Bachelor Journalism and Communication Studies (641 [2] - Version 2017)
Gr. 2 Hafeneder, Mo 11:30-13:00 (14×) Gr. 3 Hafeneder, Mo 13:15-14:45 (14×) Gr. 4 Poltsch, Mo 09:30-11:00 (14×)
Gr. 2 Gäckler, We 18:30-20:00 (15×) Gr. 3 Gollenz, Th 11:30-14:30 (6×) Gr. 4 Hechinger, Fr 11:30-13:00 (13×) Gr. 5 Ilias, We 09:45-12:50 (7×)
Gr. 1 Granzner-Stuhr, Mo 11:30-13:00 (14×) Gr. 2 Grossegger, Sa 10:00-16:00 (4×) Gr. 3 Wetzstein, Tu 11:15-14:15 (7×) Gr. 4 Voglmayr, We 09:45-11:15 (15×) Gr. 5 Bertel, Tu 18:30-20:00 (14×) Gr. 6 [de en] Belinskaya, Th 11:30-14:30 (6×) Gr. 7 Katschnig, Sa 10:00-16:00 (2×), Su 10:00-16:00 (2×) Gr. 8 Weish, Th 08:00-11:00 (6×) Gr. 9 Haberbusch, Tu 15:00-16:30 (14×) Gr. 10 Falböck, Mo 14:30-17:30 (7×) Gr. 11 Griesbeck, Tu 13:15-14:45 (13×) Gr. 12 Reiter, Sa 10:00-16:00 (2×), Su 10:00-16:00 (2×) Gr. 13 Trnka-Kwiecinski, Fr 30.04. 09:45-17:45, Sa 01.05. 09:45-17:45, Su 02.05. 09:45-17:45 Gr. 14 Marschik, Mo 11:15-14:15 (7×) Gr. 15 Asboth, Mo 09:45-12:45 (6×) Gr. 16 Stranzl, We 09:45-12:45 (8×)
Nölleke, Fr 09:45-11:15 (13×)
Gr. 1 [en] Lebernegg, Tu 11:30-13:00 (7×) Gr. 2 [en] Kulichkina, Tu 15:00-16:30 (7×) Gr. 3 Hirsch, We 13:15-14:45 (8×) Gr. 4 Lind, Tu 08:00-09:30 (7×) Gr. 5 Neureiter, We 15:00-16:30 (8×) Gr. 6 Knupfer, We 11:30-13:00 (7×) Gr. 7 Stubenvoll, Fr 09:45-11:15 (7×) Gr. 8 Heidenreich, Tu 09:45-11:15 (7×) Gr. 9 Kakavand, Th 09:45-11:15 (6×) Gr. 10 [de en] Nikolaou, Mo 16:45-18:15 (7×) Gr. 11 [en] Kaskeleviciute, Th 16:45-18:15 (6×) Gr. 12 [en] Greber, Tu 09:45-11:15 (7×) Gr. 13 [en] Stevic, We 13:15-14:45 (7×) Gr. 14 Thomas, Tu 09:45-11:15 (7×) Gr. 15 Reiter, Th 11:30-13:00 (6×)
Boomgaarden, Th 15:00-16:30 (12×)
Gr. 1 [en] Lebernegg, Tu 11:30-13:00 (7×) Gr. 2 [en] Kulichkina, Tu 15:00-16:30 (7×) Gr. 3 Hirsch, We 13:15-14:45 (7×) Gr. 4 Lind, Tu 08:00-09:30 (7×) Gr. 5 Neureiter, We 15:00-16:30 (7×) Gr. 6 Knupfer, We 11:30-13:00 (7×) Gr. 7 Stubenvoll, Fr 09:45-11:15 (6×) Gr. 8 Heidenreich, Tu 09:45-11:15 (7×) Gr. 9 Kakavand, Th 09:45-11:15 (6×) Gr. 10 [de en] Nikolaou, Mo 16:45-18:15 (7×) Gr. 11 [en] Kaskeleviciute, Th 16:45-18:15 (6×) Gr. 12 [en] Greber, Tu 09:45-11:15 (7×) Gr. 13 [en] Stevic, We 13:15-14:45 (7×) Gr. 14 Thomas, Tu 09:45-11:15 (7×) Gr. 15 Reiter, Th 11:30-13:00 (6×)
Matthes, Tu 11:30-13:00 (14×)
Grimm, We 13:15-14:45 (15×)
Lecheler, Mo 09:45-11:15 (14×)
Matthes, Tu 18:30-20:00 (14×)
