 02.03. 13:15-14:15, Mo 10:00-16:00 (6×), Mo 20.07. 09:00-18:00, Tu 21.07. 09:00-18:00, We 22.07. 09:00-18:00, Th 23.07. 09:00-18:00, Fr 24.07. 09:00-18:00
300214 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 2 (10 parallel courses) - Nerve, Muscle, Senses
Hummel, Mo 09:00-16:00 (6×), Tu 09:00-16:00 (6×), Th 09:00-16:00 (5×), Fr 09:00-16:00 (5×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl, Mo 09.03. 12:00-14:00
300083 EX 2 ECTS Biological field course in the Alps - Animal-Plant Interactions
Krenn, Fr 06.03. 17:15-18:15
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn, Mo 09.03. 14:00-15:00
Bugnyar, Tu 09:45-11:15 (10×)
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Zetter
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (14×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (11×)
Schönenberger, We 14:00-17:00 (3×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300187 VO 3 ECTS Human Neuroanatomy
Gruber, Fr 10:00-12:45 (2×), Tu 10:00-13:00 (4×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 02.03. 13:15-14:00, Mo 23.03. 13:15-15:45, Tu 24.03. 13:15-15:45, We 25.03. 13:15-15:45, Th 26.03. 13:15-15:45, Fr 27.03. 13:15-15:45
300220 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
Schneeweiss, Mo 02.03. 09:00-10:00
Fiedler, Mo 16:45-19:15 (6×), Tu 16:45-19:15 (6×)
Lang, Th 02.07. 09:00-14:00, Fr 03.07. 09:00-14:00, Tu 07.07. 09:00-14:00
Wilfing, Mo 11:30-13:00 (7×), Mo 11.05. 11:30-13:05
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (9×)
van Meel, Mo 08:00-09:30 (9×)
300601 UE 5 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in two parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (11×), We 09:00-13:00 (11×)
Daims, We 09:45-11:15 (11×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, Mo 02.03. 18:00-18:30
330019 VO 4 ECTS Basics in Human Physiology - für das Lehramtstudium Haushaltsökonomie und Ernährung
Hoffmann, Mo 15:00-18:15 (3×), We 04.03. 15:00-18:15, Fr 15:00-18:15 (3×), We 13:15-16:30 (2×)
300031 UE 10 ECTS Practical Course: Vertebrates - Comparative Morphology of Vertebrates
Schwaha
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss
Zuschin
300176 UE 10 ECTS [de en] Diversity and functional attributes of biological communities - along enviromental gradients
Dullinger, Th 05.03. 13:00-14:00
300188 UE 10 ECTS Practical course in Behavioural Biology, Gruenau - (social mechanisms) at the Konrad Lorenz Forschungsstelle in Gruenau
Hemetsberger
Steiner
Genikhovich
300284 UE 10 ECTS Applied Palynology
Weber, Mo 02.03. 17:00-18:00, We 24.06. 14:00-17:00
300307 UE 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Millesi, Th 05.03. 15:15-16:15
Bugnyar
Hummel
Schulze, Mo 02.03. 15:00-17:00, Tu 29.09. 10:00-13:00
300122 PP 10 ECTS [en] Practical course: Current topics in Bio-Oceanography: Role of Plastics in the Ocean - a two weeks course at a marine station in the Mediterranean Sea
Herndl
Gollmann, Tu 03.03. 14:00-15:00
Keckeis
Steiner, We 02.09. 09:00-17:00, Th 03.09. 09:00-17:00, Fr 04.09. 09:00-17:00, Sa 05.09. 09:00-17:00, Su 06.09. 09:00-17:00
300703 PP 10 ECTS Animal Acoustic Signals - Animal Acoustic Signals
Stöger-Horwath
Zuschin
Nawrot
300004 SE 3 ECTS [en] Arthropod Behavioral Ecology
Schausberger, We 04.03. 11:00-12:00, We 11:00-12:30 (14×)
300005 VO 3 ECTS Vertebrates - Morphology, Phylogeny, Biology
Schwaha, Mo 16.03. 14:30-16:00, Mo 16.03. 17:30-19:00, Tu 17.03. 17:00-18:30, We 16:00-17:30 (2×), Th 19.03. 17:00-18:30, Fr 20.03. 12:00-13:30, Mo 23.03. 16:00-17:30, Tu 24.03. 16:00-17:30, Th 26.03. 16:00-17:30, Fr 27.03. 13:00-16:30
Weidinger, Fr 14.08. 09:00-10:30, Mo 08:15-09:00 (2×), Tu 08:15-09:00 (2×), We 08:15-09:00 (2×), Th 08:15-09:00 (2×), Fr 08:15-09:00 (2×)
300012 UE 5 ECTS Eco-physiological - horticultural training course - applied ecology
Postl
300013 VO 2 ECTS Aspects of freshwater bioindication - Methods of assessment
Chovanec
300016 SE 3 ECTS Code of practice in science communication - Professional Use of Print and New Media in your career
Iwaniewicz, Th 16:00-17:30 (12×)
Metscher, We 14:30-16:00 (15×)
300020 UE 3 ECTS Microscopical course on freshwater algae - Microscopical course on freshwater algae in lakes aimed at EC Water Framework Directive
Teubner
van Meel, Mo 02.03. 08:00-09:30, Mo 08.06. 08:00-12:00, Tu 09.06. 08:00-12:00, We 10.06. 08:00-12:00
Gereben-Krenn, We 15:30-17:00 (15×)
