Universität Wien FIND

Due to the COVID-19 pandemic, changes to courses and exams may be necessary at short notice (e.g. cancellation of on-site teaching and conversion to online exams). Register for courses/exams via u:space, find out about the current status on u:find and on the moodle learning platform.

Further information about on-site teaching can be found at https://studieren.univie.ac.at/en/info.

Bachelor Biology (630 [3] - Version 2015)

Curriculum und Informationen zum Studium Bachelor Biologie

Eine persönliche online-Anmeldung für die Teilnahme an den Lehrveranstaltungen der Studienprogrammleitung 30 ist erfordelich. Genauere Informationen finden Sie unter http://molekularebiologie.univie.ac.at/home/.

Zusätzlich zur online-Anmeldung ist die persönliche Anwesenheit in der Vorbesprechung bzw. ersten Einheit der Lehrveranstaltungen unbedingt erforderlich! Bei Verhinderung ist die Lehrveranstaltungsleitung rechtzeitig (d.h. vor dem Beginn der Lehrveranstaltung) zu informieren, andernfalls kann der Platz in der Lehrveranstaltung an andere Studierende vergeben werden.

Informationen betreffend die Anmeldung zu Lehrveranstaltungen anderer Studienprogrammleitungen (das sind jene, deren Nummer nicht mit 30 beginnt) finden sich im jeweiligen Kapitel bzw. bei der jeweiligen Lehrveranstaltung.

300001 VO 8 ECTS (STEOP) STEOP:B-BIO 1 Introductory Lecture in Biology I - Anthropology, ecology, botany and zoology
Krenn, Mo 16:45-18:15 (7×)
300002 VO 8 ECTS (STEOP) STEOP: B-BIO 2 Introductory Lecture in Biology II - biochemistry, cellbiology, genetics and microbiology
Hamilton
Oberzaucher, Tu 17:00-18:30 (7×)
300385 VO 2 ECTS Woman in science - (Gender)
Kirchengast, Mo 09:15-10:45 (3×), Mo 11:00-12:30 (3×)
300133 VO 6 ECTS Evolution
Nagel, Tu 08:00-11:15 (15×)
Wanninger
Weckwerth
300239 VO 3 ECTS Fundamentals of ecology
Dullinger
301092 VO 3 ECTS Genetics for Biologists
Loidl, Th 11:30-13:00 (7×), Fr 15:00-16:30 (6×)
301735 VO 3 ECTS [de en] Modelsystems of Molecular Biology
Jantsch-Plunger, Th 11:30-13:00 (6×), Fr 15:00-16:30 (7×)
Lichtenecker
301141 SE 1 ECTS Calculation in Chemistry - Accompanying Seminar for Basic Chemical Lab Course
Luef
300106 VO 4 ECTS Human physiology
Gruber, We 16:15-19:00 (8×)
300111 UE 5 ECTS Tutorial, Morphology of the human skeleton - (in Parallelen)
Gruber, Sa 09:00-17:00 (6×), Mo 05.07. 09:00-17:00, Tu 06.07. 09:00-17:00, We 07.07. 09:00-17:00, Th 08.07. 09:00-17:00, Fr 09:00-17:00 (2×)
300187 VO 3 ECTS Human Neuroanatomy
Gruber, Sa 10:00-12:30 (6×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 15:00-16:45 (7×)
Schaschl, Mo 15:00-16:30 (15×)
300464 VO 3 ECTS Behavioral Ecology
Millesi, Th 11:15-12:45 (13×)
Wilfing, Mo 10:30-12:00 (14×)
van Meel, Mo 01.03. 10:00-11:00, Mo 10:00-12:00 (8×)
Kirchengast, Tu 10:00-12:00 (15×)
Teschler-Nicola, Mo 01.03. 12:00-13:00
Windhager, Mo 14:30-17:00 (15×)
