300101 UE Practical training in determination native animals (2014S)
Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Continuous assessment of course work
Labels
Vorbesprechung: 03.03.2014 um 15.00 Uhr im HS 1, UZA 1 mit Anmeldung und KurseinteilungDIE PERSÖNLICHE ANWESENHEIT ODER VERTRETUNG IST ERFORDERLICH, ES ERFOLGT DIE ZUTEILUNG ZU DEN VIER PARALLELKURSEN DI, MI, DO, FRKursbeginn DI 04.03. 2014 im ÜR 4, 4 Parallelkurse, Di-Fr von 13-17 Uhr, ÜR 4, UZA 1.
Registration/Deregistration
Note: The time of your registration within the registration period has no effect on the allocation of places (no first come, first served).
- Registration is open from We 05.02.2014 08:00 to Th 20.02.2014 18:00
- Deregistration possible until Fr 28.03.2014 18:00
Details
max. 180 participants
Language: German
Lecturers
- Harald Krenn
- Harald Ahnelt
- Simon Engelberger
- Konrad Fiedler
- Barbara-Amina Gereben-Krenn
- Martin Hepner
- Florian Karolyi
- Johann Waringer
Classes (iCal) - next class is marked with N
Tuesday
04.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
05.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
06.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
07.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
11.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
13.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
14.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
18.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
19.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
20.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
21.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
25.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
26.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
27.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
28.03.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
01.04.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
02.04.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
03.04.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
04.04.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
08.04.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
09.04.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
10.04.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
11.04.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
29.04.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
30.04.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
02.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
06.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
07.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
08.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
09.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
13.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
14.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
15.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
16.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
20.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
21.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
22.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
23.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
27.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
28.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
30.05.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
03.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
04.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
05.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
06.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
11.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
12.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
13.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
17.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
18.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
20.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Tuesday
24.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Wednesday
25.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Thursday
26.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Friday
27.06.
13:00 - 17:00
Übungsraum 4
Information
Aims, contents and method of the course
In weekly courses the most important indigenous animal groups (vertebrates, molluscs, insects and arachnids) are presented and identified with special identification keys. Each course consists of a theoretical introduction to the morphology and taxonomy, practical identification techniques and a summarising conclusion of the subject matter. The goal of the course is to impart systematic knowledge of important indigenous animal taxa.
Assessment and permitted materials
3 intermediate examinations (knowledge of species diversity), evaluation of the field course, final written examination. The overall grade comprises the total of all course performances
Minimum requirements and assessment criteria
Aim of the lecture is the knowledge of important representatives of the native fauna from fish, amphibians and reptiles, mammels and birds, insect orders, grasshoppers, bugs and cicadas, beetles, butterflies, hymenopterans, flies, insect larvae, arachnids, gastropods and bivalves). Animal identification with determination books on different taxonomy levels(e.g. family or species). The courses also deal with functional morphology and morphological diversity of the course materials.
Examination topics
40 to 60 minutes ppt-lecture about systematics, morphology and determination criterions of the course material, about three hours self-employed possibility for determination. Debriefing of the course summarizing the specific features of the handled material.
Reading list
SCHAEFER M., 2010: BROHMER, Fauna von Deutschland. 23. Auflg., Quelle & Meyer, 809 pp. ISBN 978-3-494-01472-2 wird verwendet.
Association in the course directory
B-BOE 4, B-BZO 7, B-BPB 8, B-BAN 9, B-BMG 11, B-BMB 10, B-BPF 8
Last modified: Sa 22.10.2022 00:29