First Stage of the Degree Programme
Raschauer, We 08:00-10:00 (14×), Th 08:00-10:00 (11×), Fr 08:00-10:00 (13×)
Piska, We 13:00-14:30 (14×)
Perthold, Mo 09:00-10:30 (15×)
Spitzer, Th 18:30-20:00 (12×)
Holzleithner
Holzleithner
Schima, We 16:30-18:00 (14×)
030398 UE 2 ECTS Introduction to law and its methods - Intensive Exercises for: Introduction into Legal Sciences and Methods
Bitterl
Schön, Fr 13:00-14:30 (14×)
Palten, Th 09:00-11:30 (2×), Fr 09:00-11:30 (2×)
030579 KU 3 ECTS Orientation Course into the Study of Law - gilt auch als Juristische Medienkompetenz I (Recherche)
Stadler
Stadler
Weidmann, Mo 15:30-17:30 (13×)
Pfister
Gamauf, Th 10:00-12:00 (11×)
Memmer, We 10:00-12:00 (14×)
Benke, We 08:00-09:30 (14×)
Meissel, Th 12:00-13:30 (11×)
030028 PF 4 ECTS Compulsory Practical Exercise on Civilian Foundations - Law of Obligations - Contract Law
Benke, Tu 16:00-18:00 (13×)
Memmer, Th 13:00-15:00 (11×)
Mokrejs, Tu 13:30-15:30 (13×)
Gamauf, Th 12:00-14:00 (11×)
Kossarz, Tu 18:00-20:00 (13×)
Meissel, Th 14:00-16:00 (11×)
Pieler, Mo 13:00-15:00 (13×)
Memmer, We 13:00-15:00 (14×)
030183 PF 4 ECTS Compulsory Practical Exercise on Civilian Foundations - Law of Property and Law of Obligations
Forgó
Scheibelreiter, Tu 12:30-14:30 (13×)
Pieler, Tu 13:00-15:00 (13×)
Klausberger, We 14:00-16:00 (14×)
Forgó-Feldner, Tu 13:00-15:00 (13×)
Halbwachs, Mo 13:00-15:00 (13×)
Halbwachs, Mo 15:30-17:30 (13×)
Jungwirth, We 17:30-19:30 (14×)
Gamauf, We 12:00-14:00 (14×)
Pieler
030394 SE 6 ECTS Undergrade Seminar: Roman Private law and ABGB - (auch für DiplomandInnen und DissertantInnen),
Benke
Gamauf
030615 SE 4 ECTS Entwicklungen des Geschlechterverhältnisses "Konstruierte Geschlechter" Sex and Gender im hist. Rech - Seminar "Equal opportunities, social mobility and gender"
Gamauf
Simon, Tu 09:15-10:45 (13×)
Brauneder, We 08:30-10:00 (13×)
Brauneder, We 14:30-16:00 (14×)
Kohl, Th 14:30-16:00 (11×)
Brauneder, We 14:30-16:00 (14×)
Simon, Th 15:00-16:30 (11×)
Olechowski, Th 16:30-18:00 (11×)
Neschwara, Mo 16:30-18:00 (13×)
Neschwara, We 15:30-17:00 (14×)
Reiter-Zatloukal, Mo 11:30-13:30 (13×)
Reiter-Zatloukal, Tu 12:00-14:00 (3×), We 12:00-14:00 (4×), Th 12:30-14:30 (3×), Fr 19.03. 12:00-14:00
Olechowski, We 16:30-18:00 (14×)
Simon, Tu 15:00-16:30 (13×)
Spörg, We 13:30-15:00 (14×)
030005 SE 4 ECTS Seminar on Legal History - Great Jurists - auch für DiplomandInnen und DissertantInnen
Olechowski
Reiter-Zatloukal
Brauneder
030256 SE 4 ECTS Seminar European and Comparative History of Law - (auch für DiplomandInnen und DissertantInnen)
Neschwara
030258 SE 4 ECTS Seminar on Legal and Constitutional History - also for advanced and doctoral students
Kohl
030375 SE 4 ECTS "Seminar"/"Wahlfachkurs" Gender-Studies1 - Seminar "Equal opportunities, social mobility and gender"