300377 SE 3 ECTS Presentation techniques
Oberzaucher, Tu 02.03. 14:00-15:00, Mo 15:00-18:30 (3×), Th 20.05. 08:00-13:00
300497 UE 2 ECTS Scientific Writing - How to write a scientific text?
Peterson, Th 12:00-15:00 (12×)
Fernandes, Th 10:00-12:00 (13×)
Windhager, Fr 14:30-17:00 (14×), Tu 17:00-19:30 (14×)
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Hofmann
Steiner, We 13:00-19:00 (16×), Fr 13:00-19:00 (14×)
Kiehn
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (15×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (16×)
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
Schönenberger, We 14:00-17:00 (14×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300220 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
Schneeweiss, Mo 01.03. 14:00-15:00
Fiedler, Mo 16:45-19:15 (6×), Tu 16:45-19:15 (6×)
Lang, Tu 09:00-12:00 (4×), Th 09:00-12:00 (4×)
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
300601 UE 5 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in three parallel courses
Greilhuber, Mo 09:00-13:30 (15×), Tu 09:00-13:30 (15×), Tu 14:00-18:30 (15×)
Daims, We 09:45-11:15 (16×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, Mo 01.03. 17:30-18:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
301322 VO 1 ECTS Neurobiology
Berger
300190 PP 10 ECTS Project Practice II: Human ecology and osteology - Parallel courses
Wilfing, Th 04.03. 13:00-14:00, Mo 12.04. 10:00-16:00, Tu 13.04. 10:00-16:00, We 14.04. 10:00-16:00, Th 15.04. 10:00-16:00, Fr 16.04. 10:00-16:00
300208 UE 2 ECTS Ultrastructure of cells
Weber
Lang, Tu 09:00-12:00 (4×), Th 09:00-12:00 (4×)
Yudushkin
Kiehn
Schneeweiss, Mo 01.03. 14:00-15:00
Schneeweiss, Mo 01.03. 09:00-12:00, We 09:00-13:30 (16×)
Schönenberger, We 14:00-17:00 (14×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, Mo 01.03. 17:30-18:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
301704 VO 3 ECTS Molecular Biology of plants II - Molecular Physiology and Development Development
Bachmair
300012 UE 5 ECTS Eco-physiological - horticultural training course - applied ecology
Postl
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Hofmann
Steiner, We 13:00-19:00 (16×), Fr 13:00-19:00 (14×)
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (15×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (16×)
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn, We 10.03. 13:00-14:00
300106 VO 4 ECTS Human physiology
Gruber, We 16:15-19:00 (8×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300187 VO 3 ECTS Human Neuroanatomy
Gruber, Sa 10:00-12:30 (6×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 15:00-16:45 (7×)
300220 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer, Th 11.03. 13:15-14:45, Fr 23.04. 13:15-14:40, Mo 15:00-18:00 (3×), Mo 17:00-19:00 (3×), Tu 15:00-18:00 (3×), Tu 17:00-19:00 (3×), We 15:00-18:00 (4×), We 18:00-20:00 (4×), Th 15:00-18:00 (3×), Th 17:00-19:00 (3×), Fr 17:00-19:00 (3×), Fr 18.06. 11:30-13:00
Fiedler, Mo 16:45-19:15 (6×), Tu 16:45-19:15 (6×)
Wilfing, Mo 10:30-12:00 (14×)
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
van Meel, Mo 01.03. 10:00-11:00, Mo 10:00-12:00 (8×)
Daims, We 09:45-11:15 (16×)
301322 VO 1 ECTS Neurobiology
Berger
300094 UE 10 ECTS [en] Proteomics in System Biology
Wienkoop
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss, We 03.03. 11:00-11:30, Mo 09:00-18:00 (2×), Tu 09:00-18:00 (2×), We 09:00-18:00 (2×), Th 09:00-18:00 (2×), Fr 09:00-18:00 (2×)
Schneeweiss, Mo 01.03. 13:00-14:00, Fr 10:00-13:00 (4×)
300165 UE 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
300176 UE 10 ECTS [de en] Diversity and functional attributes of biological communities - along enviromental gradients
