A. Bachelor's Degree Programme Biology
Kirchengast
Seidler
Kählig
Hilgers, Mo 09:00-11:00 (13×)
Szymanski
300677 UE 5 ECTS Chemical Laboratory Course for Biology - Chemical Laboratory Course Molecular Biology
Egger
Kählig
Cichna-Markl
Witte
Jantsch
Moll
Hammerschmidt, Tu 08:15-09:00 (15×), Mo 10:15-12:00 (13×)
Rizzi
Rizzi
300677 UE 5 ECTS Chemical Laboratory Course for Biology - Chemical Laboratory Course Molecular Biology
Egger
Peterson
300087 PP 5 ECTS Project practical course I (Evolution of Hominids): Anthropological cours and 3D- measurement
Traindl-Prohazka
Pomikal, We 08:00-10:00 (16×), Th 08:00-09:00 (14×)
Randl-Gadora
Seidler
Wilfing
Zechmeister
Wilfing
van Meel
300690 VO 3 ECTS Introduction to the workingfield of Anthropologists - Application areas of behavior science in industrial flields
Atzwanger
Kovarik
2 [de en] Fuchs, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
3 [de en] Aronica, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
4 [de en] Winter, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
5 [de en] Fathinejad, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
Rizzi
Cichna-Markl
Wienkoop
Decker
Witte
Jantsch
300135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Ibrisimovic, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 28.03. 09:00-17:00, Tu 29.03. 09:00-17:00
2 Brocard, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 11.04. 09:00-17:00, Tu 12.04. 09:00-17:00
3 Bachmair, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 09.05. 09:00-17:00, Tu 10.05. 09:00-17:00
4 Paskova, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 23.05. 09:00-17:00, Tu 24.05. 09:00-17:00
5 Reipert, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Th 09.06. 09:00-17:00
300176 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Daims
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
Koehler
Baurecht
Schmeiser
Krois
Nimpf
Moll
Hammerschmidt, Tu 08:15-09:00 (15×), Mo 10:15-12:00 (13×)
Rizzi
Rizzi
Bläsi, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
1 [de en] Witte, Mo 09:00-17:00 (3×), Tu 09:00-17:00 (3×), We 09:00-17:00 (3×), Th 09:00-17:00 (3×), Fr 09:00-17:00 (3×)
2 [de en] Meskiene, Mo 09:00-17:00 (3×), Tu 09:00-17:00 (3×), We 09:00-17:00 (3×), Th 09:00-17:00 (3×), Fr 09:00-17:00 (3×)
3 [de en] Waldsich, Mo 09:00-17:00 (3×), Tu 09:00-17:00 (3×), We 09:00-17:00 (3×), Th 09:00-17:00 (3×), Fr 09:00-17:00 (3×)
Resch
Baccarini
von Haeseler
Technau
2 [de en] Fuchs, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
3 [de en] Aronica, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
4 [de en] Winter, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
5 [de en] Fathinejad, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
Wienkoop
Decker
300135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Ibrisimovic, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 28.03. 09:00-17:00, Tu 29.03. 09:00-17:00
2 Brocard, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 11.04. 09:00-17:00, Tu 12.04. 09:00-17:00
3 Bachmair, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 09.05. 09:00-17:00, Tu 10.05. 09:00-17:00
4 Paskova, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 23.05. 09:00-17:00, Tu 24.05. 09:00-17:00
5 Reipert, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Th 09.06. 09:00-17:00
Loidl
300176 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Daims
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
Veis, Mo 09:00-17:00 (3×), Tu 09:00-17:00 (3×), We 09:00-17:00 (3×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (3×)
Sieghart
Schmeiser
Wiche, Th 14:00-17:00 (14×)
Rompel
Krois
Djinovic-Carugo
Bläsi, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×)
300629 UE 5 ECTS Practical Course in Analytical Chemistry for Molecular Biology - for the specialization Molecular Biology
Konrat
von Haeseler
Hartig
Reiter
Grabherr, Tu 08.03. 15:00-16:00
300083 PP 10 ECTS Marine Biology - Introduction into the main research directions of the Dept. Marine Biology
Bright
Hadacek
Richter
Wienkoop
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 13:00-17:00 (14×), We 13:00-17:00 (15×), Th 13:00-17:00 (13×), Fr 13:00-17:00 (14×)
Egelhofer
Hödl
Keckeis
Weidinger
300176 PP 10 ECTS Fluorescence in situ hybridization (FISH) - Identification of uncultured microorganisms
Daims
Horn, Mo 13:00-15:00 (13×)
Greimler, Th 11:00-18:00 (12×)
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
300224 PP 10 ECTS [de en] Genome analysis of prokaryotes - Applied bioinformatics for the analysis of a genome sequence
Rattei
Waringer, Th 10:15-12:00 (14×), Tu 10:15-12:00 (14×)
300250 PP 10 ECTS Ecological behaviour of pollinator insects - Ecological behaviour of pollinator insects
Paulus, We 13:00-15:00 (15×)
Waringer
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
300364 SE+UE 10 ECTS Course in functional Ecology - Long term monitoring of urban forest ecosystems considering as example the "Wienerwald".
