Specialization in Cultural Sciences (40 ECTS)
Dlamini, We 15:00-16:30 (12×)
Waldburger, Tu 15:00-17:00 (14×)
Waldburger, Mo 09:00-11:00 (15×), We 09:00-11:00 (12×)
Ziegelmeyer, Tu 13:00-15:00 (14×), Th 13:00-15:00 (13×)
Mörth, Mo 17:00-18:30 (15×), Tu 17:00-18:30 (14×)
Ziegelmeyer, Fr 11:00-13:00 (13×)
Mörth, We 17:00-18:30 (12×)
Dlamini, Mo 15:00-16:30 (15×)
Dlamini, Tu 17:00-18:30 (14×)
143016 VO 3 ECTS (ON-SITE) African Studies Research on Language, Culture and Society - an den Schnittstellen von Sprache, Kultur und Gesellschaft
Sonderegger, We 09:00-11:00 (11×)
Zach, Tu 11:30-13:00 (13×)
Sonderegger, Mo 09:00-11:00 (14×)
143135 VO 3 ECTS (ON-SITE) Geschichte Westafrikas 1 - Peopling and Settlement, Social Interactions, and Developments
Sonderegger, Mo 11:00-13:00 (14×)
Ziegelmeyer, Th 11:00-13:00 (13×)
Alhaji-Shehu, We 17:00-19:00 (12×)
Waldburger, We 11:00-13:00 (12×)
Ziegelmeyer, Tu 11:00-13:00 (14×)
143210 VO 3 ECTS (ON-SITE) The Ego, the Self and Notions of Personhood - Constructions of "Life" and "Living" in Auto/Biographical Accounts from African Studies Perspectives
Rüther, Tu 13:00-15:00 (13×)
Waldburger, Mo 13:00-15:00 (15×)
Zach, Tu 09:30-11:00 (13×)
Zach, Mo 11:00-13:00 (14×)
Nyalusi, Th 17:00-19:00 (13×)
1 [en] Gillings, Th 06.10. 09:30-13:00, Fr 07.10. 09:30-13:00, Th 20.10. 11:15-14:45, Mo 24.10. 09:45-11:15, Mo 24.10. 11:30-13:15, Tu 25.10. 09:45-11:15, Tu 25.10. 11:30-13:45, Th 03.11. 11:15-15:15
2 [en] Gillings, Th 06.10. 14:00-17:30, Fr 07.10. 14:00-17:30, Th 20.10. 15:30-19:00, Mo 24.10. 15:00-16:30, Mo 24.10. 16:45-18:30, Tu 25.10. 15:00-19:00, Th 03.11. 16:00-20:00
040128 UE 8 ECTS [pt] (ON-SITE) Portuguese - Business Communication in the Second Foreign Language I
Fernández-Sulis
1 [es] Ramos-Leitner, Tu 11:30-13:00 (14×), Th 08:00-09:30 (13×), We 25.01. 08:00-11:15, We 25.01. 11:30-13:00
2 [es] Grau Mena, We 16:45-18:15 (11×), Mo 16:45-18:15 (13×), We 12.10. 15:00-18:15, We 18:30-20:00 (2×), We 11.01. 15:00-16:30, Mo 30.01. 13:15-16:30, Mo 30.01. 16:45-20:00
3 [es] Gonzalez Pozsonyi, Th 08:00-09:30 (13×), Mo 08:00-09:30 (14×), Mo 30.01. 09:45-11:15, Mo 30.01. 11:30-13:00, Tu 31.01. 08:00-09:30
Calvet, Th 15:00-16:30 (13×), Th 26.01. 13:15-14:45, Fr 27.01. 11:30-13:00
Calvet, Th 09:45-11:15 (13×), Fr 09:45-11:15 (14×), We 14.12. 09:45-11:15
Di Meglio
Ramos-Leitner, Tu 09:45-11:15 (14×), Th 09:45-11:15 (13×)
Edelsbrunner, We 09:45-11:15 (2×), We 11:30-13:00 (12×)
