10.02 German - Teacher Training Programme
Genauere Erläuterungen des Studienplans für das Diplomstudium: Deutsche Philologie finden Sie auf der Studienprogrammwebseite: http://spl.univie.ac.at - SPL 10 unter "Studienrichtungen".Für alle Lehrveranstaltungen gibt es eine elektronische Anmeldung, Infos unter: http://germanistik.bach.univie.ac.at
Eybl, Fr 09:30-11:00 (15×)
Decloedt, Tu 09:30-11:00 (14×)
Dürr, Tu 13:00-14:30 (14×)
Zimmermann, Th 07:45-09:15 (13×)
Wagner, Mo 14:45-16:15 (15×)
Zangl, We 13:00-14:30 (14×)
Millner, Tu 09:30-11:00 (14×)
Zeman
Schrodt, We 07:45-09:15 (14×)
Cella, Tu 13:00-14:30 (14×)
Glauninger, Mo 07:45-09:15 (15×)
Fischer, Mo 13:00-14:30 (15×)
Schabus, Tu 09:30-11:00 (14×)
Patocka, Mo 09:30-11:00 (15×)
Pabst, We 13:00-14:30 (14×)
Rössler, Fr 09:30-11:00 (15×)
Patocka, Fr 11:15-12:45 (15×)
Cella, Th 13:00-14:30 (13×)
Hainz, Fr 16:30-20:30 (3×), Sa 10:00-13:00 (3×)
Pichl, Mo 14:45-16:15 (14×)
Knafl, Mo 16:30-18:00 (15×)
Straub, Mo 14:45-16:15 (15×)
Dusini, Th 13:00-14:30 (13×)
Eybl, Th 07:45-09:15 (13×)
Martschin, We 11:15-12:45 (14×)
Fliedl, Th 09:30-11:00 (13×)
Posselt, Tu 11:15-12:45 (14×)
Hemecker, We 15:30-17:00 (16×)
Keller, Th 11:15-12:45 (13×)
Pelz, We 09:30-11:00 (14×)
Strigl, We 14:45-16:15 (14×)
Kastberger, Tu 16:30-18:00 (14×)
Dusini, Tu 13:00-14:30 (14×)
Klingenböck, Tu 11:15-12:45 (14×)
Stocker, We 14:45-16:15 (14×)
Wischenbart, Th 16:30-18:00 (13×)
Janke, Tu 13:00-14:30 (13×)
Zimmermann, Th 09:30-11:00 (13×)
Loew-Cadonna, Sa 09:00-12:00 (6×)
Bertol-Raffin, Mo 14:45-16:15 (15×)
Földes, Tu 11:15-12:45 (14×)
Schrodt, Mo 09:30-11:00 (14×)
Pabst, We 14:45-16:15 (14×)
Rothmayr, Mo 16:30-18:00 (15×)
Reichert, Mo 09:30-11:00 (15×)
Hellmuth, Th 09:30-11:00 (13×)
Lichtblau, Th 11:15-12:45 (13×)
Glauch, Th 13:00-14:30 (12×)
Miklautsch, Mo 09:30-11:00 (15×)
Tuczay, Fr 13:00-14:30 (14×)
Zotz, Tu 07:45-09:15 (12×)
Meyer, Fr 11:15-12:45 (15×)
Babka, Mo 11:15-12:45 (14×)
Blumesberger, We 07:45-09:15 (14×)
Eder, Th 13:00-14:30 (12×)
Gadeanu, Sa 09:00-16:30 (4×)
Klingenböck, Th 09:30-11:00 (13×)
Michler, Mo 11:15-12:45 (14×)
Hammerschmid, Tu 16:30-18:00 (14×)
Heath, We 11:15-12:45 (14×)
Gaderer, Fr 07.03. 16:30-18:00, Fr 16:30-20:00 (3×), Sa 10:00-13:00 (3×)
Pelz, Th 11:15-12:45 (13×)
