Compulsory Modules (162 ECTS)
Tockner Glova, Th 10:15-12:30 (12×), Th 30.01. 10:15-11:00
Leithner, Fr 11:30-14:00 (13×)
Wildmann, Fr 11:00-13:15 (11×)
Simms, We 17:00-19:15 (12×)
Peyrat, Mo 11:00-13:15 (12×)
Voncina, Mo 13:15-15:30 (12×)
Chojnowski, Tu 17:15-19:30 (13×)
De Rezende-Fohringer, Mo 15:30-17:45 (12×)
Balomiri, Fr 14:00-16:15 (11×)
Höfinghoff-Vornberg, Fr 08:45-11:00 (11×), Fr 31.01. 08:45-09:30
Muñoz Izarra, We 12:30-14:45 (11×)
Kuklova, Th 08:00-10:15 (13×)
Fröhlich, Mo 17:45-20:00 (12×)
Tockner Glova, Th 12:30-14:00 (13×)
Platter, Th 08:00-09:30 (13×)
Leithner, Fr 09:30-11:00 (12×)
Spitzl, Fr 12:30-14:00 (12×)
Jakob, We 14:00-15:30 (13×)
Freitag, Tu 09:30-11:00 (14×)
Freitag, Fr 11:00-12:30 (12×)
Peyrat, Mo 09:30-11:00 (13×)
Peyrat, Mo 08:00-09:30 (13×)
Castellini, Th 08:00-09:30 (12×), Fr 22.11. 08:00-09:30
Chojnowski, Tu 15:30-17:00 (15×)
Fernandes, We 11:00-12:30 (13×)
Hirschvogl, Th 15:30-17:00 (14×)
Kotowsky, Mo 12:30-14:00 (12×)
Muñoz Izarra, Th 12:30-14:00 (11×)
Kuklova, Th 11:00-12:30 (13×)
Krajcso, Tu 11:00-12:30 (14×)
Markovic-Mulaomerovic, Tu 12:30-14:00 (14×)
Mandl, We 11:00-12:30 (13×)
Platter, We 09:30-11:00 (13×)
Spitzl, Fr 14:00-15:30 (12×)
Scheifinger, Mo 17:00-18:30 (13×)
Scheifinger, Mo 14:00-15:30 (13×)
Jakob, We 15:30-17:00 (12×)
Schmitt, Mo 09:30-11:00 (14×), Sa 16.11. 09:30-11:00, Sa 16.11. 11:00-12:30
Voncina, Tu 14:00-15:30 (14×)
Wilhelmi, Mo 11:00-12:30 (13×)
Fernandes, We 12:30-14:00 (13×)
Hirschvogl, We 15:30-17:00 (14×)
Zecher, Mo 08:00-09:30 (13×)
Lion, Tu 14:00-15:30 (14×)
Kuklova, Tu 12:30-14:00 (14×)
Nyari, Th 17:00-18:30 (13×)
Platter, We 08:00-09:30 (13×)
Platter, Th 12:30-14:00 (13×)
Spitzl, Th 11:00-12:30 (13×)
Savukova, Fr 11:00-12:30 (12×)
Freitag, Tu 11:00-12:30 (14×)
Peyrat, Mo 14:00-15:30 (13×)
Lion, We 09:30-11:00 (13×)
Lion, We 14:00-15:30 (13×)
Markovic-Mulaomerovic, We 10:15-11:00 (13×)
Resch, Fr 11:00-11:45 (12×)
Resch, Fr 11:45-12:30 (12×)
Simms, We 15:30-17:00 (7×)
Nielsen, Mo 09:30-11:00 (8×)
Savukova, Fr 09:30-11:00 (6×)
Spitzl, Th 12:30-14:00 (7×)
Hetzel, Th 09:30-11:00 (7×)
Peyrat, Th 09:45-11:15 (7×)
Voncina, Tu 15:30-17:00 (8×)
Wilhelmi, Mo 09:30-10:30 (13×)
De Rezende-Fohringer, Mo 12:30-14:00 (8×)
Balomiri, Fr 12:30-14:00 (7×)
Kotowsky, Mo 14:00-15:30 (7×)
Muñoz Izarra, We 15:30-17:00 (6×)
Kuklova, Tu 14:00-14:45 (14×)