Dullinger
Steiner, Mo 01.03. 17:15-18:00
Paun, Fr 05.03. 13:00-13:30, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 06.05. 09:00-17:00, Fr 07.05. 09:00-17:00
300048 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Schmidt
1 [de en] Yudushkin
2 [de en] Dammermann
3 [de en] Yudushkin
4 [de en] Bücker
5 [de en] Schlögelhofer
301626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi
Horn, We 15:00-16:30 (7×)
Loidl, We 13:15-14:45 (9×)
Schlögelhofer
Klein, Fr 10:00-12:00 (8×)
270175 UE 5 ECTS Lab Course: Basic Techniques in Biochemistry - for Chemistry Students
1 Hamilton
2 Falk
3 Hamilton
4 Bachmair
5 Haider
301135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Teige
2 Teige
3 Hartig
4 Slade
5 Hamilton
301123 VO 3 ECTS [en] Gene expression
Decker, Tu 09:30-11:30 (15×)
301172 SE 2 ECTS Seminar to Course III A
1 [de en] Witte
2 [de en] Schweighofer
3 [de en] Sonnleitner
4 [en] Campbell
5 [de en] Schweighofer
6 [de en] Witte
1 [de en] Witte
2 [de en] Schweighofer
3 [de en] Sonnleitner
4 [en] Campbell
5 [de en] Schweighofer
6 Witte
301288 UE 10 ECTS [de en] Molecular Biophysics - Practical Applications
Zagrovic
1 Foffani
2 Foffani
3 Krois
301080 VU 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 10:00-13:00 (13×)
Krall, Mo 08:15-09:45 (15×)
1 Schülke, Mo 10:00-11:30 (15×)
2 Schülke, Mo 11:30-13:00 (15×)
3 Krall, Mo 10:00-11:30 (15×)
4 Lang, Mo 10:00-11:30 (15×)
301037 VO 3 ECTS [en] Cellbiology I
Dammermann, Tu 14:00-15:30 (8×), Fr 13:00-14:30 (7×)
301707 VO 2 ECTS [en] Molecular Infectionbiology
Bläsi
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (16×)
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Hofmann
Steiner, We 13:00-19:00 (16×), Fr 13:00-19:00 (14×)
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (15×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 09:00-12:00 (15×), We 09:00-12:00 (16×), Th 09:00-12:00 (13×)
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss, We 03.03. 11:00-11:30, Mo 09:00-18:00 (2×), Tu 09:00-18:00 (2×), We 09:00-18:00 (2×), Th 09:00-18:00 (2×), Fr 09:00-18:00 (2×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 15:00-16:45 (7×)
Daims, We 09:45-11:15 (16×)
301322 VO 1 ECTS Neurobiology
Berger
301407 VO 3 ECTS Molecular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf, Tu 04.05. 14:00-15:30, Th 06.05. 14:00-15:30, Tu 14:00-16:00 (7×), Th 14:00-16:00 (5×)
Resch
Bläsi
1 [de en] Yudushkin
2 [de en] Dammermann
3 [de en] Yudushkin
4 [de en] Bücker
5 [de en] Schlögelhofer
301626 UE 5 ECTS [de en] Molecular Biology Course I A
Bläsi
301123 VO 3 ECTS [en] Gene expression
Decker, Tu 09:30-11:30 (15×)
Schlögelhofer
Klein, Fr 10:00-12:00 (8×)
301322 VO 1 ECTS Neurobiology
Berger
270175 UE 5 ECTS Lab Course: Basic Techniques in Biochemistry - for Chemistry Students
1 Hamilton
2 Falk
3 Hamilton
4 Bachmair
5 Haider
301135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Teige
2 Teige
3 Hartig
4 Slade
5 Hamilton
301037 VO 3 ECTS [en] Cellbiology I
Dammermann, Tu 14:00-15:30 (8×), Fr 13:00-14:30 (7×)
301038 VO 2 ECTS [en] Cell Biology II
Fuchs, Tu 14:00-15:30 (5×), Fr 12:30-14:00 (4×)
Kontaxis, Th 09:15-10:00 (13×)
301615 UE 5 ECTS Laboratory Course in Organic Chemistry - for the specialization Molecular Biology
1 Krois
2 Krois
301080 VU 5 ECTS [en] Bioinformatics for biologists
Schmidt, Th 10:00-13:00 (13×)
Krall, Mo 08:15-09:45 (15×)
1 Schülke, Mo 10:00-11:30 (15×)
2 Schülke, Mo 11:30-13:00 (15×)
3 Krall, Mo 10:00-11:30 (15×)
4 Lang, Mo 10:00-11:30 (15×)
301256 SE 4 ECTS [en] Seminar for Structural Biology
Konrat
301618 VO+SE 3 ECTS [en] Structural Biology II
Djinovic-Carugo, Th 10:00-12:00 (13×)
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Hofmann