Gr. 1 Litvyak, We 14:30-17:30 (8×) Gr. 2 Huber, We 09:45-11:15 (15×) Gr. 3 Kolokytha, Tu 11:30-12:55 (14×) Gr. 4 Kiennast, We 11:30-13:00 (15×) Gr. 5 Righetti, Mo 09:45-11:15 (14×) Gr. 6 Binder, Tu 09:45-12:45 (7×) Gr. 7 Falböck, Mo 14:30-17:30 (7×) Gr. 8 Duregger, Tu 09:45-11:15 (14×) Gr. 9 [de en] Braun-Rozgonyi, We 13:15-16:15 (4×), Fr 13:15-16:15 (2×)
Gr. 1 Seethaler, Fr 17:45-20:45 (6×) Gr. 2 Marschik, Mo 11:15-14:15 (7×) Gr. 3 Hausjell, Tu 15:00-16:30 (14×) Gr. 4 Litvyak, Tu 14:30-17:30 (7×) Gr. 5 Huber, Th 09:45-11:15 (12×) Gr. 6 Weish, Th 08:00-11:00 (6×) Gr. 7 Dienlin, Mo 15:00-16:30 (14×) Gr. 8 Ruppel, Th 13:15-14:45 (12×) Gr. 9 Wetzstein, We 11:15-14:15 (8×)
Wippersberg, Th 13:15-14:45 (12×)
Wetzstein, Th 11:15-14:15 (6×)
Waldherr, Mo 15:00-16:30 (14×)
Pettauer, Th 09:45-11:15 (12×)
Maares, Tu 15:00-16:30 (14×)
Steininger, We 11:30-13:00 (15×)
Gottschlich, Mo 11:30-13:00 (14×)
Schaffar, Mo 16:45-18:15 (14×)
Hummel-Sunjic, Fr 09:45-11:15 (13×)
Köppl, We 08:00-11:00 (7×)
Arendt, Tu 15:00-16:30 (14×)
Gr. 1 Jölli, Fr 19.03. 15:00-18:00, Sa 20.03. 11:00-14:00, Fr 28.05. 13:00-18:00, Sa 29.05. 11:00-15:00 Gr. 2 [en] Antonov, Th 15:00-16:30 (12×) Gr. 3 Burgstaller, Sa 10:00-16:00 (3×), Su 09.05. 10:00-16:00 Gr. 4 Palzer-Khomenko, Sa 10:00-18:00 (3×) Gr. 5 Kneil, We 09:45-12:45 (7×) Gr. 6 Nussbaumer, Mo 16:45-19:45 (8×) Gr. 7 Paratschek, Fr 08:00-11:00 (6×) Gr. 8 Aberl, Th 16:45-19:45 (6×) Gr. 9 Jakubuff, Th 11:30-13:00 (12×) Gr. 10 Lindermayer, Tu 14:30-17:30 (6×)
Gr. 1 Pivrnec, Fr 15:00-18:00 (7×) Gr. 2 Brandis, Th 14:00-17:00 (5×) Gr. 3 Strnat, We 11:15-14:15 (7×) Gr. 4 Kober, Tu 16:45-19:45 (8×) Gr. 5 Schneider, Fr 09:45-11:15 (13×)
Gr. 1 Reim, Mo 09:45-11:15 (14×) Gr. 2 Sitte, Th 09:45-12:45 (6×) Gr. 3 Bartosch, Fr 08:00-11:00 (6×) Gr. 4 Lang, Th 16:45-18:15 (12×) Gr. 5 Pettauer, We 17:45-20:45 (8×) Gr. 6 Arnold, We 17:15-18:45 (15×)
Gr. 1 Eisenriegler, Tu 11:30-14:30 (7×) Gr. 2 Barth, Tu 08:00-11:00 (7×) Gr. 3 Fally, Th 08:00-09:30 (12×) Gr. 4 Zarinfard, Mo 11:15-14:15 (7×) Gr. 5 Schüller, Sa 10:00-16:00 (3×), Tu 01.06. 10:00-16:00 Gr. 7 Kocina, Sa 10:00-16:00 (2×), Su 10:00-16:00 (2×) Gr. 8 Treichler, Tu 11:15-14:15 (7×) Gr. 9 Vogl, Sa 10:00-16:00 (2×), Su 10:00-16:00 (2×) Gr. 10 Jakubuff, Th 09:45-11:15 (12×) Gr. 12 McPherson, Fr 07.05. 09:45-17:45, Sa 08.05. 09:45-17:45, Su 09.05. 09:45-17:45 Gr. 13 Bauer, Fr 23.04. 09:45-16:45, Sa 24.04. 09:45-16:45, Sa 24.04. 10:00-17:00, Su 25.04. 09:45-16:45, Su 25.04. 10:00-17:00