070006 VO 5 ECTS Further Historical Approaches - The industrialization of Europe 1780-2000 - Theories, models, characteristics, case studies
Eigner, Tu 09:45-11:15 (12×)
070036 VO 5 ECTS Lecture - Public History - Lecture series Democracy and Digital Revolution, in cooperation with the City of Vienna
Rathkolb
Demantowsky, Mo 18:30-20:00 (13×)
Ehrmann-Hämmerle, We 18:30-20:00 (12×)
070112 VO 5 ECTS Lecture - How Gender History Changed East European Historiographie - An East-West-Comparison
Himl, We 13:15-14:45 (9×), Fr 13:15-14:45 (3×)
Angerer, Th 16:45-18:15 (13×)
Buchmann, We 11:30-13:00 (10×)
Dannecker, Tu 09:45-11:15 (11×)
240046 VO 5 ECTS (EC - EZA) Transdisziplinary Development Research - Problemformulierung, Problembearbeitung, Umsetzung
Jäger, Th 15:00-18:00 (13×)
240064 VO 4 ECTS (BDG) Education and International Development - Eine kritische Bilanz emanzipatorischer und revolutionärer Bildungsideen und deren Umsetzungen im Globalen Süden
Faschingeder, Mo 15:00-16:30 (13×)
Pfeffer, Fr 09:45-11:15 (12×)
240123 SE 7 ECTS VM2 / VM6 - Uneven socio-spatial development in the EU - Integration and desintegration from the perspective of development studies
Weissenbacher, Fr 08:00-11:15 (7×)
040128 UE 8 ECTS [pt] (ON-SITE) Portuguese - Business Communication in the Second Foreign Language I
Fernández-Sulis
1 [es] Ramos-Leitner, Tu 11:30-13:00 (14×), Th 08:00-09:30 (13×), We 25.01. 08:00-11:15, We 25.01. 11:30-13:00
2 [es] Grau Mena, We 16:45-18:15 (11×), Mo 16:45-18:15 (13×), We 12.10. 15:00-18:15, We 18:30-20:00 (2×), We 11.01. 15:00-16:30, Mo 30.01. 13:15-16:30, Mo 30.01. 16:45-20:00
3 [es] Gonzalez Pozsonyi, Th 08:00-09:30 (13×), Mo 08:00-09:30 (14×), Mo 30.01. 09:45-11:15, Mo 30.01. 11:30-13:00, Tu 31.01. 08:00-09:30
Ramos-Leitner, Tu 09:45-11:15 (14×), Th 09:45-11:15 (13×)
Türschmann, We 11:15-12:45 (10×)
Dannecker, Tu 09:45-11:15 (11×)
240044 SE 7 ECTS [en] VM1 / VM3 - Peripheral statehood and socio-ecological transformation in Latin America
Tauss, We 11:30-13:00 (12×)
240046 VO 5 ECTS (EC - EZA) Transdisziplinary Development Research - Problemformulierung, Problembearbeitung, Umsetzung
Jäger, Th 15:00-18:00 (13×)
240064 VO 4 ECTS (BDG) Education and International Development - Eine kritische Bilanz emanzipatorischer und revolutionärer Bildungsideen und deren Umsetzungen im Globalen Süden
Faschingeder, Mo 15:00-16:30 (13×)
Pfeffer, Fr 09:45-11:15 (12×)