Steiner, We 13:00-19:00 (16×), Fr 13:00-19:00 (14×)
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (15×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (16×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 09:00-12:00 (15×), We 09:00-12:00 (16×), Th 09:00-12:00 (13×)
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss, We 03.03. 11:00-11:30, Mo 09:00-18:00 (2×), Tu 09:00-18:00 (2×), We 09:00-18:00 (2×), Th 09:00-18:00 (2×), Fr 09:00-18:00 (2×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 15:00-16:45 (7×)
Daims, We 09:45-11:15 (16×)
Loidl, We 13:15-14:45 (9×)
301407 VO 3 ECTS Molecular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf, Tu 04.05. 14:00-15:30, Th 06.05. 14:00-15:30, Tu 14:00-16:00 (7×), Th 14:00-16:00 (5×)
301554 PP 10 ECTS [de en] Advanced course in Molecular Biology
Bachmair
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
300601 UE 5 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in three parallel courses
Greilhuber, Mo 09:00-13:30 (15×), Tu 09:00-13:30 (15×), Tu 14:00-18:30 (15×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 09:00-12:00 (15×), We 09:00-12:00 (16×), Th 09:00-12:00 (13×)
Daims, We 09:45-11:15 (16×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer, Th 11.03. 13:15-14:45, Fr 23.04. 13:15-14:40, Mo 15:00-18:00 (3×), Mo 17:00-19:00 (3×), Tu 15:00-18:00 (3×), Tu 17:00-19:00 (3×), We 15:00-18:00 (4×), We 18:00-20:00 (4×), Th 15:00-18:00 (3×), Th 17:00-19:00 (3×), Fr 17:00-19:00 (3×), Fr 18.06. 11:30-13:00
300365 SE+UE 10 ECTS Course in functional ecology - Biodiversity and ecosystem functions at heavily and slightly impacted reaches of the Wien River
Waringer
300423 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - biodiversity and ecosystem fuctions
Richter
300424 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - Biodiversity & Landuse in grassland ecosystems
Wrbka, We 03.03. 10:00-11:00
Fiedler, Mo 16:45-19:15 (6×), Tu 16:45-19:15 (6×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (15×)
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Hofmann
Steiner, We 13:00-19:00 (16×), Fr 13:00-19:00 (14×)
Kiehn
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (16×)
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn, We 10.03. 13:00-14:00
300106 VO 4 ECTS Human physiology
Gruber, We 16:15-19:00 (8×)
Schönenberger, We 14:00-17:00 (14×)
300187 VO 3 ECTS Human Neuroanatomy
Gruber, Sa 10:00-12:30 (6×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 15:00-16:45 (7×)
300220 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
Schneeweiss, Mo 01.03. 14:00-15:00
Lang, Tu 09:00-12:00 (4×), Th 09:00-12:00 (4×)
Wilfing, Mo 10:30-12:00 (14×)
van Meel, Mo 01.03. 10:00-11:00, Mo 10:00-12:00 (8×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, Mo 01.03. 17:30-18:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
301322 VO 1 ECTS Neurobiology
Berger
300087 UE 10 ECTS From viruses to animals - nutritional interactions in the sea - Who eats whom in ten days at the sea
Winter
300094 UE 10 ECTS [en] Proteomics in System Biology
Wienkoop
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss, We 03.03. 11:00-11:30, Mo 09:00-18:00 (2×), Tu 09:00-18:00 (2×), We 09:00-18:00 (2×), Th 09:00-18:00 (2×), Fr 09:00-18:00 (2×)
Schneeweiss, Mo 01.03. 13:00-14:00, Fr 10:00-13:00 (4×)
300165 UE 10 ECTS [de en] Algae - their world explored
Schagerl
300176 UE 10 ECTS [de en] Diversity and functional attributes of biological communities - along enviromental gradients
Dullinger
Steiner, Mo 01.03. 17:15-18:00
300307 UE 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Paun, Fr 05.03. 13:00-13:30, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 06.05. 09:00-17:00, Fr 07.05. 09:00-17:00
