Universität Wien FIND

Due to the COVID-19 pandemic, changes to courses and exams may be necessary at short notice (e.g. cancellation of on-site teaching and conversion to online exams). Register for courses/exams via u:space, find out about the current status on u:find and on the moodle learning platform.

Further information about on-site teaching can be found at https://studieren.univie.ac.at/en/info.

Bachelor Teacher Training Programme: Biology and Environmental Studies (193 041, 198 402)

300001 VO 8 ECTS (STEOP) STEOP:B-BIO 1 Introductory Lecture in Biology I - Anthropology, ecology, botany and zoology
Krenn, Mo 16:45-18:15 (7×)
300196 VO 2 ECTS (STEOP) Introduction into Biology Education
Möller
300002 VO 8 ECTS (STEOP) STEOP: B-BIO 2 Introductory Lecture in Biology II - biochemistry, cellbiology, genetics and microbiology
Hamilton
300022 VO 3 ECTS Topics in Sexual Biology
Kirchengast, Th 11:30-13:00 (13×)
300210 VO 3 ECTS Evolution and Development
Hummel, Fr 15:00-16:30 (13×)
300035 VO 3 ECTS Basics in Earth Sciences
Kloetzli-Chowanetz, Fr 05.03. 09:45-11:15, We 09:45-11:15 (15×)
Nagel
Gereben-Krenn, Mo 09:00-15:00 (15×)
König
Gereben-Krenn
300106 VO 4 ECTS Human physiology
Gruber, We 16:15-19:00 (8×)
Kirchengast, Th 09:45-11:15 (13×)
300092 UE+EX 4 ECTS Didactics in field biology
Kloetzli-Chowanetz
Filek, Sa 09:00-12:00 (9×)
300195 UE+EX 4 ECTS Plant movements - im Rahmen der Freilanddidaktik und Lernen an außerschulischen Orten
Engelmeier
Amon, Th 15:00-18:00 (8×), Th 27.05. 15:10-18:00
Kloetzli-Chowanetz
300003 VO 3 ECTS Palaeodiversity of plants
Hofmann
300015 VO 1 ECTS Intro. lect. on horticultural plant physiol. (LA) - Introductory lectures on the basics of the eco-physiological-horticultural training course
Haumann
Kiehn
300026 VO 3 ECTS [de en] Fundamentals in Limnology
Griebler, Tu 11:30-13:00 (15×)
Wanninger
300036 VO 2 ECTS [en] Molecular Evolution
Simakov, We 09:45-11:15 (16×)
Ranner
Steindl-Kuscher
Greilhuber, Mo 09:00-18:00 (2×), Tu 09:00-18:00 (2×), We 09:00-18:00 (2×), Th 09:00-18:00 (2×), Fr 24.09. 09:00-18:00
300096 EX 2 ECTS Zoological basic excursions - (parallel courses)
Gereben-Krenn, We 10.03. 13:00-14:00
Steiner, Th 11.03. 14:00-15:00
Zechmeister, We 14:15-17:00 (8×)
300133 VO 6 ECTS Evolution
Nagel, Tu 08:00-11:15 (15×)
Griebler
300178 VO 3 ECTS Microbial communities
Wöbken, Mo 13:15-14:45 (14×)
Vetschera, Th 14:00-16:00 (13×)
300187 VO 3 ECTS Human Neuroanatomy
Gruber, Sa 10:00-12:30 (6×)
300191 VO 2 ECTS Anatomy of the skull
Krenn, Mo 15:00-16:45 (7×)
Steiner, Mo 01.03. 17:15-18:00
300257 VO 3 ECTS [de en] Primates and their societies
Wallner, Th 09:00-10:30 (12×)
Waringer-Löschenkohl
300295 UE 10 ECTS [en] Field course "Biodiversity of freshwater ecosystems" - advanced level
Waringer
Schaschl, Mo 15:00-16:30 (15×)
300318 SE 5 ECTS The way we discover the world - Teaching models for fostering a theoretic scientific understanding of practices in natural science
Lauß
Oberzaucher, Tu 17:00-18:30 (7×)
Fiedler, Mo 16:45-19:15 (6×), Tu 16:45-19:15 (6×)
300385 VO 2 ECTS Woman in science - (Gender)
Kirchengast, Mo 09:15-10:45 (3×), Mo 11:00-12:30 (3×)
Wilfing, Mo 10:30-12:00 (14×)
Weckwerth
300495 VO 3 ECTS Ecophysiology
Richter, Th 13:15-14:45 (13×)
300498 UE+EX 2 ECTS Eco-physiol.-horticultural training course (LA) - Eco-physiological-horticultural training course (LA), applied ecology (can be selected only together with theoretical introduction 300015).
Haumann
300499 VO 1 ECTS Voices of Austrian birds - Introduction to the songs and calls of Austrian birds
Ranner, We 03.03. 17:00-18:00, We 17:00-18:30 (6×), We 14.04. 17:00-18:25
Millesi, Th 04.03. 13:30-14:00
van Meel, Mo 01.03. 10:00-11:00, Mo 10:00-12:00 (8×)
Daims, We 09:45-11:15 (16×)
Zechmeister, Th 04.03. 16:00-17:00
Lamboj, Tu 09.03. 10:00-11:00, Tu 16.03. 09:00-13:00, We 17.03. 09:00-13:00, Th 18.03. 09:00-13:00, Th 09:00-19:00 (2×)
301092 VO 3 ECTS Genetics for Biologists
Loidl, Th 11:30-13:00 (7×), Fr 15:00-16:30 (6×)
301735 VO 3 ECTS [de en] Modelsystems of Molecular Biology
Jantsch-Plunger, Th 11:30-13:00 (6×), Fr 15:00-16:30 (7×)
1 Wenzl
2 Pany
3 Lampert
4 Schleritzko
5 Schleritzko
Windhager, Th 15:00-17:30 (4×)

Last modified: Fr 08.01.2021 00:46