100174 PS 4 ECTS Modern German Literature: Robert Musil: The man without qualities. Selected readings.
Streitler-Kastberger, Tu 18:15-19:45 (14×)
Strigl, We 09:30-11:00 (14×)
Fliedl, Th 14:45-16:15 (13×)
Pichl, We 14:45-16:15 (14×)
Dane, Tu 07:45-09:15 (13×)
Lexe, Th 11:15-12:45 (13×)
100049 PS 4 ECTS Thieves, Murderers and other Criminals. Crimes in the Middle-High German narrative Literature
Tuczay, Fr 14:45-16:15 (14×)
Zimmermann, Tu 07:45-09:15 (14×)
Zotz, Mo 18:15-19:45 (13×)
Lichtblau, We 09:30-11:00 (14×)
Glauch, We 18:15-19:45 (14×)
Meyer, Fr 16:30-18:00 (15×)
Hohensinner, Fr 13:00-14:30 (15×)
Eder, Th 13:00-14:30 (12×)
Reutner, Mo 11:15-12:45 (8×), Mo 13:00-14:30 (8×)
Essl, We 11:15-12:45 (14×)
Scheuringer, Fr 07:45-09:15 (15×)
Schrodt, Mo 11:15-12:45 (14×)
Földes, Tu 14:45-16:15 (14×)
Mohr, Tu 08:00-11:00 (7×)
Boeckmann, We 13:00-14:30 (14×)
Meyer, We 14:00-15:30 (14×)
Hellmuth, We 09:30-11:00 (16×)
Glauch, We 12:00-14:00 (14×)
Reichert, Th 12:00-14:00 (15×)
Egger, We 18:30-20:00 (16×)
Sonnleitner, Th 17:00-18:30 (15×)
Rohrwasser, Tu 17:00-18:30 (17×)
Schmidt-Dengler, Tu 13:00-14:30 (13×)
Zeman, Tu 09:00-11:00 (17×)
Dane, Tu 15:00-16:30 (12×)
Eybl, We 10:00-11:30 (16×)
Seibert, We 12:00-13:30 (16×)
Faßmann
Patocka, Mo 12:00-13:30 (16×)
100097 VO 3 ECTS Contactlinguistics behaviour seen against the background of language loyality and self assertion - vor dem Hintergrund von Sprachloyalität und Selbstbehauptungsstrategien
Schabus, Tu 18:30-20:00 (17×)
Scheuringer, Fr 14:00-15:30 (17×)
Földes, Tu 08:00-10:00 (14×)
Lipold, Fr 09:30-11:00 (16×)
Boeckmann, Th 09:30-11:00 (14×)
Boeckmann, Th 09:30-11:00 (14×)
Scheuringer, Fr 17:30-19:00 (17×)
Nedoma, Tu 14:00-15:30 (16×)
Hellmuth, Tu 10:00-12:00 (13×)
Miklautsch, Mo 13:00-14:30 (15×)
Zimmermann, Tu 09:30-11:00 (14×)
Mattig-Krampe, We 18:15-19:45 (14×)
Keller, Fr 11:15-12:45 (15×)
Egger, Th 16:30-18:00 (13×)
Kriegleder, Th 14:45-16:15 (13×)
Gadeanu, Tu 18:15-19:45 (13×)
Zeman
Brandtner, Tu 18:15-19:45 (14×)
Wagner, Mo 16:30-18:00 (15×)
Eybl, Th 11:15-12:45 (13×)
Neubauer, Tu 14:45-16:15 (14×)
Fackelmann, We 18:15-19:45 (14×)
Kriegleder, Fr 14:45-16:15 (15×)
Schmidt-Dengler, Tu 07:45-09:15 (12×)
Sonnleitner, Fr 09:30-11:00 (15×)
Michler, We 16:30-18:00 (14×)
Rohrwasser, Tu 11:15-12:45 (14×)
Debriacher, Fr 13:00-14:30 (14×)
Ni Dhuill, Tu 07:45-09:15 (14×)
Cella, Mo 13:00-14:30 (15×)
Fetz, We 16:30-18:00 (14×)
Sonnleitner, Tu 09:30-11:00 (13×)
Sonnleitner, Tu 13:00-14:30 (13×)
Müller, Th 07:45-09:15 (13×)
Krammer, Tu 14:45-16:15 (14×)
Neubauer, Tu 16:30-18:00 (14×)
Reichert, Th 14:45-17:45 (7×)
Ernst
Meyer
Miklautsch, Th 18:15-19:45 (13×), Th 20:00-21:30 (13×)
Nedoma
Zeman
Kriegleder, Fr 16:30-18:00 (15×)
Rohrwasser, Fr 11:15-12:45 (15×)
Schmidt-Dengler, Tu 18:15-19:45 (12×)
Müller-Funk, We 11:15-12:45 (13×)
Innerhofer, Th 18:15-19:45 (13×)
Janke
Seibert, We 16:30-18:00 (14×)
Wiesinger
Hall, Tu 14:45-16:15 (14×)
Pelz, Th 16:30-18:00 (13×)
Miklautsch, Th 18:15-19:45 (13×), Th 20:00-21:30 (13×)
Ernst
Wiesinger
Patocka, Fr 09:30-11:00 (15×)
Nedoma
Boeckmann, Tu 16:30-18:00 (14×)
Miklautsch, We 09:30-11:00 (14×)
Glauch, Tu 18:15-19:45 (14×)
100147 SE 6 ECTS Ältere dt. Lit.: Der Sachsenspiegel aus altgermanistischer und rechtshistorischer Sicht
Birkhan
Reichert, Mo 14:45-16:15 (10×), Sa 21.06. 09:00-18:00
Meyer, We 16:30-18:00 (14×)
Dusini, Tu 16:30-18:00 (14×)
Fliedl, We 13:00-14:30 (14×)
Pelz, Tu 11:15-12:45 (14×)
Dane, Tu 20:00-21:30 (13×)
100116 SE 6 ECTS Neuere dt. Lit.: Pos. frühromant. Lit. und Lit.kritik am Beispiel S. Mereau-Brentano und F. Schlegel
Dane, Mo 20:00-21:30 (14×)