Gr. 1 Rapolter, Sa 10:00-16:00 (4×) Gr. 2 Seyrl, Tu 16:45-19:45 (7×) Gr. 3 Leitner, Th 17:45-20:45 (6×) Gr. 4 Pettauer, We 17:45-20:45 (7×) Gr. 5 Schipper, Fr 16:00-18:00 (8×) Gr. 6 Kafka, Fr 11:30-13:00 (13×) Gr. 7 Wippersberg, Th 17:00-18:30 (5×), Th 15.04. 17:45-19:45 Gr. 8 Lamprecht, Th 15:00-16:30 (12×) Gr. 9 Hummel-Sunjic, Fr 11:15-14:15 (6×) Gr. 10 Wolf, Th 09:45-12:45 (8×) Gr. 11 Schipper, Fr 16:00-18:00 (7×)
Gr. 1 Wippersberg, Mo 17:45-22:45 (2×), Tu 17:45-22:45 (2×) Gr. 2 Wippersberg, Mo 17:45-22:45 (2×), Tu 17:45-22:45 (2×)
Gr. 1 Pontiller, Tu 02.03. 09:45-14:45, Sa 09:45-14:45 (3×), Fr 18.06. 09:45-14:45, Th 24.06. 09:45-14:45, Th 24.06. 19:00-21:00 Gr. 2 Pontiller, We 03.03. 09:45-14:45, Fr 16.04. 09:45-14:45, Sa 09:45-14:45 (2×), Sa 17.04. 13:00-16:00, Su 20.06. 09:45-14:45, Th 24.06. 19:00-21:00 Gr. 3 Wallentin, Sa 10.04. 09:00-18:00, Su 11.04. 09:00-15:00, Sa 17.04. 09:00-15:00 Gr. 4 Slavik, Fr 13:15-19:30 (3×)
Gr. 1 Betke, We 09:45-12:45 (5×) Gr. 2 Czerny, Sa 10:00-16:00 (2×), Su 10:00-16:00 (2×) Gr. 3 Palla, Mo 09:45-12:45 (7×) Gr. 4 Hauer, Fr 14:30-17:30 (6×), Mo 28.06. 16:45-18:15 Gr. 5 Hellinger, Su 10:00-18:00 (3×) Gr. 6 Braunecker, Th 18:30-20:00 (12×) Gr. 7 Nemeczek, Th 16:45-19:45 (6×) Gr. 8 Reif, We 13:15-14:45 (15×) Gr. 9 Seyrl, Tu 16:45-19:45 (7×) Gr. 10 Teglasy, Mo 14:30-17:30 (6×) Gr. 11 Luckow, Sa 10:00-16:00 (2×), Su 10:00-16:00 (2×) Gr. 12 McPherson, Sa 09:00-17:00 (2×), Su 25.04. 09:00-17:00
Gr. 1 Jölli, Fr 19.03. 15:00-18:00, Sa 20.03. 11:00-14:00, Fr 28.05. 13:00-18:00, Sa 29.05. 11:00-15:00 Gr. 2 [en] Antonov, Th 15:00-16:30 (12×) Gr. 3 Burgstaller, Sa 10:00-16:00 (3×), Su 09.05. 10:00-16:00 Gr. 4 Palzer-Khomenko, Sa 10:00-18:00 (3×) Gr. 5 Kneil, We 09:45-12:45 (7×) Gr. 6 Nussbaumer, Mo 16:45-19:45 (8×) Gr. 7 Paratschek, Fr 08:00-11:00 (6×) Gr. 8 Aberl, Th 16:45-19:45 (6×) Gr. 9 Jakubuff, Th 11:30-13:00 (12×) Gr. 10 Lindermayer, Tu 14:30-17:30 (6×)
Gr. 1 Pivrnec, Fr 15:00-18:00 (7×) Gr. 2 Brandis, Th 14:00-17:00 (5×) Gr. 3 Strnat, We 11:15-14:15 (7×) Gr. 4 Kober, Tu 16:45-19:45 (8×) Gr. 5 Schneider, Fr 09:45-11:15 (13×)
Gr. 1 Reim, Mo 09:45-11:15 (14×) Gr. 2 Sitte, Th 09:45-12:45 (6×) Gr. 3 Bartosch, Fr 08:00-11:00 (6×) Gr. 4 Lang, Th 16:45-18:15 (12×) Gr. 5 Pettauer, We 17:45-20:45 (8×) Gr. 6 Arnold, We 17:15-18:45 (15×)