300042 VO 3 ECTS [de en] Water Framework Directive &Habitats Directives &European Standards related to the aquatic vegetation - Basics for assessing the ecological status of waterbodies in Europe
Janauer, Th 09:00-13:00 (6×)
Reiter, Th 12.03. 10:00-10:30, Th 09:15-12:00 (5×)
Prossinger, Tu 10.03. 16:00-17:30
300073 SE 2 ECTS Topics of Climate Change
Heinz
Kratochvil, Fr 10:15-11:00 (14×)
300079 VO 1 ECTS Biology of lichens - Biology of lichens
Breuss, Fr 15:00-16:00 (14×)
Schäfer
Nemeth, Th 14:15-16:00 (7×)
Fischer, Th 05.03. 14:00-15:00, Mo 04.05. 09:00-16:00, Tu 05.05. 08:00-14:00, We 06.05. 09:00-13:00, Th 07.05. 09:00-13:00, Th 07.05. 13:00-16:00, Fr 08.05. 09:00-16:00
Huber, We 12:30-14:00 (15×)
Wöbken, We 15:00-16:30 (11×)
300159 VO 3 ECTS [de en] Conservation Genetics - Konzepte und Anwendungen am Beispiel ausgewählter Arten , z.B. Wölfe, Tiger, Seeadler, Kondore
Zachos
Koller-Peroutka
Krenn, We 16:45-18:15 (10×)
300206 VO 3 ECTS [en] Introduction to Marine Pollution
Stachowitsch, Mo 19.10. 15:00-16:30
Nagel
300230 UE 3 ECTS Animal Behaviour Observation - Practical Course
Stöger-Horwath
300231 VO 3 ECTS Behavioural biology of aquatic vertebrates - fishes and whales
Ladich, Fr 10:15-12:00 (14×)
Kiehn, We 18.03. 10:00-11:00
300253 UE 5 ECTS [de en] Methods in Field Research - Focus: Birds and small Mammals
Millesi
Seidel, We 11:15-14:00 (14×)
300265 VO 1 ECTS [en] Safety in the laboratory
Schinnerl, Tu 10.03. 17:00-18:00
300278 VO 2 ECTS GMO - the ecological perspective - Genetically Modified Organisms - the ecological perspective
Pascher, Tu 13:15-15:00 (8×)
Nagel
Weidinger, We 10:15-12:00 (15×), Fr 28.08. 13:00-15:00
Dullinger, Th 05.03. 11:00-12:00, Mo 04.05. 09:00-17:00, Fr 08.05. 09:00-17:00
Zechmeister
300305 VO 2 ECTS Introduction to bryology
Zechmeister
300323 SE 3 ECTS [de en] Current Trends in Parasitology - Current parasitological topics, lecture works english slides
Walochnik
300324 VO 2 ECTS Hygiene-relevant microbiology: The art of Parasitic - a synopsis of a historical Parasitology, and the system of the medicinischen Polizey. Knowledge transfer of the past and medicine-historical roots of the contemporary Parasitology
Hassl
Gollmann
300364 SE 2 ECTS [de en] Evolutionary genetics - Concepts and applications in population genetics and phylogenetics
Haring
300374 UE 2 ECTS [de en] Water Framework Directive: Introduction to Macrophyte survey - Practical application
Janauer
300438 SE 3 ECTS [de en] Seminar in biometry - Basics of biometrical analysis
Nemeschkal, Th 10:15-13:00 (9×)
300439 UE 3 ECTS [de en] Basics in molecular parasitology - Molecular Parasitology (DNA, genomes, PCR, sequencing, mol. phylogeny, designer drugs)
Walochnik
300453 VO+UE 5 ECTS Management and Evaluation of Multifactorial Experiments - including Statistics , advanced Graphics Software, Production of Presentations and Web Content
Bachmann
Lichtscheidl-Schultz
Koller-Peroutka
300530 UE 3 ECTS [en] Imaging and visualization in developmental biology - Principles and applications, including 3 D Methods
Metscher
300545 SE 1 ECTS Efficient Learning - Revision course to Animal Anatomy, Phylogeny and Evolution (300034) (Parallel courses)
Hilgers-Szántó, Mo 13:00-13:45 (14×), We 15:00-15:45 (10×)
Hülber, Th 05.03. 14:00-15:00, Mo 09.03. 09:00-17:00, Tu 10.03. 09:00-17:00, We 11.03. 09:00-17:00, Th 12.03. 09:00-17:00, Fr 13.03. 09:00-17:00
Zechmeister, Th 19.03. 15:00-16:45
300659 SE 1 ECTS [en] Limnology Seminar - Current research and ecological concepts
Fillinger
Lamboj, Tu 03.03. 10:00-11:00, Mo 09.03. 09:00-13:00, Tu 10.03. 09:00-13:00, We 11.03. 09:00-12:00, Fr 09:00-19:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
301033 UE 2 ECTS Scientific Communication in the Laboratory - "Hands on - Minds on"
Garber
301214 UE 3 ECTS Toolkit for in silico sequence analysis - forma UE IIIB
1 [en] Kovarik, Tu 03.03. 12:00-13:00, Mo 30.03. 09:00-17:00, Tu 31.03. 09:00-17:00, We 01.04. 09:00-17:00, Th 02.04. 09:00-17:00, Fr 03.04. 09:00-17:00
2 [en] Eislmayr, Tu 03.03. 12:00-13:00, Mo 20.04. 09:00-17:00, Tu 21.04. 09:00-17:00, We 22.04. 09:00-17:00, Th 23.04. 09:00-17:00, Fr 24.04. 09:00-17:00
3 [en] Sneezum
301407 VO 3 ECTS Molecular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf, Tu 14:00-15:30 (9×), Th 14:00-15:30 (7×)
Tanzer
Tomasovych
Tomasovych, Tu 09:00-13:00 (2×)

Last modified: Fr 26.06.2020 00:48