Block of Elective Modules Molecular Biology (30 ECTS)
300178 UE 5 ECTS [en] Modelling spatial and temporal dynamics of (ecological) animal and plant populations - from theory to practice (UE)
Wessely, Mo 16:15-20:00 (14×), Fr 21.02. 13:00-18:00
Martens
Reipert
300122 VO 3 ECTS [en] Biology and Evolution of Archaea - Archaea evolution, genetics, cell biology, ecology and biotechnology
Schleper, Fr 12:00-13:30 (14×)
Bright, Fr 10:00-11:30 (14×)
Bulgheresi
300306 UE 5 ECTS [en] Hands-on Immunolabelling for Light and Electron Microscopy - techniques and preparations for biologists
Montanaro-Punzengruber, Fr 25.10. 10:00-12:00, Mo 04.11. 12:00-15:00, We 06.11. 12:00-15:00, Mo 25.11. 18:00-21:00
300353 UE 10 ECTS [en] Applied programming for Bioinformatics - Principles and techniques for simple programming to solve biological problems, using a common programming language. Practical experience with text processing and automation of external programms.
Goldenberg
Ibl
Ibl, Th 11:00-13:00 (5×)
Kovarik, Fr 04.10. 09:00-10:00, Th 12:00-17:00 (2×), Fr 15.11. 12:00-17:00, Mo 18.11. 12:00-17:00, We 20.11. 12:30-17:00
Rattei, Tu 14:30-17:00 (16×)
Seiser
Berger
301151 UE 3 ECTS Practical Course in fluorescence-/confocal microscopy including image processing - for diploma, PhD and advanced students
Teige
Feldbauer, Th 03.10. 15:00-16:00, Th 15:00-17:00 (14×)
Carugo, Fr 11.10. 11:00-12:00, Mo 13.01. 10:00-12:00, Mo 13.01. 13:00-16:00, Tu 14.01. 10:00-12:00, Tu 14.01. 13:00-16:00, We 15.01. 10:00-12:00, We 15.01. 13:00-16:00, Th 16.01. 10:00-12:00, Th 16.01. 13:00-16:00, Fr 17.01. 10:00-12:00, Fr 17.01. 13:00-16:00
1 [en] Kovarik, Th 03.10. 09:00-10:00, Mo 04.11. 09:00-17:00, Tu 05.11. 09:00-17:00, We 06.11. 09:00-17:00, Th 07.11. 09:00-17:00, Fr 08.11. 09:00-17:00
2 [en] Dammermann, Th 03.10. 09:00-10:00, Mo 18.11. 09:00-17:00, Tu 19.11. 09:00-17:00, We 20.11. 09:00-17:00, Th 21.11. 09:00-17:00, Fr 22.11. 09:00-17:00
Klein, Tu 08.10. 13:00-14:00, Mo 09:00-17:00 (3×), Tu 09:00-17:00 (3×), We 09:00-17:00 (3×), Th 09:00-17:00 (3×), Fr 09:00-17:00 (3×)
Djinovic-Carugo
301271 VO 2 ECTS [en] Principles and practice of advanced microscopic technques - life sciences applications using theory and case studies
Gotzmann, Tu 22.10. 13:30-16:00, We 13:30-16:00 (2×), Th 24.10. 13:30-16:00, Mo 28.10. 13:30-16:00
301277 SE 2 ECTS [en] Journal Club III - Stem Cell Biology: Evolutionary, developmental and pathological dimensions
Raible
Yudushkin
Zagrovic
Skern, We 13:30-15:00 (8×), Th 13:30-15:00 (7×)
301364 VO 5 ECTS [en] Research topics in Molecular Microbiology, Microbial Ecology and Immunobiology
Bläsi
301407 VO 2 ECTS [en] DNA-Tumor Viruses, from Cancer Agent to therapy - Elective Course in Molecular Medicine
Rotheneder, We 11:00-13:00 (3×), Th 11:00-13:00 (3×)
Djinovic-Carugo
Köcher
Fuchs
Müllner, Tu 17:00-18:45 (6×)
Ivessa
Lorenz
Schöberl
301656 UE 10 ECTS [en] Practical Course in Cyto- and Developmental Genetics - Eukaryotic Model Systems in Chromosome Biology
Klein, Mo 14.10. 10:00-11:00, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
Flamm, Tu 17:00-19:00 (16×)
Bachmair, Fr 17:00-18:30 (14×)
Weitzer, We 16:15-17:00 (8×)
301708 SE 3 ECTS [de en] Biology of cardiac stem cells: Planning of Projects and Experiments plus current literature I
Weitzer
Bläsi
Kontaxis
Konrat
Jantsch-Plunger
Zimmer
Zimmer
301907 VO 2 ECTS [en] Development of novel cancer immunotherapies - from target identification through target validation to clinical trials
Carotta
300353 UE 10 ECTS [en] Applied programming for Bioinformatics - Principles and techniques for simple programming to solve biological problems, using a common programming language. Practical experience with text processing and automation of external programms.
Goldenberg
Rattei, Tu 14:30-17:00 (16×)
Djinovic-Carugo
Feldbauer, Th 03.10. 15:00-16:00, Th 15:00-17:00 (14×)
Lorenz
Flamm, Tu 17:00-19:00 (16×)
Kontaxis
Konrat
Last modified: Mo 10.02.2020 14:26