Nyari, Th 11:00-12:30 (7×)
Tockner Glova, Th 12:30-14:00 (13×)
Spitzl, Fr 12:30-14:00 (12×)
Jakob, We 14:00-15:30 (13×)
Freitag, Tu 09:30-11:00 (14×)
Freitag, Fr 11:00-12:30 (12×)
Peyrat, Mo 09:30-11:00 (13×)
Peyrat, Mo 08:00-09:30 (13×)
Castellini, Th 08:00-09:30 (12×), Fr 22.11. 08:00-09:30
Chojnowski, Tu 15:30-17:00 (15×)
Fernandes, We 11:00-12:30 (13×)
Hirschvogl, Th 15:30-17:00 (14×)
Kotowsky, Mo 12:30-14:00 (12×)
Muñoz Izarra, Th 12:30-14:00 (11×)
Kuklova, Th 11:00-12:30 (13×)
Krajcso, Tu 11:00-12:30 (14×)
Markovic-Mulaomerovic, Tu 12:30-14:00 (14×)
Spitzl, Fr 14:00-15:30 (12×)
Scheifinger, Mo 17:00-18:30 (13×)
Scheifinger, Mo 14:00-15:30 (13×)
Jakob, We 15:30-17:00 (12×)
Schmitt, Mo 09:30-11:00 (14×), Sa 16.11. 09:30-11:00, Sa 16.11. 11:00-12:30
Voncina, Tu 14:00-15:30 (14×)
Wilhelmi, Mo 11:00-12:30 (13×)
Fernandes, We 12:30-14:00 (13×)
Hirschvogl, We 15:30-17:00 (14×)
Zecher, Mo 08:00-09:30 (13×)
Lion, Tu 14:00-15:30 (14×)
Kuklova, Tu 12:30-14:00 (14×)
Nyari, Th 17:00-18:30 (13×)
Spitzl, Th 11:00-12:30 (13×)
Savukova, Fr 11:00-12:30 (12×)
Freitag, Tu 11:00-12:30 (14×)
Peyrat, Mo 14:00-15:30 (13×)
Lion, We 09:30-11:00 (13×)
Lion, We 14:00-15:30 (13×)
Markovic-Mulaomerovic, We 10:15-11:00 (13×)
Simms, We 15:30-17:00 (7×)
Nielsen, Mo 09:30-11:00 (8×)
Savukova, Fr 09:30-11:00 (6×)
Spitzl, Th 12:30-14:00 (7×)
Hetzel, Th 09:30-11:00 (7×)
Peyrat, Th 09:45-11:15 (7×)
Voncina, Tu 15:30-17:00 (8×)
Wilhelmi, Mo 09:30-10:30 (13×)
De Rezende-Fohringer, Mo 12:30-14:00 (8×)
Balomiri, Fr 12:30-14:00 (7×)
Kotowsky, Mo 14:00-15:30 (7×)
Muñoz Izarra, We 15:30-17:00 (6×)
Kuklova, Tu 14:00-14:45 (14×)
Nyari, Th 11:00-12:30 (7×)
Lusicky, We 12:30-14:00 (12×)
Iacono, Mo 17:00-18:30 (6×)
Wloka, Fr 14:00-15:30 (11×)
Bulov, Th 14:00-15:30 (13×), Fr 24.01. 12:30-14:00
Dengscherz, Th 11:00-12:30 (12×), Th 17.10. 18:30-20:00
Simms, Tu 11:00-12:30 (13×)
Peyrat, Th 08:00-09:30 (12×)
Castellini, Th 09:45-11:15 (13×), Th 09.01. 11:30-13:00
Gugulski, Th 11:00-12:30 (12×), Mo 16.12. 14:00-15:30, We 08.01. 09:30-11:00
Borges-Mittelberger, Tu 09:30-11:00 (13×)
Balomiri, We 12:30-14:00 (12×)
Höfinghoff-Vornberg, Fr 14:00-15:30 (11×)
Radgam, Mo 15:30-17:00 (12×)
Salmhoferová, Th 12:30-14:00 (12×)
Nyari, Th 12:30-14:00 (12×)
Mandl, Th 17:00-18:30 (13×)
Leithner, Tu 15:30-17:00 (14×), Tu 18:30-20:00 (2×)
Simms, Th 17:00-18:30 (13×)