100135 SE 6 ECTS Neuere dt. Lit.: Radio- und Medientheorien in der Zwischenkriegszeit: Arnheim, Brecht, Benjamin u.a.
Müller-Funk, Th 13.03. 13:00-14:30, We 13:00-14:30 (13×)
Welzig, Th 11:15-12:45 (13×)
Janke, We 09:30-11:00 (14×)
Egger, We 16:30-18:00 (14×)
Schmidt-Dengler, Tu 14:45-16:15 (12×)
Innerhofer, Th 16:30-18:00 (13×)
Zeman
Kriegleder, Fr 09:30-11:00 (15×)
Rohrwasser, Th 14:45-16:15 (13×)
Ernst, Tu 04.03. 18:15-19:45, Sa 03.05. 09:00-15:00
Ernst, Mo 18:15-19:45 (14×)
Földes, Sa 05.04. 14:00-18:00, Sa 08:00-16:00 (2×), Sa 17.05. 08:00-13:00
Rössler, Fr 11:15-12:45 (15×)
Schrodt, Tu 16:30-18:00 (13×)
Schrodt, We 11:15-12:45 (14×)
Boeckmann, We 16:30-18:00 (14×)
Riemer, Fr 16:30-20:30 (3×), Sa 09:00-12:00 (2×)
Grassegger, Fr 16:30-20:30 (3×), Sa 09:00-12:00 (3×)
Johnston-Arthur, Mo 03.03. 18:15-19:45, Fr 16:30-20:00 (3×), Sa 09:00-12:00 (3×)
100118 PS 4 ECTS [de en] AAC Text and files - Using Corpora and Digital Archives/Editions for Linguistic and Literary Research
Miller, We 14:45-16:15 (14×)
Reutner, Mo 14:45-21:30 (5×)
Ehrlich, Mo 13:00-14:30 (15×), Sa 08.03. 13:00-18:00, Sa 28.06. 09:00-12:00
Derkits, Mo 18:15-19:45 (15×)
Reichert
Nedoma, Th 14:00-15:30 (15×)
Nedoma, Th 12:00-13:30 (15×)
Sigl
230568 SE 5 ECTS Science in literature - Discussion of boundarywork and imaginations at the intersection of science and literature
Müller Strassnig
Wildner, Sa 08:00-13:00 (2×)
Wildner, Sa 08:00-13:00 (2×)
Staud, Sa 14:00-19:00 (2×)
Ladstätter, Sa 14:00-19:00 (2×)
Strommer, Th 11:15-12:45 (13×)
Krammer, Tu 13:00-14:30 (13×), Tu 11.03. 13:00-15:00
Bito, Fr 14:45-16:15 (15×)
Benesch-Tschanett, Mo 11:15-12:45 (15×)
Benesch-Tschanett, Mo 09:30-11:00 (15×)
Lichowski, Mo 11:15-12:45 (15×)
Schabus-Kant, Tu 13:00-14:30 (14×)
Thornton, Mo 16:30-18:00 (15×)
Staud, Th 14:45-16:15 (13×)
Bito, Fr 13:00-14:30 (15×)
Thornton, Mo 14:45-16:15 (15×)
Staud, Th 13:00-14:30 (13×)
Schabus-Kant, Tu 11:15-12:45 (14×)
Ladstätter, We 18:15-19:45 (14×)
Pardy, Fr 13:00-16:15 (7×)
Schabus-Kant, Tu 14:45-16:15 (14×)
Last modified: We 13.06.2018 00:34