Wrbka, We 03.03. 11:00-12:00
300043 PP 10 ECTS [en] Script Programming in genome analysis - common script languages for the analysis of sequence data
Goldenberg, We 10:00-13:00 (16×)
300048 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Schmidt
300122 PP 10 ECTS [en] Practical course: Current topics in Bio-Oceanography: Role of Plastics in the Ocean - a two weeks course at a marine station in the Mediterranean Sea
Herndl
Gollmann, Th 04.03. 12:00-13:00
300172 PP 10 ECTS Groundwater ecology
Griebler
Steiner, Mo 01.03. 18:15-19:00
300223 PP 10 ECTS Animal communities of Central European floodplain forests: - Effects of flooding events and grassland management
Schulze
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Hofmann
Hofmann
300698 UE 5 ECTS [de en] Palaeontological field methods
Nawrot
Kirchengast, Th 09:45-11:15 (13×)
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 09:00-12:00 (15×), We 09:00-12:00 (16×), Th 09:00-12:00 (13×)
300601 UE 5 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in three parallel courses
Greilhuber, Mo 09:00-13:30 (15×), Tu 09:00-13:30 (15×), Tu 14:00-18:30 (15×)
300220 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
Steiner, We 13:00-19:00 (16×), Fr 13:00-19:00 (14×)
Kiehn
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (15×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (16×)
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn, We 10.03. 13:00-14:00
300106 VO 4 ECTS Human physiology
Gruber, We 16:15-19:00 (8×)
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss, We 03.03. 11:00-11:30, Mo 09:00-18:00 (2×), Tu 09:00-18:00 (2×), We 09:00-18:00 (2×), Th 09:00-18:00 (2×), Fr 09:00-18:00 (2×)
Schönenberger, We 14:00-17:00 (14×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300187 VO 3 ECTS Human Neuroanatomy
Gruber, Sa 10:00-12:30 (6×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 15:00-16:45 (7×)
Schneeweiss, Mo 01.03. 14:00-15:00
Fiedler, Mo 16:45-19:15 (6×), Tu 16:45-19:15 (6×)
Lang, Tu 09:00-12:00 (4×), Th 09:00-12:00 (4×)
Wilfing, Mo 10:30-12:00 (14×)
van Meel, Mo 01.03. 10:00-11:00, Mo 10:00-12:00 (8×)
Daims, We 09:45-11:15 (16×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, Mo 01.03. 17:30-18:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
301322 VO 1 ECTS Neurobiology
Berger
300211 UE 5 ECTS Palaeobotanical field methods - Sampling, treatment and presentation
Hofmann
Nagel
Steiner, We 13:00-19:00 (16×), Fr 13:00-19:00 (14×)
300275 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 1 - Reproduction, Metabolism and Immunology
Millesi, Mo 01.03. 16:00-17:00, Mo 10:00-15:30 (6×)
300214 UE 6 ECTS Animal Physiology Laboratory 2 (10 parallel courses) - Nerve, Muscle, Senses
Hummel
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 09:00-12:00 (15×), We 09:00-12:00 (16×), Th 09:00-12:00 (13×)
300301 UE 5 ECTS Central European habitat types - in mehreren Parallelen
Waringer, Th 11.03. 13:15-14:45, Fr 23.04. 13:15-14:40, Mo 15:00-18:00 (3×), Mo 17:00-19:00 (3×), Tu 15:00-18:00 (3×), Tu 17:00-19:00 (3×), We 15:00-18:00 (4×), We 18:00-20:00 (4×), Th 15:00-18:00 (3×), Th 17:00-19:00 (3×), Fr 17:00-19:00 (3×), Fr 18.06. 11:30-13:00
300045 EX 2 ECTS Flora and fauna of the March river flood plains - Seasonal changes
Hödl
300083 EX 2 ECTS Biological field course in the Alps - Animal-Plant Interactions
Krenn, Fr 05.03. 17:15-18:15
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn, We 10.03. 13:00-14:00
Bugnyar, Tu 09:45-11:15 (14×)
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Hofmann
Kiehn
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (15×)