Lakner, Sa 09:00-11:30 (6×)
Nielsen, Mo 18:30-20:00 (13×)
Casillo, Mo 11:00-12:30 (13×)
Pot d'or, We 11:30-13:00 (13×)
Vicat, Fr 17:00-18:30 (9×), Th 05.12. 17:00-18:30
Jakob, Fr 15:30-18:30 (3×), Sa 18.01. 09:30-12:30, We 05.02. 17:00-20:00
Schlager, We 14:00-15:30 (5×)
Schlager, We 14:00-15:30 (7×)
Kaindl, Th 09:30-11:00 (12×)
Resch, Tu 11:30-13:00 (12×)
Prcic, Th 11:00-12:30 (13×)
Resch, Th 09:30-11:00 (13×)
Wildmann, Tu 09:45-11:15 (14×)
Lakner, Fr 15:00-17:30 (7×)
Jakob, Tu 16:45-18:15 (14×)
Hetzel, Mo 14:00-15:30 (13×)
Singer, Tu 09:30-11:00 (15×)
Gugulski, Tu 09:30-11:00 (14×)
Balomiri, We 14:00-15:30 (2×), Mo 12:30-14:00 (12×)
Melnychenko, We 12:30-14:00 (12×)
Muñoz Izarra, Mo 11:00-12:30 (9×), We 15:30-17:00 (2×)
Salmhoferová, We 14:00-15:30 (13×)
Fröhlich, Mo 12:30-14:00 (13×)
Resch, Tu 14:00-15:30 (14×)
Platter, Th 09:30-11:00 (13×)
Tockner Glova, Th 03.10. 17:00-18:30, Th 14:00-15:30 (3×), Tu 12:30-14:00 (11×)
Nielsen, Mo 17:00-18:30 (13×)
Spitzl, Fr 09:30-11:00 (12×)
Pot d'or, Th 12:30-14:00 (13×)
Vicat, Tu 18:30-20:00 (14×)
Iacono, Mo 12:30-14:00 (13×)
Wilhelmi, We 08:00-09:30 (13×)
Fernandes, We 09:30-11:00 (13×)
Oniga, We 17:00-18:30 (13×)
Höfinghoff-Vornberg, Fr 12:30-14:00 (12×)
Lion, Fr 12:30-14:00 (12×)
Kuklova, Tu 09:30-11:00 (14×)
Krajcso, Tu 14:00-15:30 (14×)
Kolb, Mo 15:30-17:00 (13×)
Hetzel, Th 12:30-14:00 (13×)
Resch, We 14:00-15:30 (13×)
Fischer, Th 08:00-09:30 (12×)
Tockner Glova, Th 03.10. 17:00-18:30, Th 14:00-15:30 (3×), Tu 12:30-14:00 (11×)
Resch, Th 11:00-12:30 (13×)
Platter, We 12:30-14:00 (13×)
Mandl, We 12:30-14:00 (13×)
Nielsen, Mo 17:00-18:30 (13×)
Spitzl, Fr 09:30-11:00 (12×)
Pot d'or, Th 12:30-14:00 (13×)
Vicat, Tu 18:30-20:00 (14×)
Iacono, Mo 12:30-14:00 (13×)
Wilhelmi, We 08:00-09:30 (13×)
Fernandes, We 09:30-11:00 (13×)
Oniga, We 17:00-18:30 (13×)
Höfinghoff-Vornberg, Fr 12:30-14:00 (12×)
Lion, Fr 12:30-14:00 (12×)
Kuklova, Tu 09:30-11:00 (14×)
Krajcso, Tu 14:00-15:30 (14×)
Leithner, We 09:30-11:00 (13×)
Mandl, Th 15:30-17:00 (13×)
Pot d'or, Tu 12:30-14:00 (14×)
Knaus, Th 18:30-20:00 (13×)
Zigo, Fr 17:00-18:30 (12×)
Kreuer, Fr 13:15-14:45 (13×)
Niebisch, Th 11:30-13:00 (13×), We 30.10. 17:00-18:30, Th 31.10. 15:30-17:00
Lion, Tu 11:00-12:30 (14×)
Lion, We 11:00-12:30 (13×)
Gromann, Mo 13:15-14:45 (11×)
Leithner, Tu 17:00-18:30 (13×)
Wloka, We 15:00-16:30 (11×)