Maier
300365 SE+UE 10 ECTS Course in functional ecology - Biodiversity and ecosystem functions at heavily and slightly impacted reaches of the Wien River
Waringer
Hille
Wanek
300424 SE+UE 10 ECTS Field course in functional ecology - Vegetation, Fauna and Landuse in pannonian Pastoral Landscapes
Wrbka
300473 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz, Tu 09:00-12:00 (4×), Th 09:00-12:00 (4×)
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in drei parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (14×), We 09:00-13:00 (15×)
Wagner, We 10:15-12:00 (14×)
Loy
Schleper, Fr 10:00-11:00 (15×)
Wagreich, Fr 15:00-16:30 (6×)
Hohenegger, We 10:15-11:00 (16×), Th 15:00-15:45 (14×)
Hohenegger, Tu 12:30-16:00 (14×)
Baal
Krystyn
Zetter
Kriwet
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 13:00-17:00 (14×), We 13:00-17:00 (15×), Th 13:00-17:00 (13×), Fr 13:00-17:00 (14×)
Kriwet
Zetter
Nagel
Zetter
Nagel
300601 UE 3 ECTS Diversity and systematics of plants and fungi for ecologists - Exercise in drei parallel courses
Greilhuber, Tu 09:00-13:00 (14×), We 09:00-13:00 (15×)
Krystyn
Schleper, Fr 10:00-11:00 (15×)
Till
Grabherr, Tu 08.03. 15:00-16:00
Hesse, We 02.03. 15:00-15:30, We 14:00-18:00 (15×)
Hadacek
Richter
Wienkoop
300135 UE 5 ECTS Laboratory Course II - Biochemistry - for Specialisation Microbiology/Genetics and Molecular Biology
1 Ibrisimovic, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 28.03. 09:00-17:00, Tu 29.03. 09:00-17:00
2 Brocard, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 11.04. 09:00-17:00, Tu 12.04. 09:00-17:00
3 Bachmair, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 09.05. 09:00-17:00, Tu 10.05. 09:00-17:00
4 Paskova, We 09:00-17:00 (2×), Th 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Mo 23.05. 09:00-17:00, Tu 24.05. 09:00-17:00
5 Reipert, Mo 09:00-17:00 (2×), Tu 09:00-17:00 (2×), We 09:00-17:00 (2×), Fr 09:00-17:00 (2×), Th 09.06. 09:00-17:00
Weidinger
Schagerl
Greimler, Th 11:00-18:00 (12×)
Schneeweiss
Ehrendorfer, Tu 09:00-13:00 (15×)
Maier, Mo 09:00-13:00 (13×)
300363 PP 10 ECTS River morphology - River morphology and bank structures in relation to associated vegetation types
Englmaier
Lichtscheidl-Schultz
300473 PP 10 ECTS Heavy metal stress: ecology of organisms - Ecology of organisms from heavy metal habitats: Strategies to cope with stress
Lichtscheidl-Schultz, Tu 09:00-12:00 (4×), Th 09:00-12:00 (4×)
Popp
Weber, Tu 01.03. 10:00-11:00, Mo 09:00-12:00 (13×)
Samuel
1 [de en] Witte, Mo 09:00-17:00 (3×), Tu 09:00-17:00 (3×), We 09:00-17:00 (3×), Th 09:00-17:00 (3×), Fr 09:00-17:00 (3×)
2 [de en] Meskiene, Mo 09:00-17:00 (3×), Tu 09:00-17:00 (3×), We 09:00-17:00 (3×), Th 09:00-17:00 (3×), Fr 09:00-17:00 (3×)
3 [de en] Waldsich, Mo 09:00-17:00 (3×), Tu 09:00-17:00 (3×), We 09:00-17:00 (3×), Th 09:00-17:00 (3×), Fr 09:00-17:00 (3×)
Ahnelt
Spitzer, Th 10:00-12:00 (14×)
300049 VO 2 ECTS Biology, ecology and conservation biology of bats - The course will focus on the biology (morphology, reproduction, echolocation) and ecology (ecomorphology, feeding ecology, roostin ecology) of bats. Furthermore threats to bats and conservation measures to protect bats will be discussed.
Reiter, Th 03.03. 14:00-15:00, Th 09:15-12:00 (4×)
300101 UE 5 ECTS Practical training in determination native animals - Introduction to functional morphology, systematics and diversity of Central European animals
Krenn, Tu 13:00-17:00 (14×), We 13:00-17:00 (15×), Th 13:00-17:00 (13×), Fr 13:00-17:00 (14×)
300116 PP 10 ECTS Practical course in Behavioural Biology, Gruenau - (social mechanisms) at the Konrad Lorenz Forschungsstelle in Gruenau
Kotrschal
Tebbich, Mo 15:00-17:00 (13×)
Hödl
Weisgram, We 14:00-15:30 (16×), Fr 14:05-15:30 (15×), Fr 15:30-18:00 (15×), We 15:30-18:00 (15×)
Weidinger
Krenn
Fitch
Schmid
300222 PP 10 ECTS Sea turtles - Protection of sea turtles in Turkey. Project in applied nature conservation.
Stachowitsch
Paulus
300250 PP 10 ECTS Ecological behaviour of pollinator insects - Ecological behaviour of pollinator insects
Paulus, We 13:00-15:00 (15×)
Millesi
Paulus, Mo 15:00-17:00 (13×)
Waringer
Millesi
Metscher
Technau
Steiner
Huber, Mo 13:15-14:45 (12×)
300672 UE 3 ECTS Animal observations in the zoo - Basic practical course in observation of zoo kept animals
Kratochvil
Last modified: We 13.06.2018 00:36