Gr. 1 Eisenriegler, Tu 11:30-14:30 (7×) Gr. 2 Barth, Tu 08:00-11:00 (7×) Gr. 3 Fally, Th 08:00-09:30 (12×) Gr. 4 Zarinfard, Mo 11:15-14:15 (7×) Gr. 5 Schüller, Sa 10:00-16:00 (3×), Tu 01.06. 10:00-16:00 Gr. 7 Kocina, Sa 10:00-16:00 (2×), Su 10:00-16:00 (2×) Gr. 8 Treichler, Tu 11:15-14:15 (7×) Gr. 9 Vogl, Sa 10:00-16:00 (2×), Su 10:00-16:00 (2×) Gr. 10 Jakubuff, Th 09:45-11:15 (12×) Gr. 12 McPherson, Fr 07.05. 09:45-17:45, Sa 08.05. 09:45-17:45, Su 09.05. 09:45-17:45 Gr. 13 Bauer, Fr 23.04. 09:45-16:45, Sa 24.04. 09:45-16:45, Sa 24.04. 10:00-17:00, Su 25.04. 09:45-16:45, Su 25.04. 10:00-17:00
Gr. 1 Rapolter, Sa 10:00-16:00 (4×) Gr. 2 Seyrl, Tu 16:45-19:45 (7×) Gr. 3 Leitner, Th 17:45-20:45 (6×) Gr. 4 Pettauer, We 17:45-20:45 (7×) Gr. 5 Schipper, Fr 16:00-18:00 (8×) Gr. 6 Kafka, Fr 11:30-13:00 (13×) Gr. 7 Wippersberg, Th 17:00-18:30 (5×), Th 15.04. 17:45-19:45 Gr. 8 Lamprecht, Th 15:00-16:30 (12×) Gr. 9 Hummel-Sunjic, Fr 11:15-14:15 (6×) Gr. 10 Wolf, Th 09:45-12:45 (8×) Gr. 11 Schipper, Fr 16:00-18:00 (7×)
Gr. 1 Wippersberg, Mo 17:45-22:45 (2×), Tu 17:45-22:45 (2×) Gr. 2 Wippersberg, Mo 17:45-22:45 (2×), Tu 17:45-22:45 (2×)
Gr. 1 Pontiller, Tu 02.03. 09:45-14:45, Sa 09:45-14:45 (3×), Fr 18.06. 09:45-14:45, Th 24.06. 09:45-14:45, Th 24.06. 19:00-21:00 Gr. 2 Pontiller, We 03.03. 09:45-14:45, Fr 16.04. 09:45-14:45, Sa 09:45-14:45 (2×), Sa 17.04. 13:00-16:00, Su 20.06. 09:45-14:45, Th 24.06. 19:00-21:00 Gr. 3 Wallentin, Sa 10.04. 09:00-18:00, Su 11.04. 09:00-15:00, Sa 17.04. 09:00-15:00 Gr. 4 Slavik, Fr 13:15-19:30 (3×)
Gr. 1 Betke, We 09:45-12:45 (5×) Gr. 2 Czerny, Sa 10:00-16:00 (2×), Su 10:00-16:00 (2×) Gr. 3 Palla, Mo 09:45-12:45 (7×) Gr. 4 Hauer, Fr 14:30-17:30 (6×), Mo 28.06. 16:45-18:15 Gr. 5 Hellinger, Su 10:00-18:00 (3×) Gr. 6 Braunecker, Th 18:30-20:00 (12×) Gr. 7 Nemeczek, Th 16:45-19:45 (6×) Gr. 8 Reif, We 13:15-14:45 (15×) Gr. 9 Seyrl, Tu 16:45-19:45 (7×) Gr. 10 Teglasy, Mo 14:30-17:30 (6×) Gr. 11 Luckow, Sa 10:00-16:00 (2×), Su 10:00-16:00 (2×) Gr. 12 McPherson, Sa 09:00-17:00 (2×), Su 25.04. 09:00-17:00
Felt, Th 16:45-18:15 (12×)
Spitaler, Mo 09:45-11:15 (14×)
Hummel, Th 13:15-14:45 (12×)
Herczeg, Tu 15:00-16:30 (14×)
Ganahl, Mo 09:45-13:00 (7×)
Nölleke-Przybylski, Mo 09:45-12:45 (7×)
Gr. 1 Lojka, Th 16:00-17:30 (12×) Gr. 2 [en] Schäfer, Mo 09:45-11:15 (14×) Gr. 3 Kolokytha, Tu 15:00-16:30 (14×) Gr. 4 Dorer, Fr 11:15-14:15 (7×) Gr. 5 Herczeg, Tu 11:30-13:00 (14×) Gr. 7 Binder, Tu 14:30-17:30 (7×) Gr. 8 Götzenbrucker, Th 14:30-17:30 (6×) Gr. 9 Hausjell, Tu 11:30-13:00 (14×) Gr. 10 Griesbeck, Tu 16:45-18:15 (13×)