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (16×)
300106 VO 4 ECTS Human physiology
Gruber, We 16:15-19:00 (8×)
Schönenberger, We 14:00-17:00 (14×)
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
300187 VO 3 ECTS Human Neuroanatomy
Gruber, Sa 10:00-12:30 (6×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 15:00-16:45 (7×)
300220 VO 3 ECTS Palaeoecology
Zuschin
300269 VO 2 ECTS Palaeobiogeography
Nagel
Schneeweiss, Mo 01.03. 14:00-15:00
Fiedler, Mo 16:45-19:15 (6×), Tu 16:45-19:15 (6×)
Lang, Tu 09:00-12:00 (4×), Th 09:00-12:00 (4×)
Wilfing, Mo 10:30-12:00 (14×)
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
van Meel, Mo 01.03. 10:00-11:00, Mo 10:00-12:00 (8×)
300601 UE 5 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in three parallel courses
Greilhuber, Mo 09:00-13:30 (15×), Tu 09:00-13:30 (15×), Tu 14:00-18:30 (15×)
Daims, We 09:45-11:15 (16×)
300616 UE 4 ECTS Life Cycles of Plants
Weber, Mo 01.03. 17:30-18:00, Fr 08:00-13:00 (6×)
301322 VO 1 ECTS Neurobiology
Berger
300031 UE 10 ECTS Practical Course: Vertebrates - Comparative Morphology of Vertebrates
Schwaha, We 03.03. 09:00-12:00, We 03.03. 13:00-18:00, Th 04.03. 09:00-18:00, Fr 09:00-12:00 (2×), Fr 13:00-18:00 (2×), Sa 09:00-18:00 (2×), Su 07.03. 09:00-13:00, Tu 09:00-18:00 (2×), Su 14.03. 09:00-18:00
300087 UE 10 ECTS From viruses to animals - nutritional interactions in the sea - Who eats whom in ten days at the sea
Winter
300115 UE 10 ECTS [de en] DNA Barcoding - A new approach to species identification in ecology and biodiversity research
Barfuss, We 03.03. 11:00-11:30, Mo 09:00-18:00 (2×), Tu 09:00-18:00 (2×), We 09:00-18:00 (2×), Th 09:00-18:00 (2×), Fr 09:00-18:00 (2×)
300176 UE 10 ECTS [de en] Diversity and functional attributes of biological communities - along enviromental gradients
Dullinger
300188 UE 10 ECTS Practical course in Behavioural Biology, Gruenau - (social mechanisms) at the Konrad Lorenz Forschungsstelle in Gruenau
Kleindorfer
Steiner, Mo 01.03. 17:15-18:00
300247 UE 10 ECTS [de en] Experimental developmental biology
Genikhovich, We 03.03. 10:00-11:00, Mo 09:00-16:00 (2×), Tu 09:00-16:00 (2×), We 09:00-16:00 (2×), Th 09:00-16:00 (2×), Fr 09:00-16:00 (2×)
300307 UE 10 ECTS [en] Experimental evolutionary biology
Gollmann
Millesi, Th 04.03. 15:30-16:30
Bugnyar, Th 11.03. 14:00-15:30
Hummel
300122 PP 10 ECTS [en] Practical course: Current topics in Bio-Oceanography: Role of Plastics in the Ocean - a two weeks course at a marine station in the Mediterranean Sea
Herndl
Gollmann, Th 04.03. 12:00-13:00
300172 PP 10 ECTS Groundwater ecology
Griebler
Steiner, Mo 01.03. 18:15-19:00
300223 PP 10 ECTS Animal communities of Central European floodplain forests: - Effects of flooding events and grassland management
Schulze
300703 PP 10 ECTS Animal Acoustic Signals - Animal Acoustic Signals
Stöger-Horwath
Steiner, Th 11.03. 14:00-15:00
Waringer-Löschenkohl
Nawrot, Th 14:00-17:00 (13×)
300006 VO 3 ECTS Vertebrates - Morphology, Phylogeny, Biology
Schwaha
Weidinger, Fr 26.03. 10:00-12:00
300013 VO 2 ECTS Aspects of freshwater bioindication - Methods of assessment
Chovanec
300016 SE 3 ECTS Code of practice in science communication - Professional Use of Print and New Media in your career
Iwaniewicz
Metscher, We 14:30-16:00 (16×)
300020 UE 3 ECTS Microscopical course on freshwater algae - Microscopical course on freshwater algae in lakes aimed at EC Water Framework Directive
Teubner
van Meel, Mo 01.03. 10:00-11:00, Mo 07.06. 09:00-15:00, Tu 08.06. 09:00-15:00, We 09.06. 09:00-15:00
Gereben-Krenn, We 15:30-17:00 (15×)
300042 VO 3 ECTS [de en] Water Framework Directive &Habitats Directives &European Standards related to the aquatic vegetation - Basics for assessing the ecological status of waterbodies in Europe