Iacono, Mo 15:30-17:00 (12×)
Wildmann, Tu 15:30-17:00 (12×), Tu 29.10. 08:00-09:30
Prcic, Th 08:00-09:30 (12×)
Wildmann, Tu 11:30-13:00 (13×)
Frank-Großebner, Mo 16:45-18:15 (12×)
Niebisch, Th 14:00-15:30 (12×)
Singer, Mo 12:30-14:00 (12×)
Gugulski, Th 09:30-11:00 (12×), Tu 17.12. 12:30-14:00, We 15.01. 14:00-15:30
Hartmann, We 17:00-18:30 (12×)
Oniga, We 15:30-17:00 (13×)
Dabic, Mo 17:00-18:30 (12×)
Muñoz Izarra, Th 11:00-12:30 (11×)
Salmhoferová, Th 14:00-15:30 (12×)
Zimre, Mo 18:30-20:00 (12×)
Reithofer-Winter, Fr 09:30-11:00 (10×), We 13.11. 09:30-11:00
Kremmel, We 12:30-14:00 (12×)
Kayali, Mo 16:45-18:15 (14×), Tu 28.01. 09:45-12:00, We 29.01. 13:15-14:45, Th 30.01. 15:00-17:00
Prcic, Th 09:30-11:00 (13×)
Nielsen, Mo 12:30-14:00 (13×)
Pot d'or, Sa 09:00-12:00 (7×)
Kreuer, Fr 11:00-12:30 (13×)
Lakner, Fr 17:30-20:00 (7×)
340340 UE 4 ECTS [en] Basic Translation Competence: English - für nichtdeutsche MuttersprachlerInnen
Zigo, Tu 18:30-20:00 (14×)
Niebisch, We 11:00-12:30 (13×)
Hetzel, Th 14:00-15:30 (13×)
Singer, We 11:00-12:30 (12×)
Wilhelmi, We 11:00-12:30 (13×)
Borges-Mittelberger, Tu 11:00-12:30 (14×)
Bodo-Hartmann, We 11:00-12:30 (13×)
Melnychenko, We 11:00-12:30 (12×)
Jaen-Benitez, We 09:30-11:00 (13×)
Lion, Tu 09:30-11:00 (14×)
Kuklova, Tu 11:00-12:30 (14×)
Fröhlich, Mo 15:30-17:00 (13×)
Prcic, Th 09:30-11:00 (13×)
Nielsen, Mo 12:30-14:00 (13×)
Pot d'or, Sa 09:00-12:00 (7×)
Kreuer, Fr 11:00-12:30 (13×)
Lakner, Fr 17:30-20:00 (7×)
340340 UE 4 ECTS [en] Basic Translation Competence: English - für nichtdeutsche MuttersprachlerInnen
Zigo, Tu 18:30-20:00 (14×)
Niebisch, We 11:00-12:30 (13×)
Hetzel, Th 14:00-15:30 (13×)
Singer, We 11:00-12:30 (12×)
Wilhelmi, We 11:00-12:30 (13×)
Borges-Mittelberger, Tu 11:00-12:30 (14×)
Bodo-Hartmann, We 11:00-12:30 (13×)
Melnychenko, We 11:00-12:30 (12×)
Jaen-Benitez, We 09:30-11:00 (13×)
Lion, Tu 09:30-11:00 (14×)
Kuklova, Tu 11:00-12:30 (14×)
Fröhlich, Mo 15:30-17:00 (13×)
Spitzl, Th 14:00-15:30 (6×)
Pöllabauer, Mo 15:30-17:00 (12×)
Mikic, We 15:30-17:00 (12×), Tu 17.12. 15:30-17:00
Sinclair, Tu 15:30-17:00 (14×)
Grübl, Fr 12:30-14:00 (12×)
Tabery, Fr 11:00-12:30 (10×), Sa 09:30-11:00 (2×)
Fischer, Th 11:00-12:30 (13×)
Dengscherz, Th 15:30-17:00 (13×)
Richter, Tu 09:00-13:00 (6×)
Kolb, We 14:00-15:30 (12×)
Last modified: Fr 10.01.2020 00:35