Reiter-Zatloukal
Reiter-Zatloukal
030684 SE 4 ECTS Exklusive tutorial - (vertiefende Lehrveranstaltung gem. § 21 (3) Stp), anrechenbar als: DiplomandInnen- und DissertantInnenseminar
Reiter-Zatloukal
030081 KU 3 ECTS [en] Selected chapters of European private law History - (vertiefende Lehrveranstaltung gem. § 21 (3) Stp) + Sprachkompetenz
Brauneder
030447 KU 3 ECTS Legal Sources and Searching - Juristische Medienkompetenz (vertiefende historische Kompetenz)
Kohl
030647 VO 3 ECTS Lecture on European Law - Grundlagen des Europarechts - Europäisches Verfassungsrecht: Grundlagen und Institutionen (gleichzeitig Hauptvorlesung I aus Europarecht im 3. Studienabschnitt alte Studienordnung)
Lengauer, Mo 11:00-12:30 (13×)
Richter, Fr 26.02. 09:00-12:00, Fr 26.02. 14:00-17:00, Sa 27.02. 10:00-13:00
Bender-Säbelkampf, Mo 14.06. 09:30-13:00, Tu 15.06. 10:00-13:00, We 16.06. 09:30-12:30
Kaupa
030477 VO 3 ECTS Introduction into International Law - Introduction into International Basics of Law
Reinisch, We 10:00-12:00 (13×)
030532 UE 2 ECTS Preparatory Course to the lecture on the introduction into International Basics of Law - International Law
Marboe, Th 14:00-15:00 (11×)
030633 UE 2 ECTS Preparatory course to the lecture on the introduction into International Basics of Law - International Law
Kriebaum, Tu 14:00-15:00 (12×)
Hohensinn, Th 11:30-12:30 (11×)
Zankl, Tu 15:30-16:30 (13×)
Parapatits, Mo 17:00-18:00 (13×)
Spitzer, Th 17:00-18:00 (11×)
Spitzer
Hohensinn, Th 10:30-11:30 (11×)
Rubin, We 15:00-16:00 (14×)
Aichberger-Beig, Tu 10:00-11:30 (2×), We 10:00-11:30 (2×), Fr 10:00-11:30 (2×), Mo 19.07. 10:00-11:30, Th 22.07. 10:00-11:30
Perner, We 19:15-20:15 (14×)
Riss, Mo 17:30-19:00 (6×)
Perner, We 18:00-19:00 (14×)
Fenyves, Tu 11:00-13:00 (13×), We 11:00-13:00 (14×)
Aspöck, Tu 14:00-15:15 (13×)
Parapatits, Mo 18:15-19:15 (13×)
Kehrer, We 11:00-12:00 (14×)
Hoepfel, Tu 09:00-11:00 (13×), We 10:00-11:00 (14×)
Tipold, Fr 10:30-12:30 (13×)
Fuchs
Aicher-Hadler, Tu 19:15-20:00 (13×)
Aichinger, Mo 16:30-17:15 (13×)
Pampalk, Mo 15:00-17:00 (7×)
Baritsch, Mo 18:00-18:45 (13×)
Fuchs, We 08:30-10:00 (14×)
Baritsch, Mo 19:00-19:45 (13×)
Fuchs
Aicher-Hadler, Tu 18:30-19:15 (13×)
Schütz, Th 13:00-15:00 (6×)
Huber, Mo 17:00-17:45 (13×)
Mayer, Tu 17:00-17:45 (13×)
Öner, We 17:30-19:00 (7×)
Mayer, Tu 16:00-16:45 (13×)
Aichinger, Mo 15:30-16:15 (13×)
Pühringer, Mo 15:00-17:00 (7×)
Huber, Mo 16:00-16:45 (13×)
Öner, We 17:30-19:00 (7×)
Tipold, We 16:00-18:00 (14×)
Schütz, Th 13:00-15:00 (5×)
Tipold, Tu 10:00-11:00 (13×)
Zich, Tu 19:00-19:45 (13×)
Zwerenz, Tu 18:00-18:45 (13×)
030513 UE 2 ECTS Anfängerpflichtübung aus Strafrecht (22) - Begleitend zur VO Strafecht, Allgem. Teil
Hoepfel, We 12:00-13:00 (14×)
Reindl-Krauskopf, Mo 13:00-14:30 (13×)
Last modified: We 13.06.2018 00:35