Janauer
Reiter, Th 04.03. 10:00-10:30, Th 09:15-12:00 (5×)
Prossinger, Tu 16:15-17:45 (14×)
Weissenhofer, Tu 02.03. 10:00-11:00
300064 SE 3 ECTS Current topics in philosophy, theology and biology - Interdisciplinary discussions of current topics in Philosophy, Theology and Biology
Weckwerth, Th 18:30-20:00 (8×)
Nemeth, Th 15.04. 14:00-15:00, Th 14:00-16:00 (7×)
Huber, We 12:30-14:00 (15×)
Wollesen, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-14:30 (2×), Th 09:00-14:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
Horn, We 15:00-16:30 (7×)
Fiedler, Tu 09.03. 09:00-10:30, Mo 16.08. 13:00-17:00, Tu 17.08. 13:00-17:00, We 18.08. 13:00-17:00, Th 19.08. 13:00-17:00, Fr 20.08. 13:00-17:00
300159 VO 3 ECTS [de en] Conservation Genetics - Konzepte und Anwendungen am Beispiel ausgewählter Arten , z.B. Wölfe, Tiger, Seeadler, Kondore
Zachos
Koller-Peroutka
Griebler
300206 VO 3 ECTS [en] Introduction to Marine Pollution
Stachowitsch
Nagel
300230 UE 3 ECTS Animal Behaviour Observation - Practical Course
Stöger-Horwath
300231 VO 3 ECTS Behavioural biology of aquatic vertebrates - fishes and whales
Ladich
300253 UE 5 ECTS [de en] Methods in Field Research - Focus: Birds and small Mammals
Millesi, Th 04.03. 14:30-15:00
Seidel, We 03.03. 13:00-14:00
300265 VO 1 ECTS [en] Safety in the laboratory
Schinnerl, Fr 09:00-12:00 (3×)
300278 VO 2 ECTS GMO - the ecological perspective - Genetically Modified Organisms - the ecological perspective
Pascher, Tu 13:15-15:00 (7×)
Weidinger, We 03.03. 10:15-12:00
Hülber, Th 04.03. 16:00-17:00, Mo 09:00-17:00 (2×)
300302 SE 3 ECTS Laboratory Safety and Security Risk Management - biological, radiological and chemical safety and security in research
Rath
Zechmeister, Th 04.03. 15:00-16:00
300305 VO 2 ECTS Introduction to bryology
Zechmeister, Th 14:15-16:00 (4×)
Gollmann, Th 04.03. 11:00-12:00
300364 SE 2 ECTS [de en] Evolutionary genetics - Concepts and applications in population genetics and phylogenetics
Haring
300374 UE 2 ECTS [de en] Water Framework Directive: Introduction to Macrophyte survey - Practical application
Janauer
300447 VO 3 ECTS [en] Introduction to Tropical Ecology
Schulze, Tu 16:00-18:00 (7×), Th 16:00-18:00 (7×)
300453 VO+UE 5 ECTS Management and Evaluation of Multifactorial Experiments - including Statistics , advanced Graphics Software, Production of Presentations and Web Content
Bachmann
300466 UE 3 ECTS Rotifers from Europe - Systematic, biology and ecology of the limnetic, marine and semi-terrestrial rotifers of Europe
Gaviria-Melo, We 03.03. 08:00-09:00, We 08:00-12:30 (6×)
Koller-Peroutka
300530 UE 3 ECTS [en] Imaging and visualization in developmental biology - Principles and applications, including 3 D Methods
Metscher
300545 SE 1 ECTS Efficient Learning - Revision course to Animal Anatomy, Phylogeny and Evolution (300034) (Parallel courses)
Hilgers-Szántó, Mo 17:00-17:45 (15×), We 17:00-17:45 (16×)
Zechmeister, Th 04.03. 16:00-17:00
300659 SE 1 ECTS [en] Limnology Seminar - Current research and ecological concepts
Fillinger
Lamboj, Tu 09.03. 10:00-11:00, Tu 16.03. 09:00-13:00, We 17.03. 09:00-13:00, Th 18.03. 09:00-13:00, Th 09:00-19:00 (2×)
301033 UE 2 ECTS Scientific Communication in the Laboratory - "Hands on - Minds on"
Garber
301407 VO 3 ECTS Molecular Pathology - Cellular and Molecular Mechanisms of Human Disease
Nimpf, Tu 04.05. 14:00-15:30, Th 06.05. 14:00-15:30, Tu 14:00-16:00 (7×), Th 14:00-16:00 (5×)
Tanzer, Mo 03.05. 15:00-19:00, Tu 04.05. 15:00-19:00, We 05.05. 15:00-19:00, Th 06.05. 15:00-19:00, Fr 07.05. 15:00-19:00

Last modified: Fr 08.01.2021 00:46