240105 VO+UE 4 ECTS [en] VM1 / VM2 - Scaling up? Transnational labor organizing in globalized production
Staritz, Mo 13:00-16:00 (5×), Mo 21.11. 13:00-17:00
Kuppe, Th 09:00-12:15 (7×)
Pernegger, We 15:00-17:00 (3×), Fr 15:00-17:00 (2×)
Proell-Oishi, Fr 15:00-17:45 (11×)
Pernegger, We 15:00-17:45 (10×)
Klose, Tu 18:30-20:30 (7×)
Getreuer-Kargl, We 16:45-18:30 (12×)
Walker, Fr 18:00-19:30 (11×), Tu 24.01. 15:00-18:00
Frank, Mo 09:45-11:15 (15×)
Gerstl, Th 06.10. 18:00-21:00, We 12.10. 18:30-20:00, Sa 26.11. 09:00-18:00, Su 27.11. 09:00-18:00
Hein, Tu 18:30-20:00 (12×)
Liu, Tu 08:00-09:30 (14×)
Liu, We 10:00-11:30 (12×)
Liu, Th 08:00-09:30 (13×)
Liu, Fr 09:45-11:15 (14×)
Riedl, Fr 08:00-09:30 (14×), Sa 14.01. 08:00-18:15
Weigelin-Schwiedrzik, We 15:00-16:30 (12×)
Göbel, Mo 03.10. 18:00-19:30, Mo 09:45-11:15 (11×)
Herndlhofer, Mo 16:45-18:15 (15×), We 13:15-14:45 (12×), Th 16:45-18:15 (8×), Fr 16:45-18:15 (8×)
Dakova, Mo 11:30-13:00 (15×), Tu 11:30-13:00 (14×), We 16:45-18:15 (12×)
Rezic, Mo 08:00-09:30 (15×), We 15:00-16:30 (12×), Th 08:00-09:30 (13×)
Wambach, Mo 09:45-11:15 (15×), Tu 09:45-11:15 (14×), We 09:45-11:15 (12×)
Kljucevsek, We 18:30-20:00 (11×), Th 13:15-14:45 (13×), Fr 08:00-09:30 (14×)
Salmhoferová, Mo 13:15-14:45 (15×), Tu 15:00-16:30 (14×), Fr 09:45-11:15 (14×)
Olentchouk, Mo 09:45-11:15 (15×), Tu 09:45-11:15 (14×), Th 09:45-11:15 (13×)
Chojnowski, Mo 15:00-16:30 (15×), Tu 15:00-16:30 (13×), We 15:00-16:30 (12×), Sa 14.01. 09:00-10:30
Herndlhofer, Mo 15:00-16:30 (15×), Th 15:00-16:30 (13×)
Herndlhofer, Mo 13:15-14:45 (15×), Th 13:15-14:45 (13×)
Mueller, Th 13:15-14:45 (13×)
Jobst, We 11:30-13:00 (10×)
Sitzmann, Tu 16:45-18:15 (14×), Th 16:45-18:15 (13×)
Chojnowski, Mo 09:45-11:15 (15×), Tu 13:15-14:45 (14×)
Wambach, Tu 11:30-13:00 (13×), We 13:15-14:45 (12×)
Kljucevsek, We 16:45-18:15 (11×), Th 16:45-18:15 (13×)
Salmhoferová, Tu 13:15-14:45 (14×), Fr 11:30-13:00 (14×)
Olentchouk, Tu 13:15-14:45 (14×), Th 13:15-14:45 (13×)
Tyran, Fr 11:30-13:00 (10×)
Tölgyesi, Tu 13:15-14:45 (9×)
Mikula, Mo 16:45-18:15 (9×), Tu 15.11. 16:45-18:15
Chudal
Chudal
Bauer, Tu 11:00-13:00 (10×)
142056 VO 5 ECTS [en] (ON-SITE) Medicine/toxin paradigms in Tibetan medical and Buddhist ritual literature (12th-18th cent.)
Tidwell
142083 UE 5 ECTS [en] (ON-SITE) Kolkata (Calcutta): Ecological, Historical, Political, Social and Cultural Approaches
Hartnack
Bauer, Th 12:00-14:00 (10×)
Wedech
Einzenberger, Fr 15:00-18:15 (7×)
Last modified: Fr 13.01.2023 01:01